برجام صدها خاصیت دارد/ثابت کردیم بدخواهان ما دروغ می‌گویند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 111144
تاریخ انتشار: ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۳
روحانی در روز ملی صنعت دفاعی:
شاخص : رئیس‌جمهور با بیان اینکه برجام صدها خاصیت دارد، گفت:ما در برجام موفقیت‌ها و پیروزی‌های فراوانی را به دست آوردیم که یکی از آن موفقیت‌های بزرگ در برجام، پیروزی اخلاقی ملت ایران بود،

به گزارش شاخص، حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان صبح امروز در مراسم روز ملی صنعت دفاعی که در وزارت دفاع برگزار شد طی سخنانی اظهار داشت: بنده به همه دست‌اندرکاران این صنعت بسیار مهم و تاثیرگذار در سرنوشت کشور و همه مسئولین محترم این وزارتخانه تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و به روان همه شهدایی که در دوران دفاع مقدس، انقلاب اسلامی و در دوره‌های دیگر برای دفاع از سرزمین اسلامی، نظام و انقلاب اسلامی جان خود را فدا کردند، درود و سلام می‌فرستیم و جایگاه بلندتری را نزد قرب الهی برای آنان آرزو می‌کنیم.

وی افزود: امسال در مرداد سال ۹۵ تفاوت‌هایی با مرداد سال ۹۴ داریم، از لحاظ فضایی که امروز در سطح منطقه و جهان برای جمهوری اسلامی ایران به وجود آمده، فضایی که بهتر می‌توانیم از استعدادها و نیروهایمان و از فرصت هایی که برای کشورمان در سطح جهان وجود دارد استفاده و بهره‌برداری کنیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: اولا بنده می‌خواهم خسته نباشید بگویم به مسئولان محترم وزارت دفاع، وزیر محترم دفاع به خاطر تلاش‌های تاثیرگذار و ارزشمندی که در برجام داشتند، برجام یک کار عظیم و بزرگی بود که بسیاری از نیروهای ما کارگزاران نظام ما در بخش‌های مختلف در او نقش و تاثیر داشتند و وزارت دفاع از جمله آنها بود.

روحانی با بیان اینکه برجام صدها خاصیت دارد، اضافه کرد: ما در برجام موفقیت‌ها و پیروزی‌های فراوانی را به دست آوردیم که یکی از آن موفقیت‌های بزرگ در برجام، پیروزی اخلاقی ملت ایران بود، در طول مدت ۱۲ سال یا بیشتر ما را متهم می‌کردند که به صورت مخفیانه در پی ساخت سلاح‌های کشتار جمعی هستیم، یکبار در ماجرای شیمیایی و الحاق ما به کنوانسیون شیمیایی و بازرسی‌هایی که آن زمان از جمهوری اسلامی ایران انجام گرفت ثابت شد که دشمنان ما تهمت‌های ناروا و واهی نسبت به ما روا داشته بودند.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: در طول مدت ۱۲ سال یا بیشتر ما را متهم می‌کردند که به صورت مخفیانه در پی ساخت سلاح‌های کشتار جمعی هستیم. یکبار در ماجرای سلاح‌های شیمیایی و الحاق ما به کنوانسیون شیمیایی و بازرسی‌هایی که آن زمان از جمهوری اسلامی ایران انجام گرفت ثابت شد که دشمنان ما تهمت‌های ناروا و واهی نسبت به ما روا داشته بودند. ما دنبال ساخت و انبار کردن سلاح شیمیایی نبودیم و این مسئله یکبار برای جهانیان روشن شد.

روحانی در ادامه تصریح کرد: موضوع دیگری که بر مبنای آن تبلیغ می‌کردند و ایران را مستحق فشار می‌دانستند و قطعنامه علیه ما تصویب می‌کردند، این بود که ایران مخفیانه در پی ساخت سلاح هسته‌ای است.

وی با اشاره به حل مسئله PMD گفت: بار بزرگ حل این مسئله بر دوش وزارت دفاع بود و آن برای پاسخ به صدها سوال آژانس بود تا ثابت شود دشمنان انقلاب نسبت به ما دروغ گفتند. حل مسئله PMD پیروزی اخلاقی جمهوری اسلامی ایران بود. ما به دنیا ثابت کردیم ما راستگو هستیم و بدخواهان ما دروغگو هستند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: اینکه آژانس بین‌المللی بعد از سال‌ها آمد و اعلام کرد که نسبت به گذشته پرونده هسته‌ای ایران دیگر بحثی نداریم و پرونده کاملا بسته شده و امروز کاری که داریم نسبت به آینده است و اجرای برجام است، این یک پیروزی حقوقی، فنی و اخلاقی بود که ما به دست آوردیم.

روحانی با تاکید براینکه وزارت دفاع همه توان فنی، حقوقی و سیاسی خود را برای این کار به کار گرفت، گفت: اگر از همه چیز برجام بگذریم و صدها خاصیت آن بگذریم این یکی را دیگر کسی نمی‌تواند منکر شود که ثابت کردیم بدخواهان ما دروغ می‌گویند و ما راست می‌گوییم دیگر در این موضوع که کسی شک ندارد. ما توانستیم به جهانیان ثابت کنیم که اگر مقام معظم رهبری فتوایشان این است که ساخت سلاح هسته‌ای انبار و به کارگیری آن نامشروع است ما به این فتوا عمل کردیم. ما ملتی نیستیم که دو رو و دو چهره باشیم و در سخن چیزی بگوییم و در عمل کار دیگری انجام دهیم.

وی در ادامه بازدید آمانو از پارچین را یک بازدید تاریخی عنوان کرد و گفت: بازدید آمانو یک بازدید تاریخی در تاریخ مسائل حقوقی جمهوری اسلامی ایران بود و این کار با تلاش و کوشش همه مسئولین و شخصیت‌هایی که در این زمینه کار کردند است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز وزارت دفاع و صنعت دفاعی می‌تواند توضیح دهد که فضای بعد از برجام چه مقدار نسبت به قبل از آن تغییر کرده، گفت: امروز ما یک ماده اولیه و یا فولاد و آلیاژ خاصی را مورد نظر داریم و یا می‌خواهیم رابطه علمی با یک موسسه‌ای برقرار کنیم، حال آیا شرایط امروز با یک سال پیش فرق کرده است یا خیر. اگر فرق کرده است به معنای فضای نویی است که برجام در زمینه فناوری‌های پیشرفته و پیچیده برای ما به وجود آورده است.

روحانی با بیان اینکه اساس کار این است که خود ما در این زمینه‌ها به خودکفایی برسیم، گفت: البته گاهی یک همکاری و یک نقشه کار ما را چند سال جلو می‌اندازد چراکه سرعت برای ما مهم است. ما باید فاصله‌مان را با صنعت دنیا جبران کنیم. امروز از موتور توربوجت هواپیما رونمایی شد و این یعنی در این زمینه گام بلندی را صنعت دفاعی ما برداشته است. ما باید به این صنایع ورود کنیم و بتوانیم بسازیم. در این وضعیت دیگر اشکال ندارد اگر در ادامه یک موتور پیشرفته‌تر بخریم چراکه دیگر ما وارد این صنعت شدیم.

منبع: فارس

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار