بازسازی ۱۵۷ مزار شهید در حال انجام است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 168324
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۳
مدیرکل بنیاد قزوین:
شاخص : مدیرکل بنیاد شهید قزوین گفت: بازسازی و مرمت یکصد و 57 مزار شهید در 17 گلزار شهدای استان قزوین در حال انجام است.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر شاخص، غلامرضا حقایق‌پور مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین طی بازدید از ۱۷ گلزار شهدا قزوین گفت: بازسازی گلزارهای شهدا در سراسر استان قزوین از مطالبات اصلی و جدی بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌باشد و بایستی محقق شود.

وی با بیان اینکه مهمترین رسالت بنیاد ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است، افزود: نگهداری گلزارهای شهدا به عنوان یک عنصر معنوی در ترویج این فرهنگ است، فرهنگی که باید آن را حفظ کرد و به آیندگان انتقال داد.

حقایق‌پور با اشاره به اینکه حداقل انتظار خانواده‌های شاهد و ایثارگر نگهداری، مرمت و بازسازی گلزارهای شهداست، گفت: این انتظار زیادی نیست و بر ماست که پیگیر تحقق این موضوع باشیم.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین افزود: علیرغم ساماندهی گلزارهای شهدا طی سال‌های گذشته، با توجه به وضعیت آب و هوای استان قزوین، بسیاری از گلزارهای شهدا به ویژه در روستاها نیاز به مرمت و بازسازی دارد.

وی با اشاره به اینکه ۳۸۷ گلزار شهدای استان قزوین که دو هزار و ۷۶۲ مزار شهید است، یک بار ساماندهی شده‌اند، افزود: این ساماندهی در سال‌های گذشته صورت گرفته و امروز به دلیل گذشت زمان و حوادث طبیعی دچار تخریب و آسیب شدند و نیازمند ساماندهی مجدد هستند.

حقایق‌پور با اشاره به اینکه مرمت و بازسازی ۱۷ گلزار شهدای استان با یکصد و ۵۷ مزار شهید طی سال جاری در حال انجام است، گفت: در راستای تحقق این مهم با چندین پیمانکار قرارداد منعقد شده تا اقدامات لازم را انجام دهند.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین افزود: ۱۷ گلزار شهدا در شهرستان‌های قزوین شامل سیردان، دیکین، اناده، خرمن‌سوخته و پلنگه؛ بویین‌زهرا شامل خوزنین و دانسفهان و آوج شامل اروان و گل‌زمین است.

این مسوول افزود: همچنین در شهرستان‌های البرز گلزار شهدای چاله،؛ آبیک گلزارهای شهدای مورآباد، خوزنان و کذلک و تاکستان گلزارهای شهدای اسفرورین، لوشکان، خورهشت و فارسجین می‌باشد.

حقایق‌پور گفت: مرمت و بازسازی تعدادی از این گلزارهای شهدا به اتمام رسیده و برخی نیز طی چند فاز تعریف شده که اکنون فاز نخست آن در حال انجام است و اجرای فازهای بعدی منوط به اخذ اعتبارات از محل کمیته برنامه‌ریزی شهرستان‌ها و استان می‌باشد.

وی افزود: مرمت و بازسازی گلزارهای شهدای یاد شده به بیش از ۱۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است تا این مکان‌ها برای استفاده معنوی مردم آماده‌سازی شود.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین گفت: بازسازی و مرمت گلزارهای شهدا تعطیلی‌ناپذیر است زیرا هر ساله گلزارها به دلیل حوادث طبیعی دچار تخریب می‌شوند و نیازمند ساماندهی مجدد هستند.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار