ایران جانبی

» بازار قزوین در شرایط ثبات قرار دارد/ در افزایش قیمت بنزین غافلگیر شدیم
کد خبر: 201038
تاریخ انتشار: ۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۸
سرپرست مدیرکل تعزیرات حکومتی استان:
شاخص : سرپرست مدیرکل تعزیرات حکومتی استان گفت: به طور کلی شرایط باثباتی را در حوزه کالاهای اساسی در استان داریم و حتی کاهش قیمت هم داشتیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، هوشنگ محمدی گراوند امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات تعزیرات حکومتی استان قزوین برگزار شد، اظهار کرد: چند سالی است با توجه به تحریم‌ها کشور در شرایط ویژه‌ای قرار گرفته و این موضوع نمود و اثرگذاری تعزیرات را بیش از پیش نشان می‌دهد.

وی افزود: ما در سه حوزه کالا و خدمات، قاچاق کالا و ارز و بهداشت و درمان صلاحیت قضایی رسیدگی به تخلفات را داریم و تعزیرات یک دستگاه رسیدگی کننده است و تشریفات قضایی دارد.

سرپرست مدیرکل تعزیرات حکومتی استان قزوین گفت: در خصوص قاچاق کالا و ارز ۹۰ درصد پرونده‌ها در تعزیرات رسیدگی می‌شود؛ در دستگاه‌های دولتی هم صلاحیت رسیدگی به تخلفات اشخاص حقوقی و حقیقی را داریم و در بخش دولتی مجازات شدیدتر است و انفصال از خدمت برای افراد متخلف اتفاق می‌افتد.

این مقام مسئول عنوان کرد: در شرکت‌های خصوصی و حقوقی هم صلاحیت رسیدگی داریم و همچنین رسیدگی به تخلفات در حوزه بهداشت و درما در صلاحیت تعزیرات است که به بهداشت در حوزه واحدهای صنفی هم ورود می‌کنیم و در حوزه سوخت صلاحیت رسیدگی داریم که با قاچاق یا عرضه خارج از شبکه برخورد می‌شود.

وی افزود: شرایط کنونی که در آن به سر می‌بریم حائز اهمیت است و در بحث اصلاح قیمت بنزین که اتفاق افتاد التهابی در جامعه ایجاد شد که می‌طلبید فعالیتمان را در این حوزه شدیدتر کنیم.

۶ هزار و ۱۲۱ فقره پرونده رسیدگی شد

سرپرست مدیرکل تعزیرات حکومتی استان قزوین ادامه داد: گشت‌های ما در زمان اصلاح قیمت بنزین به صورت صبح تا ۸ عصر برقرار شد که روزانه انجام می‌شد و با همکاری سایر دستگاه‌ها اجرا شد که بیشتر به حوزه اقلام معیشتی مردم، سوخت و حمل و نقل ورود کردیم.

این مقام مسئول اضافه کرد: استان قزوین جزو استان‌هایی بود که با اصلاح قیمت بنزین کمترین افزایش قیمت را داشت و فقط التهابی در حمل و نقل به وجود آمد که با اجرای سهمیه‌بندی سوخت حل شد.

محمدی گراوند یادآور شد: در سیلندر گاز هنوز مشکلاتی داریم که بیشترین گاز را شرکت پرسی گاز تامین می‌کند که با دلایل غیرموجه ۴۵۰ تن از سهمیه استان را نتوانسته جذب کند و با ورود استاندار موضوع برطرف شده است.

وی عنوان کرد: به طور کلی شرایط باثباتی را در حوزه کالاهای اساسی در استان داریم و حتی کاهش قیمت هم داشتیم و شرایط بازار از ثبات برخوردار است و طرح نظارت شب یلدا را داشتیم که بازدیدهایی را در زمینه مایحتاج این شب اجرا کردیم و در این گشت‌ها سه واحد متخلف میوه‌فروشی و گوشت پلمپ شد.

سرپرست مدیرکل تعزیرات حکومتی استان قزوین بیان کرد: در ۹ ماهه امسال ۶ هزار و ۱۲۱ فقره پرونده داشتیم که از این تعداد ۵ هزار و ۵۹۷ پرونده مربوط به کالا و خدمات،۳۳۶ پرونده مربوط به قاچاق ارز و کالا و ۱۷۲ مورد در حوزه بهداشت، دارو و درمان بود.

قاچاق ماینر در صدر پرونده‌های قاچاق قرار گرفت

این مقام مسئول ادامه داد: بیشترین تخلفات مربوط به عدم درج قیمت، گران‌فروشی، کم‌فروشی و عدم صدور فاکتور است و بیشترین پرونده قاچاق در بحث ماینر و بیت کوین بود که قانون خاصی تاکنون برای تجارت این دستگاه تعیین نشده و از این رو قاچاق محسوب می‌شود و سوخت هم در رتبه دوم پرونده‌های قاچاق قرار دارد.

محمدی گراوند بیان کرد: مبلغ ریالی جریمه تخلفات در این پرونده‌ها  ۲۶۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال است و هدف اصلی ما تسریع در رسیدگی به پرونده‌هاست و آمادگی داریم به روز و در لحظه به شکایات مردم رسیدگی کنیم.

وی اذعان داشت: ما در تعزیرات بازرس نداریم و یک دادگاه هستیم که سایر دستگاه‌های کشور پرونده را تشکیل و ارسال می‌کنند که ما رسیدگی می‌کنیم اما با توجه به دغدغه‌های مردم نمی‌توانیم بی‌توجه باشیم و با تمام توان به دستگاه‌های نظارتی کمک می‌کنیم که در این زمینه خیلی جلوتر هستیم  و سایرین را هم همراه می‌کنیم.

سرپرست مدیرکل تعزیرات حکومتی استان قزوین گفت: تا زمانی که حرکات مردم نهاد نشود در بسیاری از حوزه‌ها نمی‌توانیم به هدف مطلوب برسیم؛ در بازرسی‌های اصلاح قیمت بنزین ۲ هزار و ۴۶۲ بازرسی از واحدها به عمل آمد و ۱۰۰ گشت مشترک اتفاق افتاد که تعداد ۸۵۸ فقره پرونده هم تشکیل شد.

این مقام مسئول گفت: پویش “بی‌قیمت نخریم” آغاز شده که همه افراد جامعه باید به آن بپردازند و این مطلب می‌تواند خیلی به بهبود شرایط کمک کند؛ ما در استان در حمایت از حقوق مصرف‌کننده با نگاه پیشگیرانه ورود کردیم اما در بحث اصلاح قیمت بنزین غافلگیر شدیم.

محمدی گراوند یادآور شد: یک موضوع دیگر بحث مشکل نان است که در استان چند سال است که قیمت نان تغییر نکرده و مسکوت مانده که منجر به وقوع تخلفات در این حوزه شده اما تا زمانی که قیمت جدید تعیین نشده نباید کم‌فروشی و گران‌فروشی اتفاق بیفتد.

وی با بیان اینکه در بحث حقوق شهروندی رتبه عالی را در استان کسب کردیم، گفت: در بحث پیشگیری دست یاری را به سمت رسانه‌ها دراز می‌کنیم که نقش موثر و مهمی را در بحث آگاهی به جامعه و گزارش تخلفات دارند.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار