بازی در اولین تیم محجبه بسکتبال جهان، افتخار بزرگی بود/ توانمندی بانوان ورزشکار محجبه، جهان را شگفت‌زده کرده است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 191423
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۷
بانوی ملی پوش بسکتبال:
شاخص : بانوی ملی پوش بسکتبال گفت: جایگاه متفاوتی در جهان داریم و انرژی مضاعفی می‌گیریم تا با افتخار به راهی که انتخاب کردیم ادامه دهیم؛ حجاب ماهیچ محدودیتی برای ما ایجاد نکرده است.

به گزارش خبرنگاراجتماعی شاخص، پیروزی‌انقلاب اسلامی‌عرصه‌ جدیدی ‌را پیش‌ روی بانوان ‌ایجاد کرد، از دهه ‌هفتاد به‌ بعد بسیاری‌ از رشته‌های ورزشی برای بانوان ‌کشور فعال ‌شد و بانوان ایرانی با حضور پررنگ و مستمر خود توانستند با حجاب کامل مدال‌های بین‌المللی بسیاری کسب کنند.

مژگان خدادادی یکی‌ از بانوان ملی پوش ‌استان قزوین در رشته بسکتبال است که ۱۲ سال سابقه عضویت در تیم ملی‌ و حدود۳ سال هم شرکت در مسابقات بین‌المللی را دارد؛ وی که متولد سال ۱۳۶۷ است اکنون به عنوان یکی‌ ازبانوان ورزشکار موفق در سطح کشور و جهان مطرح است که فرصت راغنیمت شمردیم تا مصاحبه‌ای را با این بانوی ورزشکار داشته باشیم؛

 از چه سنی فعالیت‌های ورزشی خودرا آغازکردید؟

از۱۶سالگی ‌به ‌طور جدی وارد لیگ برتر شدم و در سن۲۰ سالگی و در سال۱۳۸۵ ‌به ‌اردوی تیم ملی دعوت شدم وهمچنان‌مستمر و مداوم با وجود فراز و نشیب‌ها نیز به راه خود ادامه دادیم.

 ورزش را از ابتدا از رشته بسکتبال آغاز کردید؟

ابتدا در رشته‌های دیگر مانند هندبال، دوومیدانی، شطرنج فعالیت داشتم ‌اما درنهایت ‌با استعدادیابی که توسط مربی ورزش در دبیرستان صورت گرفت نیز به تیم شهرستان معرفی ‌وعضو سوپرلیگ قزوین شدم.

تاکنون چه مقام‌هایی کسب کردید؟

در مسابقات سوپرلیگ عنوان قهرمانی، نایب قهرمانی ودرتیم ملی ۳نفره نیز قهرمانی درغرب را در کارنامه خود دارم و اکنون هم در مسابقات ۵نفره باشگاهی‌ غرب آسیاعنوان‌ سومی و در مسابقات آسیایی ۳به۳ در قزاقستان‌ عنوان‌ چهارمی‌ را کسب کردیم و در مهارت‌ها عنوان‌ دومی فردی را کسب کردم.

وقتی به عنوان اولین بانوی محجبه وارد مسابقات بین‌المللی بسکتبال شدید چه حسی داشتید؟
پس از به رسمیت شناخته شدن حجاب برای زنان بسکتبالیست مسلمان در مسابقات جهانی فیلیپین ۲۰۱۸ و رویدادهای بین‌المللی عضو ثابت تیم ملی بسکتبال ۳نفره ایران بودم که برای اولین بار وارد میادین بین‌المللی شدیم، این اتفاق حس خیلی خوبی بود و با وجود استرسی که داشتیم اما با تمرکز بالایی در مسابقات حضور یافتیم.

 آیا توانمندی بانوان محجبه در مسابقات تفاوتی با دیگران داشت؟
وقتی در میادین بین‌المللی‌ و به ویژه بازی‌های ۳به۳ که بازی‌های جهانی بود حضور پیدا کردیم پوشش ما برای ‌همه‌ عجیب ‌بود چراکه یک بازی سنگین را پیش رو داشتیم ‌و تصورات افراد این بود که سطح بسکتبال ‌تیم‌ ایران پایین است؛ اما وقتی وارد زمین شدیم، به اندازه‌ای با توانمندی بالا ظاهر شدیم که همه از قدرت بسکتبال ایران شگفت زده شده بودند.

ماهیچ چیزی از کشورهای دیگر کم نداریم فقط فعلا به علت تجربه پایین، نتوانستیم سکودار باشیم اما اکنون حضور مستمر ما در میادین بین‌المللی باعث می‌شود که بتوانیم سکودار باشیم؛ حجاب اعتقاد و ارزش ما مسلمانان است و هیچ خللی در مسیریشرفت ما ندارد بلکه با قوت بیشتری راه را ادامه می‌دهیم تا توانایی خود را ثابت کنیم.

وقتی به عنوان یک بانوی محجبه روی سکوی پیروزی قرارمی‌گیرید چه حسی دارید؟
جایگاه متفاوتی داریم و انرژی مضاعفی می‌گیریم تا با افتخار به راهی که انتخاب کردیم ادامه دهیم؛ حجاب ماهیچ محدودیتی برای ما ایجاد نکرده است.

به جز شما از اعضای دیگر خانواده هم فعالیت ورزشی دارد؟

خیر، فقط من به رشته ورزشی مشغول هستم.

اکنون چه مسابقاتی در پیش دارید؟

در اردوهای ۵نفره کارمی‌کنیم و به مسابقات آسیایی اعزام خواهیم شد.

برای آینده چه برنامه ای دارید؟

ارتقاء به سطوح بالاتر و کسب مدال‌های متعدد و عنوان قهرمانی نیز مهمترین هدفم برای آینده است.

در رشته ورزشی بسکتبال بانوان چه مشکلات و دغدغه‌هایی وجود دارد؟

مهمترین دغدغه این است که سالن اختصاصی نداریم و به خاطر این موضوع ممکن است که هر دو هفته یک بار تمرین داشته باشیم که زمان تمرین‌ها را کوتاه می‌کند.

خاطره شیرینی که ازمسابقات بین‌المللی دارید را برایمان بیان کنید؟

در مسابقات غرب آسیا و در مسابقات ۵ نفره نیز عنوان قهرمانی‌ باشگاهی را کسب کردیم که خیلی لذت بخش بود.
انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار