این آیه مختص امروز ماست! - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 57881
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۳:۰۵

گویی این آیات قرآن برای امروز ما نازل شده اند! زیرا در دوران کنونی نیز کشورهای استعمارگر به ظاهر قدرتمند با تبلیغات فراوان می خواهند مقاومت مردم را بشکنند…

به گزارش سرویس فرهنگی شاخص، بعد از حادثه حمراء لاسد، مسلمانان با شرایط نامناسبی روبرو شده و تبدیل به لشکری شکست خورده و ناامید گشته بودند. اما به فاصله کمی با تجدید قوای معنوی خود و تربیت نفوس، موفق شدند در جنگ بدر به یک پیروزی آشکار دست یابند. آری، مسلمانان حقیقی هیچگاه در برابر دشمنان هراسی به دل راه نمی دهند و مرعوب قدرت ظاهری دشمن نمی شوند زیرا معتقدند هرچقدر هم خصم قوی تر باشد باز هم آنها خدا را دارند و خدا بهترین نگهبان و یاور است.
در آیه ۱۷۳ سوره آل عمران می خوانیم:
«الَّذِینَ قالَ لَهُمُ النَّاسُ إِنَّ النَّاسَ قَدْ جَمَعُوا لَکُمْ فَاخْشَوْهُمْ فَزادَهُمْ إِیماناً وَ قالُوا حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَکِیلُ.»
«مؤمنان کسانى هستند که (چون) مردم (منافق) به ایشان گفتند: بى شک مردم (کافر مکّه) بر ضد شما گرد آمده (و بسیج شده) اند، پس از آنان بترسید، (آنها به جاى ترس) بر ایمانشان بیافزود و گفتند: خداوند ما را کفایت مى‏کند و او چه خوب نگهبان و یاورى است.»
***
سه نکته:
* می گویند دست از مبارزه بردارید
عوامل تبلیغاتى دشمن و برخى از مردمان ساده اندیش و ترسو، به رزمندگان و مجاهدان تلقین و نصیحت مى کنند که دشمن قوى است و کسى نمى تواند حریف آنان بشود، پس بهتر است درگیر جنگ و مبارزه نشوید. اما مسلمانان واقعى، بدون هیچ ترس و هراسى، با آرامش خاطر و با توکّل به خداوند، به آنان پاسخ مى گویند.

** چرا می ترسید؟
امام صادق علیه السلام فرمودند: تعجّب مى‏کنم از کسى که مى ترسد، چرا به گفته‏ خداوند «حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَکِیلُ» پناه نمى ‏برد. (من لا یحضره الفقیه، ج ۴، ص ۳۹۲)

*** آیه ای برای امروز ما!
قرآن می گوید که وقتی خبر اجتماع دشمن براى حمله را شنیدند نه تنها نهراسیدند بلکه بر ایمان و بدنبال آن استقامتشان افزوده شد. این خاصیت ایمان به هدف است که هر قدر انسان مشکلات و مصائب را بیشتر و نزدیکتر ببیند، پایمردى و استقامت او بیشتر مى شود و در حقیقت تمام نیروهاى معنوى و مادى او براى مقابله با خطر، بسیج می گردد. گویی این آیات قرآن برای امروز ما نازل شده اند! زیرا در دوران کنونی نیز کشورهای استعمارگر به ظاهر قدرتمند با تبلیغات فراوان می خواهند مقاومت مردم را بشکنند و اتفاقاً مردم با ایمان ما نیز نشان داده اند هرچه فشارها و زورگویی ها بیشتر شود بر مقاومت و ایمان آنها افزوده می شود.

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش

منبع:تراز

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار