بازتاب پرداره برداری از شهر موشکی ایران در رسانه های خارجی - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 76067
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۶
شاخص : گاردین: به تصویر کشیدن شهر موشکی برای نشان دادن قدرت ایران در برابر آمریکاست/ سی.ان.ان: پایگاه موشکی محرمانه ایران موردی نادر است/ فارن پالسی: ایران در حال افزایش توانمندی دفاعی خود بعد از برجام است
به گزارش پایگاه شاخص، تصاویر شهر موشکی سپاه پاسداران که روز پیش از طریق رسانه های داخلی پخش شد، باعث واکنش رسانه های خارجی به این موضوع شده و بازتاب های گوناگونی از آن در سراسر جهان منتشر شده است.

خبرگزاری فراسنه در این باره نوشت: تلویزیون رسمی ایران چهارشنبه برای نخستین بار تصاویری از یک پایگاه زیرزمینی پر از انواع موشک، واقع در داخل خاک ایران را پخش کرد. پخش این تصاویر سه روز پس از اعلام وزارت دفاع ایران در آزمایش موفقیت‌آمیز یک موشک قابل هدایت و کنترل  موسوم به عماد صورت می‌گیرد.

به گفته سردار امیر علی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه، پایگاهی که تلویزیون ایران چهارشنبه نشان داد در عمق ۵۰۰ متری زیر زمین قرار دارد تا دور از دسترس حملات دشمنان احتمالی باشد.

به گفته وی،‌ این پایگاه زیر زمینی تنها پایگاه در ایران نیست. از این پایگاه‌ها در همه استان‌ها و شهرهای کشور وجود دارد.

سردار حاجی زاده گفت: «موشک هایی با بردهای مختلف بر روی پرتاب کننده‌ها (کامیون ها) در همه پایگاه‌ها مستقر و آماده استفاده است و منتظر دستور فرمانده کل قوا (آیت‌الله خامنه‌ای) است.

سردار حاجی زاده گفت: «ایران قصد ندارد هیچ جنگی را شروع کند اما در صورتیکه دشمنان اشتباه کنند، پایگاه‌های موشکی مانند یک آتشفشان از داخل زمین فوران خواهند کرد.

سه شنبه،‌ سخنگوی کاخ سفید در واشنگتن گفت آزمایش موشک دوربرد عماد از سوی ایران احتمالاً نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده است.

جاش ارنست سخنگوی دولت آمریکا ادعا کرد: «ما نشانه‌های قوی داریم که براساس آن این آزمایش موشکی یکی از قطعنامه‌های شورای امنیت را نقض کرده است

وزارت امور خارجه آمریکا نیز به نوبه خود تصریح کرد قصد دارد این مسئله را در سازمان ملل مطرح کند.

ارنست در عین حال تاکید کرد این پرونده از توافق مربوط به برنامه هسته‌ای که بین تهران و قدرت های بزرگ در ژوئیه به دست آمد کاملاً مجزا است.

 روزنامه صهیونیستی جورزالم پست نیز در گزارشی از انتشار تصاویر پایگاه زیرزمینی موشکی ایران، نوشت: «انتشار این تصاویر چند روز پس از آزمایش موشکی ایران که آمریکا آن را نقض آشکار قطعنامه حقوق بشر خواند، صورت می‌گیرد

اندیشکده آمریکایی «امریکن فارن پالسی» در گزارش ویژه ماه اکتبر خود نوشت: ایران با خرید ادوات جنگی از روسیه و چین در هفته‌های اخیر در حال افزایش توانمندی‌های دفاعی خود بعد از برجام است.

در این گزارش آمده است: ایران با مدد برجام قصد دارد بودجه دفاعی خود را یک سوم افزایش داده و مانعی برابر هر نوع تهدید خارجی ایجاد کند. این کشور در این زمینه تمرکز خاصی را بر افزایش قدرت زرادخانه موشکی دارد. رشد نظامی ایران تاثیراتی را بر توازن قوا در خاورمیانه نیز خواهد گذاشت. با گذشت زمان، این معاملات تسلیحاتی تقویت قابل توجهی را به ایران و همچنین توانایی این کشور برای به چالش کشاندن یا تهدید رقبای راهبردی می‌بخشد.

در بخشی دیگر از این گزارش آمده است: شواهدی موجود است که بر اساس آن جمهوری اسلامی ایران هزینه‌های دفاعی خود را افزایش داده و در هفته‌های اخیر گفت‌‌وگوهایی را با صادر کنندگان تجهیزات نظامی چون روسیه و چین برای خرید جنگنده‌های جدید، سامانه‌های دفاع هوایی و دیگر تجهیزات آغاز کرده است.

بر این اساس، شرکت‌های خصوصی وابسته به ایران فعال در زمینه برنامه‌های هسته‌ای و موشک بالستیک قادرند فعالیتشان را با چین برای تهیه نیازهای این کشور به فن آوری تداوم بخشند.

در خاتمه این گزارش با اشاره به تاثرات دیگر برجام بر ایران آمده است: ایران به مدد برجام می‌تواند حمایت مالی را از گروه‌های مبارز منطقه ادامه داده و همچنین در آمریکای لاتین و کشورهایی چون ونزوئلا، بولیوی و اکوادور به نفوذش ادامه دهد . همچنین برجام این امکان را  به ایران بخشیده است تا با حفظ  بخش اعظم برنامه غنی سازی، فن‌آ‌وری غنی سازی خود را به دیگر کشورها انتقال دهد.

روزنامه گاردین زمان‌بندی پخش تصاویر شهر موشکی ایران را مد نظر قرار داد و نوشت: تنها سه روز از آزمایش موشک دوربرد عماد می‌گذرد، آزمایشی که آمریکا آن را تخطی از توافق شورای امنیت سازمان ملل اعلام داشته است، و ایران تصاویر جدیدی از شهر موشک‌های بالستیک را رونمایی کرد.

این تصاویر درست یک روز پس از تصویب توافق هسته‌ای در مجلس شورای اسلامی پخش شد. مقامات ایرانی اظهار داشته بودند که توافق هسته‌ای تأثیری در قدرت نظامی و مخصوصاً برنامه موشکی بالستیک ایران نخواهد داشت. لانچرهای آماده شلیک موشک‌های بالستیک برای این به نمایش درآمد تا به قانون‌گذاران اثبات شود که توان نظامی ایران با توافق تضعیف نشده است.

از سخنان و لحن سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه به نظر می‌رسید که به تصویر کشیدن شهر موشکی برای نشان دادن قدرت ایران در مقابل قدرت‌های غربی و مخصوصاً آمریکا بوده است، زیرا علی‌رغم توافق هسته‌ای، آمریکا هنوز از گزینه‌های روی میز از جمله گزینه نظامی علیه ایران حرف می‌زند.

نکته‌ای قابل بحث در عکس‌العمل آمریکا نسبت به آزمایش موشکی اخیر ایران: کاخ سفید اصرار دارد که بگوید آزمایش موشک عماد هیچ تأثیری در توافق هسته‌ای نخواهد گذاشت و توافق روال تعیین شده خود را طی خواهد کرد! آمریکایی که هر حرکتی در ایران را بزک می‌کرد تا تحریم‌ها را دو برابر کند چرا اکنون نسبت به این توافق پافشاری می‌کند! آیا توافق شکل گرفته، توافق هسته‌ای ایران بود یا توافق هسته‌ای آمریکا؟

خبرگزاری سی.ان.ان تصاویر منتشر شده از پایگاه‌های موشکی محرمانه ایران را بسیار نادر خواند و قرار گرفتن شهر موشکی در ۵۰۰ متر زیر زمین را همچون فیلم‌های جیمز باند دانست اما این بار در واقعیت.

سی.ان.ان با نقل قولی از سخنان سردار امیرعلی حاجی‌زاده در دانشگاه تهران نوشت: پایگاه‌های نظامی آمریکا در آسیای میانه در تیررس موشک‌های ایرانی قرار دارند.

خبرگزاری‌های بی.بی.سی فارسی، صدای آمریکا و رادیو فردا که تا به امروز از هر اتفاقی که در ایران می‌افتاد در جنگ نرم علیه ایران استفاده می‌کردند تاکنون هیچ عکس‌العملی نسبت به پرده‌برداری از شهر موشکی ایران نشان نداده‌اند، به حتم عظمت و قدرت نظامی ایران این موش‌های جیره‌خوار را به لرزه انداخته و به سوراخ‌هایشان فراری داده است.

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش

منبع:دانا

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار