اولین جشنواره بناهای ارزشمند معماری در قزوین
کد خبر: 101086
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۴:۱۹
شاخص : مدیر شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی گفت: اولین جشنواره بناهای ارزشمند معماری در استان قزوین با هدف تشویق ارزش‌ها و الگوهای معماری اصیل، معاصر و تأثیر آن بر روند معماری برگزار شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، اولین جشنواره بناهای ارزشمند معماری در استان قزوین با هدف تشویق ارزش‌ها و الگوهای معماری اصیل، معاصر و تأثیر آن بر روند معماری استان و سراسر کشور صبح امروز پنج شنبه (۹اردیبهشت) در سالن آمفی تئاتر کتابخانه امام خمینی(ره) با حضور “فرزانه صادق مالواجرد” مدیر کل معماری و طراحی شهر وزارت راه و شهرسازی ،مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین ، مدیرشهرسازی و معماری استان قزوین و جمعی از مسئولان و مهندسان برگزار شد.

محسن اسماعیلی مدیرشهرسازی و معماری استان و دبیر جشنواره در ابتدای مراسم اظهار کرد: در راستای حفظ و حراست از آثار برتر، کتابی در خصوص بناهای ارزشمند کشور چاپ خواهد شد.

وی افزود: استان قزوین ساده از کنار این مسئله عبور نکرده و طی هماهنگی‌ها و جلسات درون سازمانی استعلامات گسترده‌ای از همه دستگاه‌های اجرایی استان از جمله دانشگاه‌ها بانک‌ها و شهرداری‌های استان انجام داده است.

اسماعیلی در ادامه گفت: از تمامی دستگاه‌ها خواسته شد تا بناهای ارزشمندی که مد نظر دارند به حوزه اداره کل راه و شهرسازی معرفی کنند.

مدیرشهرسازی و معماری عنوان کرد: طی این روند ۴۰ بنا توسط دستگاه‌های مختلف استانی به اداره کل راه و شهرسازی معرفی شد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: شاخصه‌هایی از جمله ارتباط معماری مدرن و بومی، راه حل‌های ابتکاری در جهت ارتباط معماری با محیط پیرامون و فضای شهری، اقلیم و فرهنگ، ابداعات سازه‌ای و ایده‌های نو از سوی وزارت خانه ابلاغ شده بود.

 وی ادامه داد: بر اساس این شاخصه‌ها نهایتا ۱۰ اثر از میان ۴۰ اثر ارسالی انتخاب و به وزارت راه و شهرسازی معرفی شدند.

دبیر جشنواره ابراز کرد: به مناسبت روز معمار تصمیم گرفتیم از ۱۰ اثر معرفی شده چند اثر برگزیده را در قالب جشنواره انتخاب کنیم.

 این مسئول توضیح داد: از بین این آثار برگزیده، سه اثر برتر شایسته تقدیر شدند که یک اثر نیز در کتاب بنای ارزشمند معماری معاصر به چاپ می‌رسد.

وی تشریح کرد: استانداری قزوین، اداره کل راه و شهرسازی، کتابخانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین، دانشکده علوم انسانی دانشگاه بین‌المللی امام‌ خمینی، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین، فرهنگسرای بانو، مسجد دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین، سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین، اداره دیوان محاسبات استان قزوین، مدیریت شعب صادرات استان قزوین ۱۰ بنای ارزشمند معماری استان قزوین شناخته شده‌اند.

مدیر شهرسازی و معماری اضافه کرد: سه اثر برگزیده شایسته نیز شامل کتابخانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین، دانشکده علوم انسانی دانشگاه بین‌المللی امام‌ خمینی و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین است.

این مسئول اذعان داشت: جایگاهی که ساختمان‌های عمومی و اداری از لحاظ کارکردی و منظر شهری دارند بسیار مهم است و برنامه‌های ساخت و پیرایش با توجه به اهمیتی که این بناها دارند باید با حساسیت بالایی انجام شود.

اسماعیلی در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه اقدامات معماران مقدس و ماندگار است، باید با دقت و احساس مسئولیت بیشتری انجام گیرد چراکه تمام این بناها در برهه‌های زمانی توسط قشرهای مختلف اجتماعی مورد قضاوت قرار خواهند گرفت.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار