بالا بودن سرانه مصرف قند و چربی در استان قزوین
کد خبر: 100896
تاریخ انتشار: ۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۵:۲۴
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هشدار داد:
شاخص : معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به بالا بودن سرانه مصرف قند و چربی در استان گفت: مصرف بیش از حد چربی و قند عامل شیوع دیابت و چاقی است که موجب می‌شود افراد13سال پایانی زندگی را با ناتوانی سپری کنند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، سعید اسکویی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی صبح امروز در همایش استانی سفیران سلامت با بیان اینکه متاسفانه افراد جامعه به سوی چاق شدن پیش می‌روند اظهار کرد: با توجه به اینکه در دنیای امروز علم و آگاهی حرف اول را می‌زند در نحوه تغذیه باید بر اساس آگاهی و تفکر عمل کرد.

وی با اشاره به اهمیت خود مراقبتی در تغذیه افزود: قبل از مصرف هر نوع مواد غذایی باید تمام فواید و عوارض آن را در نظر گرفت تا موجب حفظ سلامتی بدن شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی در خصوص علل شیوع چاقی و دیابت در استان قزوین عنوان کرد: بر اساس آمارها و مطالعات چند شاخصه اصلی برای این معضل شناسایی شده است.

این مسئول در توضیح این شاخصه‌ها تشریح کرد: یکی از این علل مصرف بیش از حد برنج در استان است که هر فرد قزوینی ۱۲۱ گرم برنج در روز مصرف می‌کند در حالی که مقدار مطلوب آن باید ۹۵ گرم در روز باشد.

اسکویی ادامه داد: حبوبات که از مواد غذایی غنی است باید روزی ۲۶ گرم مصرف شود اما در استان قزوین هر فرد تنها ۲۰ گرم در روز مصرف می‌کند.

وی اضافه کرد: بدن ما به  ۲۸۰گرم میوه و ۳۰۰گرم سبزیجات در روز نیاز دارد اما سرانه مصرف هر فرد قزوینی در روز ۲۷۴ گرم سبزیجات و ۲۱۶ گرم میوه است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی افزود: هر فرد در روز باید ۳۶ گرم تخم مرغ مصرف کند که این میزان در استان ۲۳ گرم برای هر فرد است از طرفی مصرف ۲۵۰گرم لبنیات در روز توصیه می‌شود که در استان هر فرد ۱۴۸ گرم در روز مصرف می‌کند.

اسکویی با اشاره به بالا بودن مصرف چربی و قند در استان گفت: هر کدام از این مواد به ترتیب باید ۳۵ و ۴۰ گرم در روز باشد که متاسفانه در استان سرانه مصرف چربی ۴۵ و قند ۵۹ گرم در روز است.

این مسئول یادآور شد: انرژی مورد نیاز هر فرد در روز ۲۴۰۵ کیلوکالری است در حالی که هر فرد قزوینی حدود ۲۶۱۳ کیلوکالری انرژی از طریق مصرف قند و چربی دریافت می‌کند که نگران کننده است.

وی ابراز کرد: این کالری اضافی که هر فرد دریافت می‌کند موجب افزایش روز افزون چاقی در استان شده که عامل بیماری‌هایی مانند فشارخون، دیابت و بیماری‌های قلبی-عروقی است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی در پایان هشدار داد: دیابت موجب می‌شود افراد ۱۳ سال پایانی زندگی خود را با ناتوانی سپری کنند که می‌شود با اصلاح روش تغذیه از این بیماری جلوگیری کرد.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار