بازدید جمعی از اصحاب رسانه از مراکز کمپ ترک اعتیاد استان / مرکز کمپ ترک اعتیاد صلواتی در قزوین راه‌اندازی می‌شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 143974
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۳:۱۵
روز گذشته صورت گرفت؛
شاخص : عصر روز گذشته جمعی از اصحاب رسانه به همراه معاون دادستان قزوین از مراکز ترک اعتیاد استان بازدید کردند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، بازدید از مراکز و  کمپ‌های ترک اعتیاد استان با حضور اصحاب رسانه و معاون دادستان قزوین عصر روز گذشته انجام شد.

طی این طرح اصحاب رسانه از سه مرکز کمپ ترک اعتیاد برداران و خواهران و جمعیت انسانی کنگره ۶۰ بازدید کردند.

حجت‌الاسلام محسن کرمی معاون دادستان قزوین در حاشیه این بازدید اظهار کرد: امروزه اعتیاد به عنوان یکی از آسیب‌های اجتماعی جدی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بخش زیادی از مجرمان مستقیما در اثر ارتباط با مواد مخدر به زندان محکوم شده‌اند، گفت: حدود ۱۰۰ درصد از سرقت‌ها توسط معتادان رقم می‌خورد.

این مقام قضایی اضافه کرد: بسیاری از نزاع‌ها، درگیری‌ها، چاقوکشی ، ضرب و شتم ، اختلافات خانوادگی، طلاق و کودک آزاری به طور غیر مستقیم ریشه در مواد مخدر و اعتیاد دارند.

اعتیاد یک بیماری درمان‌پذیر است

کرمی خاطرنشان کرد: متاسفانه مردم نگاه غلطی نسبت به افراد معتاد دارند درحالی که اعتیاد یک بیماری درمان‌پذیر است که باید در شرایط خاص مداوا شود.

معاون دادستان قزوین تصریح کرد: برخی خانواده‌ها به جای درمان و مداوای افراد معتاد به دنبال پاک کردن صورت مسئله هستند.

مرکز اقامتی بهبود و بازتوانی با اختلال مصرف مواد ساحل امن ( زنان) تحت نظارت اداره کل بهزیستی استان قزوین از مراکزی است که باتوجه به قرار گرفتن بانوان در معرض آسیب و خطرات از سال ۹۴ راه اندازی شده است.

این مرکز با جمع آوری ۲۱ خانم کارتن خواب در غالب کمپ بانوان مستقر و راه اندازی شد.

زهرا احمدی مدیر داخلی این مجموعه توضیح داد: درحال حاضر ۱۵ نفر در کمپ مستقر هستند که از این تعداد ۲ نفر با تمایل شخصی در دوره‌های یک ماهه و مابقی با حکم  دادستان و  دوره‌های سه ماهه می‌باشند.

وی افزود: حداکثر مدت طرح ۳ ماهه است به جز در مواردی که روند درمان تکمیل نشده باشد و دادستان حکم مدت بیشتر را صادر کند.

احمدی بیان کرد: اکثر افراد مستقر در این کمپ هروئین و شیشه مصرف می‌کردند که روند درمان آن‌ها طی سه هفته سم زدایی، بی قراری و تاج گذاری تکمیل خواهد شد.

وی با بیان اینکه سه نفر از این افراد قبل از سن ۱۵ سالگی مصرف مواد مخدر را آغاز کرده‌اند، ابراز کرد: بیشتر این افراد در سن جوانی به سر می‌برند که از طریق همسر و دوستان آلوده به مواد مخدر شده بودند.

کرمی در ادامه تشریح کرد: مشکل اصلی اعتیاد حالت روحی آن است چراکه معتادان فوق العاده راحت طلب هستند و ترجیح می‌دهند به جای تحمل درد؛ مواد مصرف کنند لذا مهمترین وظیفه اطرافیان در قبال آن‌ها عدم رهایی به هنگام هجوم افکار وسوسه‌آمیز است.

جمعیت احیای کنگره ۶۰  یک تشکل خودجوش است و بدون هیچ پشتوانه دولتی فعالیت می‌کند

جمعیت احیای کنگره ۶۰ از دیگر مراکزی بود که مورد بازدید قرار گرفت.

این مرکز به صورت یک تشکل خودجوش بوده و بدون هیچ پشتوانه دولتی فعالیت می‌کند که توسط فردی به نام مهندس دژاکام که خود در گذشته یک فرد معتاد بوده طرح ریزی و اداره می‌شود.

این افراد در قالب گروه درمانی و اجتماع درمانی NA(معتادان گمنام) و AA  (الکلی‌های گمنام ) طی جلسات مشترک به بحث و گفت‌وگو پرداخته و مشکلات خود را مرور و راهکار ارائه می‌دهند.

معاون دادستان قزوین ابراز کرد: این افراد بر اساس الگوی مصرف تعریف شده بعد از ۱۱ ماه قادر به قطع مصرف کامل مواد هستند که  همزمان با مدت ترک و ۱۳ ماه بعد از آن باید مداوم در جلسات مختلف این کنگره شرکت کنند.

وی با بیان اینکه تمام افراد این کنگره گمنام هستند، گفت: در این مکان کسی با هویت افراد کاری ندارد و مسائل شخصی افراد پنهان می‌ماند.

کرمی اذعان داشت: طی مدت عضویت افراد، سی دی‌های آموزشی و کتاب‌هایی در اختیار آنان قرار داده می‌شود تا مطابق با آن‌ها به اصلاح خود بپردازند.

وی افزود: این مرکز بدون اتکاء به منابع دولتی اداره می‌شود به طوری که این افراد جایی برای برگزاری جلسات ندارند و حتی این مکان یک گاوداری بوده که با همکاری خود افراد به صورت استیجاری بازسازی شده است.

کرمی با بیان اینکه هزینه اداره این مرکز به صورت اختیاری در بین خود افراد جمع‌آوری می‌شود، ابراز کرد: مبنای کنگره ۶۰ از تعالیم قرآن گرفته شده که در کنار آن  منابع علمی و پزشکی نیز وجود دارد.

مرکز کنگره ۶۰ مورد غفلت قرار گرفته است

معاون دادستانی قزوین تصریح کرد: با وجود اینکه این مرکز بیش از سه سال است که در قزوین تاسیس شده اما همچنان برای مسوولین ناشناخته بوده به طوری که اگر در شورای اداری اصطلاح  کنگره ۶۰ مطرح شود تعداد انگشت شماری با آن آشنایی دارند.

وی ادامه داد: این در حالی است که بعد از تاسیس این مرکز در قزوین حدود ۷۰۰ نفر از طریق آشنایی با این مرکز از بیماری مهلک اعتیاد نجات پیدا کرده‌اند.

آذرگون یکی از مسولین کنگره ۶۰ که یک معتاد بهبودیافته است تشریح کرد:  مصرف کنندگان ناهنجاری‌های زیادی دارند و برقراری نظم یکی از شروط اصلی در کنگره ۶۰ است.

وی افزود: این مرکز توسط افرادی اداره می‌شود که خودشان در گذشته اعتیاد داشته‌اند.

وی با بیان اینکه ۲۳ سال اعتیاد داشته است، گفت: اکنون ۱۴ سال است که در کنگره درمان شدم و بعد از آن خدمتگذار افراد کنگره هستم.

آذرگون بیان کرد: تمام نیروی کاری و خدمتی مرکز از اعضای کنگره هستند.

وی ابراز کرد: تمام افرادی که به مرکز مراجعه می‌کنند به عنوان مسافر خطاب شده  که در طول درمان چند سفر مرحله‌ای را می‌گذرانند.

آذرگون تشریح کرد: سفر اول حداقل ۱۰ تا ۱۱ ماه به طول می‌انجامد تا زمانی که فرد مصرف مواد مخدر را کنار بگذارد.

وی بیان کرد: تمام افرادی که به مرکز مراجعه می‌کنند باید به کلینک‌های مورد تایید دادستانی تهران، وزارت بهداشت و مرکز مطالعات اعتیاد مراجعه کرده و داروی تجویز شده را تهیه کنند.

آذرگون ابراز کرد: مقدار و مصرف دارو جایگزین مواد مخدر توسط مسوولین کنگره ۶۰ تعیین و به تدریج از مقدار مصرف آن کاسته می‌شود تا بعد از ۱۱ ماه به صفر می‌رسد.

وی افزود: بعد از سفر اول فرد وارد سفر دوم خواهد شد که طی آن فرد باید روی افکار و اندیشه خود کارشناسی کند تا در آینده مشکلی با مواد و بازگشت به سوی آن نداشته باشد.

آذرگون عنوان کرد: درمان، زمان و خودسازی افکار سه ضلع مثلث در کنگره ۶۰ هستند که باید هماهنگ با هم به نتیجه برسند.

وی با بیان اینکه تمام اصول علمی کنگره را اعضای آن تهیه می‌کنند، گفت: حدود ۲۰ سال مهندس دژاکام این نهاد را ابداع  و کتاب‌هایی در این رابطه نوشته است.

آذرگون اظهار کرد: تمام منابع و کتاب‌های کنگره باتوجه به وضعیت افراد با موضوع مختلف در غالب کلاس‌ها و کتاب‌های متفاوت  به روزرسانی می‌شود.

وی تصریح کرد: آگاهی و شناخت نسبت به موضوع  کمک بسیاری برای مقابله با این موضوع می‌کند.

علیپور یکی دیگر از خدمتگذاران کنگره ۶۰ در رابطه با شال گردنی‌های رنگانگ افراد تشریح کرد: رنگ شال‌ها نشان دهنده رتبه‌های خدمتی در کنگره است بطوریکه افراد بعد از گذراندن سفر  اول وارد جایگاه خدمتگذاری به افراد هم نوع خود می‌شوند.

۵۴ مرکز کنگره ۶۰ در سراسر کشور وجود دارد

وی با بیان اینکه پوشیدن پیراهن سفید به عنوان یک رکن در کنگره ۶۰ است، گفت: برای اینکه آشنایی افراد تازه وارد از این شال‌ها استفاده می‌کنیم که هرکدام بر اساس نوع خدمت رنگ متفاوتی دارد.

علیپور عنوان کرد: شال سبز به عنوان اداره کننده جلسه، شال کرم اجرا کننده قانون و برقراری نظم در شعبه، شال نارنجی کمک راهنما و گردانندگان رژیمی، شال آبی راهنما، شال شیری مسوول شعبه، شال سفید دیده بان و واضع قوانین کنگره می‌باشند.

وی با بیان اینکه ۵۴ مرکز کنگره ۶۰ در سراسر کشور وجود دارد، گفت: مدت خدمتگذاری افراد در کنگره ۶۰ انتخاباتی و دوره‌ای است.

وی اضافه کرد: تمام شعبات کنگره در سراسر کشور هماهنگ با مرکز کشوری طی روزها و ساعات مشخص فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

علیپور توضیح داد: تمام شعبات در سراسر کشور در روزهای فرد و راس ساعت مشخصی و با منابع آموزشی یکسان که در تهران نشر می‌شود جلسات خود را دایر می‌کنند.

علیپور اذعان داشت: افراد بعد از اتمام جلسات در غالب گروه‌های ۱۵ نفره تحت عنوان لژیون گروه بندی و در رابطه با محتوای سی دی‌ها و کتاب‌های آموزشی به گفت‌وگو می پردازند.

وی درخصوص عدد ۶۰ توضیح داد: با توجه به اینکه در دمای ۶۰ درجه زیر صفر بدن انسان قادر به کار کردن نیست بنابراین افراد معتاد نیز کسانی هستند که در این مرحله قرار گرفته و خواب را در هر شرایطی بر همه امورترجیح می دهند.

مرکز کمپ ترک اعتیاد آفزینندگان مسیر نجات نیز از دیگر مراکزی بود که توسط اصحاب رسانه مورد بازدید قرار گرفت.

در این مرکز ۹۴ نفر از کسانی هستند که توسط حکم دادستان و از کارتن خوابی جمع آوری شده و ۴ نفر نیز به صورت تمایلی می‌باشند.

کرمی معاون دادستان در خصوص این مرکز توضیح داد:  باتوجه به اینکه در قزوین هیچ مرکز ترک اعتیاد دولتی وجود ندارد با این مرکز خصوصی قرار داد بسته و آن را برونسپاری کرده ایم.

وی با بیان اینکه این مرکز زیرساخت لازم برای ۱۲۸ نفر را دارد، گفت: این کمپ ترک اعتیاد از لحاظ بهبودی و مداوا یکی از موفق‌ترین مراکز  استان می‌باشد.

معاون دادستان قزوین با بیان اینکه این طرح بیش از ۳ سال است که راه اندازی شده، تشریح کرد: طبق تعرفه هزینه درمان هر شخص ماهیانه ۶۳۹ هزار تومان است که تنها ۳۰۰ هزار تومان آن را خانواده‌ها متقبل می‌شوند.

کرمی از راه اندازی مرکز کمپ اعتیاد صلواتی خبر داد و گفت: این مرکز با مساعدت بهزیستی و خیرین استان جهت درمان افراد معتاد بی بضاعت هدفگذاری شده که بنا داریم روز عید غدیر آن را راه اندازی کنیم.

انتهای پیام /۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار