باغات انگور بزرگ‌ترین سطوح کشاورزی بیمه‌شده در قزوین - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 111147
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۵
رئیس صندوق بیمه کشاورزی قزوین عنوان کرد
شاخص : رئیس صندوق بیمه کشاورزی استان قزوین گفت: بزرگ‌ترین سطوح کشاورزی که در سطح این استان بیمه می‌کنیم، باغستان‌های انگور است.

به گزارش شاخص: در استان قزوین فروش عملیات بیمه‌گری به وسیله پنج شرکت خدمات بیمه‌ای انجام می‌شود.

وی بیان کرد: به طور متوسط سالانه حق بیمه‌ای که ۱۰ تا ۱۱ میلیارد تومان از کشاورزان دریافت می‌شود، بیش از سه تا چهار برابر آن را به عنوان غرامت پرداخت می‌کنیم.

رئیس صندوق بیمه کشاورزی استان قزوین ادامه داد: عملیات بیمه‌گری و ارزیابی خسارت در بخش مالی به صورت متمرکز در تهران انجام می‌شود و یک حساب متمرکز در تهران وجود دارد که تمام حق بیمه‌ها از سراسر کشور به این حساب واریز می‌شود.

کلانتری تصریح کرد: غرامت‌های کشاورزان از طریق اداره خدمات کارت بانک کشاورزی پس از تأمین اعتبار صندوق بیمه به روشی که برای بخش یارانه برای افراد اقدام می‌شود، عمل می‌کنیم.

این مسؤول یادآور شد: طی سال زراعی ۹۳-۹۴ بیش از ۳۴ هزار و ۲۵۳ فقره بیمه‌نامه در سطح استان قزوین فروخته شده که ۳۳ هزار و ۱۲۰ نفر از این بیمه‌شدگان که افراد حقیقی و حقوقی بوده‌اند، گزارش خسارت برای آن‌ها تنظیم شده است.

رئیس صندوق بیمه کشاورزی استان قزوین تأکید کرد: کل حق بیمه‌ای که در سال ۹۳ و ۹۴ از بیمه‌گذاران دریافت شد ۹۷ میلیارد و ۵۵۳ میلیون ریال بوده است و با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته ۲۵۳ میلیارد و ۶۰۴ میلیون ریال باید به کشاورزان غرامت پرداخت شود.

کلانتری بیان کرد: از غرامتی که به بیمه‌شدگان بخش کشاورزی باید پرداخت شود ۱۱۳ میلیارد آن پرداخت شده است و ۱۴۰ میلیارد آن نیز برای نخستین بار در سابقه بیمه به کشاورزان، دامداران و مرغداران صندوق بیمه بدهکار است.

وی تشریح کرد: طی سال ۹۲ و ۹۳ حدود ۴۲ هزار و ۵۰۶ فقره بیمه‌نامه فروخته شده و به ۲۰ هزار و ۴۵۶ نفر غرامت پرداخت شده که مبلغ آن ۱۴۱ میلیارد بوده است.

رئیس صندوق بیمه کشاورزی استان قزوین عنوان کرد: طی سال ۹۲ و ۹۳ نیز از آنجایی که صندوق بیمه خسارت باغات را پرداخت نکرد و خسارات سرمازدگی را نداشتیم نسبت غرامتی که پرداخت شد به میزان سال‌های دیگر کمتر بوده است.

کلانتری بیان کرد: بزرگ‌ترین سطوح کشاورزی که در سطح استان قزوین بیمه می‌کنیم، باغستان‌های انگور است و بحث کانون‌های سرمازدگی که پیش می‌آید به یک باره غرامت‌ها و خسارت‌های بالایی را در بر می‌گیرد.

این مسؤول ادامه داد: در قسمت زراعت‌های بخش کشاورزی ۹۰ تا ۹۵ درصد از بدهی‌های کشاورزان پرداخت شده و عمده‌ترین مسئله‌ای که برای ما قابل توجه و دغدغه اصلی بوده بخش باغات به خصوص باغات انگور است.

رئیس صندوق بیمه کشاورزی استان قزوین بیان کرد: استان‌هایی همچون فارس، گیلان و خوزستان که گرمسیر بوده و با توجه به شرایط آب و هوایی که دارند، خسارت‌های کشاورزی آنان نسبت به استان‌های دیگر همچون قزوین زودتر آغاز می‌شود بنابراین برای گرفتن بودجه و غرامت از دولت زودتر اقدام می‌کنند.

کلانتری گفت: استان‌هایی همچون قزوین، همدان و زنجان که نسبت به استان‌های گرمسیر سردسیرتر هستند زمانی که فصل برداشت محصولات کشاورزی آنان فرا رسیده و خسارتشان برآورد می‌شود برای دریافت غرامت و بودجه به دولت رجوع می‌کنند که به دلیل اینکه استان‌های گرمسیری زودتر اقدام کرده‌ و بودجه‌هایشان را گرفته‌اند بودجه کمتری به استان‌های سردسیری همچون استان قزوین تعلق می‌گیرد.

وی اضافه کرد: در هیچ کجای دنیا حتی کشورهایی که کشاورزی‌های مدرنی دارند حمایت از بخش کشاورزی قالب بیمه‌های کشاورزی یک پروژه سود‌دهی برای سرمایه‌گذار بخش بیمه نیست.

رئیس صندوق بیمه کشاورزی استان قزوین در پایان متذکر شد: در بحث بیمه کشاورزی در دولت بحث حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی مطرح است و بحث سوددهی برای سرمایه‌گذاران در بیمه مطرح نیست.

منبع: فارس

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار