ایران جانبی

بازسازی بیش از ۳هزار واحد در لرستان/ طرح هادی در ۸۴۳ روستا اجرا شد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 197053
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۹:۱۶
مدیرکل بنیاد مسکن استان قزوین:
شاخص : مدیرکل بنیاد مسکن استان قزوین گفت: بنیاد مسکن قزوین به‌عنوان معین در استان لرستان مسئول احداث 2هزار و 260واحد و تعمیر 3هزار و 400واحد بوده که واحدهای تعمیری به پایان رسیده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، اصغر گونجی در نشست خبری با جمعی از اصحاب رسانه اظهار کرد: در حوزه تهیه طرح هادی در استان ۸۴۳روستا وجود دارد که برای ۶۶۲مورد طرح تهیه شده ۱۴۴روستا نیز در دست تهیه است و ۱۰۶روستا نیز نیاز به بازنگری دارند.

وی ادامه داد: هزینه اجرای طرح‌های هادی ۵۶میلیارد و ۸۰۰میلیون تومان بود و از سال ۷۰با شروع طرح در۴۰۱وستا با اعتبار ۱۴۲میلیارد تومان طرح هادی انجام شد، همچنین با اعتبارات بنیاد و اعتبار قیر رایگان از سال ۹۴دریک میلیون ۴۳۲هزار متر مربع اجرای آسفالت صورت گرته است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان قزوین ابراز کرد: در راستای تنظیم سند روستایی نیز تاکنون برای ۶۱درصد از روستاها یعنی ۵۶هزار و ۸۰جلد سند صادر شده و روستاهای باقی مانده نیز با مشکلاتی همچون جمعیت زیر ۲۰خانوار و یا موقوفه بودن مواجه هستند.

وی افزود: در شهرهای با زیر ۲۵هزار نفر جمعیت نیز ۶هزار و ۴۰۰جلد سند صادر شده است، در زمینه تهیه طرح هادی نیز ۹۵درصد صورت گرفته که البته در گذشته این میزان ۱۰۰درصد بود و وجود برخی مشکلات این میزان را به ۹۵درصد رساند.

این مسئول عنوان کرد: در زمینه اجرای طرح هادی نیز میانگین کشوری ۴۹درصد است، اما استان دارای پیشرفت ۵۸درصدی در این مورد است، همچنین اعتبار استانی، ملی و از محل قیر رایگان ۳۱میلیارد بوده که در سال جاری تاکنون از این میزان ۱۱میلیارد تخصیص پیدا کرده است.

وی ادامه داد: میانگین کشوری در مقاوم سازی مسکن روستایی ۴۰درصد بوده که این میزان در استان ۵۰درصد است، در زمینه بهسازی مسکن نیز ۴هزار واحد سهمیه ویژه وجود دارد که از این مقدار ۲۷۰واحد ابلاغ شده و هزار واحد نیز به بانگک عامل معرفی شده که اعتبار هر یک از این موارد ۴۰میلیون تومان است.

گونجی بیان کرد: قطعا خانه روستایی باید معیشت محور بوده و امکان نگهداری دام را داشته باشد، سال ۸۰ اجرای سنگ فرش‌ها عبور و مرور دام‌ها با مشکل مواجه می‌شد که امروز این مشکل با توجه به نوع سنگ فرش رفع شده است، مردم می‌توانند برای آماده سازی محل نگهداری دام و دریافت تسهیلات به جهاد معرفی شوند.

وی ادامه داد: تفکیک و متراژ زمین‌ها در بازنگری طرح‌های هادی مورد بررسی قرار گرفته است و طبقه پایین برای دام‌ها مدنظر قرار گرفته و حتی وام نیز به آن‌ها تخصیص داده می‌شود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی درباره همکاری با میراث فرهنگی در راستای بومی سازی گفت: ۱۶روستا برای بوم گردی در استان انتخاب شده و ۵میلیارد برای این روستاها هزینه شده و وام‌هایی نیز از طرف دو اداره بنیاد مسکن و میراث فرهنگی تخصیص داده می‌شود.

وی افزود: سعی ما بر حفظ بافت سنتی روستاست و حتی وام‌های بلاعوضی نیز به‌صورت تشویقی برای افرادی که خواستار ساخت و ساز در بافت سنتی هستند، اختصاص داده شده است.

این مسئول با اشاره به انتقادات به واگذاری اعتبارات به افرادی که داری هیچ سمتی در استان نیستند، تصریح کرد: واگذاری این اعتبارات از طرف سازمان برنامه و بودجه و شخص آقای نوبخت صورت گرفته است و در سال‌های گذشته نیز این موضوع وجود داشت و درواقع اختیار این اعتبارات در دست استان قزوین نبوده که آن‌ها را کجا و توسط چه افرادی هزینه کند.

وی درباره توسعه پایدار روستایی گفت: طرح توسعه پایدار و منظومه‌های روستایی تاحدودی جوابگو بوده و نیاز به فرهنگ سازی و همکاری سایر واحدهاست، البته اجرای طرح‌ها بر مبنای توسعه پایدار روستایی از سال جاری اجرایی می‌شود و پیش از این درحال مطالعه بود و در آن بر اشتغال‌زایی تاکید شده است.

گونجی عنوان کرد: در سال ۹۳ برای شش بخش در استان طرح توجیهی ارسال شد و دفتر مرکزی بخش رامند را به دلیل بخش دامداری به عنوان پایلوت برای اجرای منظومه روستایی و توسعه پایدار انتخاب شد و برای طرح مطالعاتی در سه فاز حدود ۲۰۰میلیون تومان هزینه شد.

وی ادامه داد: در طرح توسعه پایدار روستایی ۶استان درگیر منظومه روستایی هستند که در قزوین نیز رامند در بوئین زهرا انتخاب شده و در مرحله انتخاب تسهیلگر برای اجرا قرار دارد؛ تسهیلگر رابط بین روستا و دستگاه‌های اجرایی است و در اجرای طرح، اخذ تسهیلات، دامپروری، کشاورزی و بهسازی محیط روستایی کمک می‌کند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قزوین ابراز کرد: در کل استان ۳هزار و ۸۰۰واحد سهمیه اقدام ملی داریم که با تحویل گرفتن زمین‌ها از راه و شهرسازی در شهرهای زیر ۱۰۰هزار جمعیت در تمام شهرستان‌های استان اجرا خواهد شد.

وی درباره اقدامات انجام شده در سیل ابتدای سال عنوان کرد: در سیلی که رخ داد سهمیه استان ۲۱۹واحد تعمیری و ۸۲۰واحد احداثی بود که در مرحله معرفی به بانک قرار دارند.

این مسئول درباره بازسازی منازل مسکونی در لرستان گفت: بنیاد مسکن قزوین به‌عنوان معین در استان لرستان مسئول احداث ۲هزار و ۲۶۰واحد و تعمیر ۳هزار و ۴۰۰واحد بوده که واحدهای تعمیری به پایان رسیده است.

وی ادامه داد: هم اکنون هزار و ۹۵۰واحد آواربرداری شده، هزار و ۸۳۰واحد در مرحله نقشه‌برداری، هزار و ۴۸۰واد در مرحله آرماتور بندی، هزار و ۳۵۰واحد در مرحله اجرای فندانسیون، هزار و ۱۵۰مورد اجرای اسکلت، ۸۱۰واحد دیوار چینی، ۶۵۰واحد اجرای سقف، ۲۵۰واحد در مرحله اجرای گچ خاک قرار د ارند و ۵۰واحد نیز به بهره‌برداری رسیده است.

وی عنوان کرد: اکنون ۶۰تیم کارشناس در لرستان مستقر هستند و سعی بر این است اگر شرایط جوی مساعد باشد ساخت و تعمیر واحدهای مسکونی تا پایان سال به اتمام برسد.

گونجی ابراز کرد: در کرمانشاه نیز استان قزوین مسئولیت احداث ۳هزار و ۸۰۰واحد و تعمیر ۱۲هزار واحد را برعهده داشت که به عنوان اولین ستاد و با بیشترین میزان واحدها را تحویل داد.

وی افزود: در سیل گلستان نیز برای ساخت منازل حضور نداشتیم، اما ماشین آلاتی از طرف بنیاد مسکن به آن مناطق اعزام شد.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰/ د

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
 • بازارچه عرضه مستقیم محصولات کشاورزی در قزوین افتتاح می‌شود
 • تمامی راه‌های روستایی استان بازگشایی شد/ موج بارشی شدیدتری در راه است
 • دیپلماسی اقتصادی داخلی دولت ضعیف است/ تعامل تجاری و درآمدی با کشورهای غیراروپایی و همسایه مغفول واقع می‌شود
 • رکابزنان استان در مسابقات دوچرخه سواری قهرمانی آسیا
 • امروز؛ آخرین مهلت ثبت‌نام جاماندگان دریافت بسته معیشتی
 • پاسپورت آمریکایی باران کوثری واقعی است؟
 • نحوه صحیح سوخت‌گیری با کارت هوشمند سوخت شخصی/مردم نگران سهمیه بنزین خود نباشند
 • مالیات کالاهای نفتی، فلزات گرانبها، سیگار و نوشابه مشخص شد
 • سریال‌های جدید تلویزیون را بیشتر بشناسید/ از «روز‌های بهتر» تا «سرگذشت» محکومین
 • آنچه رهبری درباره حاج قاسم نگفتند!ی درباره حاج قاسم نگفتند!
 • بازدید شبانه سرزده رئیس کل دادگستری استان از زندان مرکزی قزوین/استماع و رسیدگی به درخواست قضایی ۳۲۰ نفر از زندانیان
 • کمک‌های مردمی به مناطق ‌سیل‌زده سیستان و بلوچستان اعزام شد
 • آخرین اخبار