برجام برای ما عزت آورد
کد خبر: 109264
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۲
شاخص : رئیس جمهور گفت: عزت ما در سایه اراده ملت بوده، اراده ما در سایه سیاست درست و سیاست درست در سایه خردورزی است؛ نه شعار دهی.

به گزارش شاخص نیوز، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در همایش پنجاهمین سالگرد تأسیس شرکت ملی گاز که صبح امروز دوشنبه (۱۱مرداد ماه) در پژوهشکده نفت برگزار شد، گفت: همواره برای مردم ما موضوع نفت و گاز جایگاه ویژه‌ای داشته و این مسئله‎ای صرفا اقتصادی نبوده و در حال حاضر هم نیست.

وی با بیان اینکه سرآمد تولید نفت در ایران پس از پیروزی انقلاب مشروطه بود افزود: موضوع نفت با سیاست همراه بوده و در حال حاضر هم با سیاست خارجی و داخلی گره خورده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: پیش از پیروزی انقلاب قدم‌هایی در اعتصاب نفت برداشته شد که گام‌های تأثیرگذار برای پیروزی انقلاب بود. نفت در چارچوب اوپک و فعالیت‌های آن در روابط صادرات، واردات و سیاست خارجی حائز اهمیت است.

وی اضافه کرد: گاز پس از نفت در اولویت قرار دارد و تاثیرات آن از یک دیدگاه حائز اهمیت بوده و آن از دید انرژی پاک است.

روحانی با تاکید بر اینکه گاز عامل روابط با کشورهای مختلف خصوصا همسایگان است یادآور شد: بر اساس اظهارات وزیر نفت برنامه دولت صادرات روزانه ۲۰۰ میلیون متر مکعب گاز برای کشورهای عمدتا همسایه بوده که از طریق LNG صورت می‌گیرد.
وی در ادامه افزود: اساسا در دنیای امروز مسئله توسعه به انرژی متصل است و در بخش انرژی نفت و گاز نقش اساسی را بر عهده دارد.
رئیس جمهور مسئله قدرت کشورها را وابسته به انرژی و گاز دانست و خاطرنشان کرد: قدرت هر کشوری وابسته به خودکفایی و خود اتکایی در زمینه مسئله انرژی بوده خصوصا که آن کشور بتواند به عنوان صادرکننده نفت و گاز نقش مهمی داشته باشد، موضوع انرژی، نفت و گاز با قدرت، توسعه و سیاست رابطه نزدیک دارد.
وی با بیان اینکه خودکفایی در زمینه بنزین و فرآورده های نفتی حائز اهمیت است یادآور شد: در سال های اخیر در فصل زمستان نیاز به واردات گاز داشتیم بنابراین رفتارهای خاص را برای قیمت، تحویل و زمان تحمل می کردیم.
رئیس جمهور گفت: استقلال یک کشور در ابعاد مختلف و خوداتکایی در نیازهای اساسی مردم خصوصا نفت و گاز بسیار حائز اهمیت است بنابراین اگر می گوییم انقلابی باشیم یعنی استقلال و آزادی در راس انقلاب قرار گیرد.
روحانی با تشریح ابعاد مختلف انقلاب بیان داشت: انقلاب به معنای مستقل بودن، دست نیاز به سوی کسی دراز نکردن، با اراده خود تصمیم گرفتن، به رای مردم متکی بودن و سر در برابر مردم فرو آوردن است.
وی با بیان اینکه انقلابی بودن به معنای داشتن ملت آزاد و آزادی اندیشه است متذکر شد: انقلاب به معنای آزادی بیان، آزادی نقد است، همان طور که می دانید مردم در فضای مجازی سلیقه، اراده و نظر خود را نسبت به دولت و حاکمیت ابراز می کنند بنابراین این موضوع زیبایی انقلاب و آزادی بوده که نه تنها در فضای حقیقی بلکه در فضای مجازی هم آن را مشاهده می کنیم.
رئیس جمهور افزود: به اصرار دولت، امکان استفاده از فضای مجازی در اختیار مردم قرار داده شد و قوه مجریه در این راستا مشکلات بسیاری را تحمل کرد تا شبکه های آزاد با پهنای باند مناسب در اختیار ملت ایران قرار بگیرد و می‌توان گفت که این یکی از اقدامات بسیار مهم دولت یازدهم بود تا مردم بتوانند مطلع و نظاره گر باشند و اظهار نظر و انتقاد کنند.
روحانی با بیان اینکه برای انقلابی ماندن باید مسئله انرژی، نفت و گاز را مورد توجه قرار داد خاطرنشان کرد: امروز از دست اندرکاران نفت و انرژی از وزیر، مدیران، مهندسان، پژوهشگران کارکنان و کارگران و کسانی روی سکوها در هوای گرم مشغول تلاش بودند تا مردم در رفاه باشند تشکر می کنم.
وی با تاکید بر اینکه بار سنگین انرژی بر دوش نفت و گاز است تصریح کرد: وزارتخانه های مربوطه همگی مسئولیتهای بزرگ را در این زمینه بر دوش دارند، چنانچه که آمار سیر تحول را نشان می دهد. در سال ۵۷ اعلام شد تولید و مصرف گاز سالانه ۲٫۵ میلیارد متر مکعب بود و برای سال آینده، برآورد ۲۸۴ میلیارد متر مکعب در نظر گرفته شده است مقایسه این دو رقم نشان می دهد مسیر تحول چگونه بوده و چه میزان جمعیت زیر پوشش گاز قرار گرفتند.
رئیس جمهور افزود: در سال ۵۷ جمعیت زیر پوشش گاز یک درصد بود اما امروز این میزان به بیش از ۹۰ درصد رسیده در حالی که قصد داریم در سال آینده این میزان را به ۹۵ درصد برسانیم تا همه جمعیت کشور را زیر پوشش گاز قرار دهیم.
روحانی تصریح کرد: طی یک سال ۲۸۰۰ روستا زیر پوشش گاز قرار گرفت و در سال جاری تعدادی از روستاها و بخشی از شهرها در پوشش گاز قرار گرفت و استان سیستان و بلوچستان هم زیر این پوشش گاز قرار خواهد گرفت، باید توجه داشت که صنعت گاز حرکت بزرگی برای رفاه و آسایش و آرامش مردم است.

رئیس جمهور تاکید کرد: وقتی تحریم بود عزت نبود، لذا برجام برای ما عزت آورد، برجام یعنی برداشتن زور و تحمیل؛ یعنی آزاد کردن اراده یک ملت.

روحانی ادامه داد: عزت ما در سایه اراده ملت بوده، اراده ما در سایه سیاست درست و سیاست درست در سایه خردورزی است؛ نه شعار‌دهی.

این خبر در حال تکمیل است…

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار