با خوردن قرص دیگر نیازی به ورزش کردن نیست - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 76128
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۴ - ۷:۲۰
شاخص : دانشمندان ایده ساخت قرصی را بررسی می کنند که با خوردن آن شاید دیگر نیازی به ورزش کردن نباشد.

به گزارش پایگاه شاخص ، این ایده که بتوان با خوردن تنها یک قرص شرایط خاصی را در بدن ایجاد کرد که نتیجه آن معادل ورزش کردن باشد در ظاهر دست نیافتنی به نظر می رسد اما گروهی از دانشمندان از مدتها پیش کار بر روی این پروژه را آغاز کرده اند تا آنجا که اکنون به یک هدف مهم علمی تبدیل شده است.

 

گروهی از دانشمندان دانشگاه سیدنی چارچوبی برای واکنش های سلولی بدن نسبت به حرکات ورزشی ایجاد کرده اند که می توان از آن به عنوان مبنای تولید قرص ورزش استفاده کرد.

 

یافته های دانشمندان نشان می دهد انجام حرکات ورزشی با حدود یکهزار تغییر مولکولی در ماهیچه های اسکلتی بدن همراه است و حالا دانشمندان دانشگاه سیدنی در نظر دارند تا قرصی تولید کنند که با مصرف آن همین تأثیر در بدن ایجاد می شود.

 

دانشمندان دانشگاه سیدنی با همکاری محققانی از دانشگاه کپنهاگ دانمارک از تکنیکی موسوم به طیف سنجی توده برای مطالعه تغییرات پروتئینی در ماهیچه های اسکلت پس از انجام حرکات ورزشی استفاده می کنند تا از نتایج آن بتوانند برای تولید ساختار قرص مورد نظرشان بهره بگیرند.

 

این بخش از مطالعات سه سال به طول انجامیده و پیش بینی می شود تولید قرص ورزش با استفاده از این نتایج زمان زیادی به طول انجامد.

به عقیده دانشمندان، قرص ورزش اثرات چشمگیری بر حفظ سلامت سالمندان، افراد چاق و مبتلایان به بیماری هایی نظیر دیابت نوع دوم دارد.

 

منبع : خبرگزاری مهر

انتهای پیام/۱۴۰۴/د

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار