بدهی زنجانی در مقایسه با بودجه کل کشور/ با بدهی زنجانی چه کارهایی می توان کرد؟
کد خبر: 101525
تاریخ انتشار: ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۵
شاخص : روزنامه ترکیه‌ای نوشت: احتمال آن وجود دارد که تمام اموال زنجانی در ترکیه که ثروتمندترین بازرگان ایرانی در این کشور قلمداد می شود، مصادره شود.

به گزارش شاخص نیوز، روزنامه تودی‌زمان‌ترکیه با به جریان افتادن پرونده‌ی بابک‌زنجانی نوشته است: احتمال آن وجود دارد که تمام اموال زنجانی در ترکیه که ثروتمندترین بازرگان ایرانی در این کشور قلمداد می شود، مصادره شود.

براساس گمانه‌زنی این روزنامه ارزش کل دارایی‌های زنجانی در ترکیه ۱۴میلیارد دلار است که اگر برآورد این روزنامه درست باشد ارزش دارایی‌های زنجانی در ترکیه حدود یک‌پنجم بودجه‌ی کل کشور و ۲۸برابر بودجه‌ی ساخت برج‌میلاد است.

بدهی بابک زنجانی معادل ۲میلیارددلار بلوکه شده در آمریکا

این روزها موضوع بلوکه شدن اوراق بهادار بانک مرکزی ایران در آمریکا به بهانه های واهی، مهمترین موضوع محافل اقتصادی و حقوقی است. اما جالب اینجاست که بدهی بدهکار بزرگ نفتی به نظام و ملت ایران چیزی کم از این ذخایر بلوکه شده ندارد. در صورتیکه نرخ یورو در زمان تنظیم گزارش ۳٫۴۵۸ تومان در نظر گرفته شده و نرخ دلار آمریکا نیز ۳٫۰۴۷ تومان باشد، ۱میلیارد و ۹۶۷ میلیون و ۵۰۰ هزار یورو معادل ۲ میلیارد و ۲۳۳ میلیون و ۳۹۷ هزار دلار خواهد بود. این رقم تقریبا همان مبلغی است که دادگاه‌های آمریکایی از دارایی‌های ایران به عنوان غرامت بلوکه کرده‌اند.

مقایسه بدهی زنجانی با بودجه کل کشور در سال ۹۵

حال اگر بدهی نامبرده را به ریال رایج در کشور تبدیل کنیم بدهی وی بیش از ۶٫۸۰۵ میلیارد و ۳۸۵ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان خواهد بود. مبلغ کل بودجه کشور در سال ۹۵ معادل ۲۶۷ هزار میلیارد تومان پیش بینی شد رقم بدهی زنجانی حدود ۲٫۵ درصد از بودجه کل کشور و در مقایسه با بودجه عمرانی کشور در سال جاری که معادل ۶۰ هزار میلیارد تومان است، این بدهی حدود ۱۱ درصد از کل بودجه عمرانی کشور خواهد بود.

با بدهی زنجانی چه کارهایی می توان کرد؟

خرید ۳۴ هزار و ۲۶ واحد آپارتمان ۵۰ متری با قیمت ۲۰۰ میلیون تومان
خرید بیش از ۶ میلیون و ۵۱۲ هزار قطعه سکه تمام بهار آزادی به قیمت ۱میلیون و ۴۵ هزار تومان
خرید ۳۴۰ هزار و ۲۶۰ دستگاه خودروی پراید با قیمت ۲۰ میلیون تومان
خرید ۵ فروند هواپیمای بوئینگ A380 با قیمت ۱۲۰۰ میلیارد تومان
خرید بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار رایانه (کامپیوتر) به قیمت متوسط ۳ میلیون تومان
پرداخت ۲ ماه یارانه به کل کشور، معادل هر ماه ۳ هزار و ۲۹۳ میلیارد تومان (یارانه ۱۵۱ میلیون نفر )
پرداخت بیش از ۲ میلیون و ۲۶۸ هزار تسهیلات ۳ میلیون تومانی ازدواج
پرداخت هزینه مستقیم درمان سرطان ۲ سال در کل کشور
در جدول مربوطه در تصویر سود بانکی رقم کل بدهی زنجانی به طور متوسط محاسبه شده است. در صورتی که این رقم در بانکی سپرده گذاری شود سودی بیش از ۱۴۰۰ میلیارد تومان در سال به آن تعلق می گیرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 

مطالب مرتبط

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار