با اقتصاد مقاومتی می توانیم محدودیت ها را به فرصت تبدیل کنیم - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 73047
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۵
معلول و مخترع دستگاه فرز متحرک در گفتگو با شاخص:
شاخص : معلول و مخترع دستگاه فرز متحرک با اشاره به اينكه بايد محدوديت ها را به فرصت تبديل كنيم،گفت: ما باید با تکیه بر داشته‌های خودمان به جهان نشان دهیم که هیچ نیازی به آن‌ها نداریم.

به گزارش خبرنگار شاخص، شاید تاکنون این جمله را بارها شنیده باشید که معلولیت محدودیت نیست، این جمله تنها یک شعار تو خالی نیست؛ بلکه برای اثبات آن شواهد فراوانی وجود دارد.

در سرتاسر جهان بسیارند افرادی که علی رغم وجود برخی معلولیت ها توانسته اند در زندگی خود موفقیت های بی شماری کسب کنند که شاید بسیاری از افراد عادی نتوانند حتی به نیمی از این موفقیت ها دست یابند.

در ادامه گفت و گویی با مجید شالی پور معلول ، کارآفرین و مخترع دستگاه فرز متحرک در کارگاه خراطی خواهیم داشت.

ضمن معرفی خودتان خلاصه ای از بیوگرافی ، تحصیلات ، فعالیت و نوع معلولیتی که دارید برایمان بگوئید؟

مجید شالی پور متولد ۱۳۴۳ از شهرستان قزوین با مدرک سیکل و دارای دو فرزند دختر هستم، بنده از ناحیه دست و پا به طور مادر زادی معلولیت جسمی دارم و در حال حاضر در کارگاه تراش‌کاری چوب و خراطی مشغول هستم.

دیدتان در مورد معلولیت چیست؟ آیا معلولیت محدودیت است؟

از نظر بنده خداوند به همه چیز آگاه است و اگر بنده‌ای معلولیت دارد این به معنای محدودیت نیست چرا که من معتقدم  خداوند در وجود آن فرد استعدادهایی قرار داده که در وجود انسان عادی نیست.

چگونه وارد این عرصه شغلی شوید؟

بنده قبلا در تهران مشغول خرید و فروش لامپ به صورت عمده بودم بعد از اینکه اولین فرزندم به دنیا آمد تصمیم گرفتم از طریق شغلی مستقل امرار معاش کنم و با توجه به اینکه شغل خراطی از شغل‌های اجدادی ما بود این شغل را انتخاب کنم.

در مورد ساخت دستگاهتان برایمان بگویید؟

دستگاه تراش مارپیچی به طوراتوماتیک می‌تراشد به دلیل معلولیت نمی‌توانستم بعضی کارها را با دست انجام دهم.

وی ادامه داد: در یک سفر کاری در مسیر به مسجد جمکران رفتم و از امام زمان (عج) خواستم که شرایط کسب و کار جدیدم را فراهم کند، طی برگشت به خانه متوجه حضور یک ماشین ضایعاتی شدم که داشت یک سری وسایل آهنی از قبیل فنرو چرخ دنده و….را می‌فروخت در آن لحظه جرقه‌ای به ذهنم زد که شاید این وسایل به کارم بیاید و به این ترتیب وسایل را خریدم و بعد از طراحی دستگاه آن را ساختم و من همه اینها را مدیون عنایات خداوند و امام زمان (عج) هستم.

این دستگاه تقریبا به طور اتوماتیک ۱۴۰ طرح مختلف را می‌تراشد که نظیر آن در هیچ جای دنیا نیست و بابت آن نیز ثبت اختراع گرفتم.

IMG_8816

نگاه دیگران برای ابتدای کارتان چه بود؟

ابتدا دیگران حس خوبی نداشتند و می‌گفتند این کار مناسب نیست و بهتر است شغل قبلی را ادامه دهی اما به دلیل اعتقاد و علاقه‌ای که داشتم  به دنبال کار هنری بودم و این شغل با هنر آمیخته شده.

ابزار اولیه خود را از کجا تامین می‌کنید؟

ابزار ساخت را از کشاورزان و افرادی که در خرید و فروش چوب هستند تهیه می‌کنم.

آیا غیر از خودتان فرد دیگری هم در اینجا کار می‌کند؟

بله ! بنده ۲ همکار دیگر هم دارم که با همکاری همدیگر چرخه این کارگاه را می‌چرخانیم.

آیا برای کارتان تبلیغات هم دارید؟

کم و بیش! ما از طریق اینترنت و یا در کتاب اول تبلیغات داریم اما بیشتر نمونه‌های کاری ما مخصوصاً در ساخت عصا، مشتری را به سمت ما جذب می‌کند.

علاوه بر عصا چه تولیداتی دارید؟

تولید نرده‌های چوبی برای منازل و سبدهای چوبی برای میوه.

اجناس تولید خود را چگونه به فروش می‌رسانید؟

با توجه به اینکه کارگاه ما تنها کارگاه عصا سازی است بیشتر تولیدات را به سایر استان‌ها صادر می‌کنیم اما علاوه بر کار تک‌فروشی در کارگاه نیز مغازه‌هایی هم در استان قزوین هستند تولیدات ما را خریداری می‌کنند.

چه توصیه‌ای به افراد جویای کار و جوانان دارید؟

توصیه می‌کنم جوانان با ایمان و تکیه به خداوند کار را شروع کنند چرا که خداوند در وجود هر انسانی نعمت‌هایی قرار داده که اگر به آن‌ها بها داده شود موفقیت بی‌نظیری نصیب افراد می‌شود و انسان تنها موجودی است که خالق جهان به آن قدرت خلاقیت داده و ما با تقویت ایمان و اتکال به خداوند متعال به مراتب بالاتر خواهیم رسید.

دلایل موفقیتتون در چیست؟

اتکال و تکیه بر خداوند و یاری همسرم.

نگاه شما به ایجاد اشتغال چیست؟

بنده معتقدم که هیچ صنعتی برتر از صنعت ایران نیست، چرا که ایرانی‌ها از طریق خودکفایی و اقتصاد مقاومتی می توانند پیشرفت کنند.

نظرتان در مورد اقتصاد مقاومتی چیست؟

باید با تکیه بر داشته‌های خودمان و اطاعت از ولایت فقیه به جهان نشان دهیم که هیچ نیازی به آن‌ها نداریم چرا که کمک گرفتن از سرمایه‌های خارجی وابستگی به بار می‌آورد در حالی‌که ما سرمایه لازم را در کشور داریم.

به گفته‌ یکی از دوستانم اگر انسان کار را برای رضایت خدا انجام دهد به پول بابرکت می‌رسد! اگر انسان کارش را دوست داشته باشد و کار را برای خود یک نوع عبادت ببیند و با وجدان کاری مطمئنا به سرمایه بابرکت می‌رسد.

آیا از زندگی تان راضی هستید ؟

صد در صد! از نظر بنده کار کردن مثل تشنگی در ماه رمضان است چرا که وقتی سیراب می‌شوی بسیار لذت‌بخش است انسان وقتی کار می‌کند تا نان حاصل از دست‌رنج خود بخورد؛ خواب و همه چیز برایش لذت‌بخش می‌شود اما اگر انسان بیکار باشد هیچ چیز برایش مفهوم ندارد.

نظرتان در مورد کارآفرینی چیست؟

فکر می‌کنم همه انسان‌ها می‌توانند کارآفرین باشند به شرط آنکه از فرصت‌ها درست استفاده کنند انسان با کارآفرینی نه تنها برای خود شغل ایجاد می‌کند بلکه برای جامعه نیز کارآفرینی کرده است.

ما باید به حدی از معرفت برسیم که تعریف مناسبی از کار داشته باشیم.

حرف پایانی؟

بنده به جوانان توصیه می‌کنم با تکیه بر خداوند کار را شروع کنند و مطمئن باشند برکت آن هم حاصل می‌شود چون بنده معتقدم با امکانات امروزی حتما جوانان موفقی خواهیم داشت.

انتهای پیام/۱۰۰۳/ت۱

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار