بازار لوازم‌التحریر قزوین در سیطره اجناس چین،هند و مالزی/ افزایش تنوع و کیفیت تولیدات داخلی عامل رونق بازار است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 114044
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ - ۸:۳۰
شاخص از بازار لوازم‌التحریر در قزوین گزارش می‌دهد
شاخص : در آستانه بازگشایی مدارس بازار لوازم تحریر، رنگ دیگری به خود گرفته و در این میان فروشگاه‌های لوازم‌ التحریر برای جذب مشتری انواع کالاهای خارجی و ایرانی را در معرض دید قرار می‌دهند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، همواره روزهای پایانی تابستان نوید بخش آغاز فصلی نو همراه با شور کودکانه دانش آموزان برای بازگشایی مدارس بوده و یکی از دغدغه خانواده‌ها تهیه مایحتاج یک سال تحصیلی فرزندانشان است.

بازار داغ لوازم‌التحریر در این روزها خانواده‌ها را متناسب با میزان سطح درآمد خود روانه بازار می‌کند تا بتوانند وسایل مورد نیاز فرزندان خود را تامین کنند و در این میان خانواده‌هایی هستند که چند دانش‌آموز در خانه دارند و شاید شرایط سختی داشته و از سویی خانواده‌ای که کوله پشتی با قیمت‌های بسیار بالا می‌خرد.

در این روزها بازار خرید لوازم التحریر، کیف و کفش مدرسه بسیار پررونق و داغ است و اما باید دید که جایگاه تولیدات داخلی در این میان چگونه است.

با این بهانه‌ در حالی که چند روز بیشتر به آغاز سال تحصیلی جدید نمانده است، گریزی بر بازار لوازم‌التحریر دانش‌آموزان زدیم تا با صحبت کردن با فروشندگان و خریداران از وضعیت بازار در این ایام مطلع شویم.

رسول سیار صاحب یکی از لوازم‌التحریر و کتاب‌فروشی‌ها در خصوص وضعیت بازار لوازم‌ التحریر دانش‌آموزی نسبت به بازار امسال و سال گذشته گفت: تفاوت چندانی از نظر قیمت نسبت به سال گذشته در بین اقلام مختلف مورد نیاز دانش‌آموزان وجود ندارد فقط برخی از اجناس شرکتی هستند که ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش قیمت داشته‌اند.

وی افزود: با توجه به اینکه محصولات خارجی تنوع ظاهری زیادی دارند بیشتر مورد استقبال خانواده‌ها و دانش‌آموزان قرار می‌گیرند.

این فروشنده اضافه کرد: محصولات داخلی نیز نسبت به سال‌های گذشته از کیفیت و تنوع طرح بیشتری برخوردار شدند شاید بتوان گفت ترکیب رنگی، بسته بندی، و کیفیت کالاهای خارجی نسبت به محصول ایرانی، عامل ترغیب مشتریان به سمت کالاهای خارجی می‌باشد.

images

سیار در ادامه گفت: بعضی از اولیا مجبورند به علت داشتن چند فرزند دانش‌آموز، در اکثر مواقع اجناس ایرانی مصرف کنند که صرفاً به دلیل وجود تفاوت قیمت و ارزانی این محصولات را تهیه کنند اما اکثرا به کیفیت توجه می‌کنند و ترجیحا اجناس خارجی را خرید می‌کنند.

چین رقیب بازار محصولات داخلی

وی با اشاره به وجود محصولات متنوع خارجی در بازار لوازم‌التحریر، خاطرنشان کرد: این بازار در اختیار لوازم‌التحریر چینی است البته محصولات هند و مالزی هم در بازار دیده می‌شوند.

این فروشنده در ادامه گفت: طرح‌های خارجی کیتی‌، انگری‌بردز و اسپایدرمن حک شده بر لوازم‌التحریر دانش‌آموزان بیشتر از طرح‌های ایرانی مورد استقبال دانش آموزان قرار می‌گیرند.

وی بیان کرد: تنوع محصولات خارجی دانش آموزان را به استفاده از لوازم‌التحریر غیر بومی علاقه‌مند کرده‌است؛ باید برای حمایت از کالای داخلی برنامه‌ریزی دقیق صورت گیرد.

سیار اضافه کرد: یکی از دلایل مهم این موضوع، همان عدم حمایت همه جانبه از تولیدکننده‌های داخلی است؛ چرا که اگر به بعضی محصولات داخلی که از پشتوانه مالی بهتری در تولید برخوردار هستند نگاه کنیم، به راحتی می‌توان به کیفیت بهتر آنها نسبت به محصولات خارجی پی ببریم.

تولیدکننده‌های داخلی کیفیت و تنوع را در دستور کار قرار دهند

وی بیان کرد: با اندکی تغییر در ظاهر محصولات ایرانی می‌توان مشتری بیشتری به سوی این کالاها جذب کرد و در نهایت موجب گسترش تولیدات کالاهای داخلی شد.

مادر یک دانش‌آموز که در حال خرید لوازم تحریر برای فرزندش دخترش است، ‌در خصوص شرایط بازار برای خرید لوازم‌التحریر اظهارکرد: با توجه به وجود مشکلات اقتصادی کشور طبیعی است که نرخ قیمت‎‌‌ها افزایش داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه قیمت‌ها نسبت به سال گذشته تفاوت زیادی نداشته تشریح کرد: بنده ترجیح می‌دهم بیشتر به سمت محصولی بروم که ضمن دارا بودن کیفیت از قیمت مناسبی برخوردار باشد اما گاها مشاهده می‌کنیم ارزانی در کیفیت محصول اثرگذار است.

وی افزود: اگرچه می‌توان با هزینه بیشتر محصول با کیفیت‌تری را خریداری کرد اما باید قبول کنیم‌ خانواده‌ای که چند دانش‌آموز در مقاطع مختلف دارند معمولا اجناس با هزینه‌های پایین‌تر را خریداری می‌کنند.

دانش آموز دبیرستانی که به همراه مادرش برای خرید آمده بود گفت: من ترجیح می‌دهم از اجناس باکیفیت و متنوع خارجی استفاده کنم چه بسا که در زمان مطالعه نیز تاثیر مثبتی بر ذهنم می‌گذارد.

این دانش‌آموز افزود: اجناس ایرانی نه تنها از لحاظ کیفیت با اجناس خارجی برابری نمی‌کند بلکه طرح روی جلد دفتر به گونه ای حک شده که دانش‌آموزان را از خرید کردن منصرف می‌کند.

وی در ادامه گفت: اگر بنا باشد دانش‌آموزی مداد رنگی ایرانی تهیه کند که با یک بار تراشیدن به کل خراب می‌شود ترجیحا از اجناس خارجی استفاده می‌کند چراکه اگر درست استفاده کند یک سال تحصیلی را می‌تواند از آن بهره ببرد.

۱۱۱۸۵۶_۵۳۳

فروشنده دیگری که در مغازه‌اش فقط لوازم ایرانی اسلامی را عرضه می‌کرد در گفت و گو با خبرنگار شاخص اظهار کرد: کالاهای این فروشگاه بیشتر مورد تایید آموزش و پرورش بوده که منطبق با لوازم ایرانی اسلامی است.

وی در خصوص استقبال مشتریان از اینگونه اجناس بیان کرد: هر کالایی مشتری خود را دارد و در این فروشگاه نیز کیفیت اجناس بالاست و مشتری‌های این اجناس نیز کم نیستند.

این فروشنده افزود: طرح‌های تاریخی ایرانی، شهدا، مفاخر و شاعران بر روی این اجناس حک می‌شود.

وی در ادامه گفت: تولیدات کالاهای ایرانی نیز مناسب است اما به دلیل تنوع بالای اجناس خارجی کالاهای ایرانی با آن برابری نمی‌کند.

این فروشنده توصیه کرد: بهتر است که مشتریان از فروشگاه‌های معتبر خرید کنند چه بسا که دیده می‌شود که برخی از فروشندگان اجناس مشابه را با قیمت اصلی به مشتری می‌دهند به گونه‎‌ای که خریدار متوجه نخواهد شد که اگر از فروشگاه‌های معتبر اقدام به خرید کنند این مسائل وجود نخواهد داشت.

با این شرایط بازار آیا جایی برای کالای داخلی باقی می‌ماند؟!

با توجه به اینکه بسیاری از اجناس داخلی ممکن است بسیار برتر از مشابه‌های خارجی باشد اما دیده می‌شود که مردم تمایل کمی به خرید از این اجناس را دارند بنابراین باید با حمایت از تولید کنندگان داخلی و بالا بردن کیفیت اجناس هم بتوانیم از واردات بی رویه جلوگیری کنیم و هم وضعیت اشتغال را در کشور سامان ببخشیم.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار