برخورد قاطع پلیس با هنجارشکنان در چهارشنبه آخر سال/ اقدامات نیروی انتظامی در راستای امنیت و آرامش مردم است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 96886
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۸
فرمانده انتظامی شهرستان قزوین تاکید کرد:
شاخص : فرمانده انتظامی شهرستان قزوین با اشاره به اینکه نیروی انتظامی به دنبال حذف چهارشنبه سوری نیست، گفت: مردم می‌توانند با رعایت خطوط قرمز تعیین‌شده این جشن را با آرامش و امنیت در کنار خانواده برگزار كنند.

سرهنگ رضا اکبری در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی شاخص، در خصوص تدابیر امنیتی روز چهارشنبه سوری با اشاره به اینکه نیروی انتظامی به دنبال حذف چهارشنبه سوری نیست، اظهار کرد: رویکرد نیروی انتظامی در این زمینه فرهنگی و اجتماعی خواهد بود.

فرمانده انتظامی شهرستان قزوین با بیان اینکه برگزاری جشن‌های مختلف از جمله چهارشنبه سوری فرصتی برای ایجاد همدلی و افزایش تعامل اجتماعی است، افزود: نیروی انتظامی با رویکرد جامعه محوری به دنبال فراهم‌آوری فرصت مناسب برای ایجاد شادی و نشاط  در جامعه است.

این مسئول با اشاره به کارکردهای پنهان چهارشنبه سوری عنوان کرد: چهارشنبه سوری به عنوان جشن ملی و پدیده اجتماعی است که اگر به درستی مدیریت شود موجب تعامل و نشاط جمعی خواهد شد.

اکبری با بیان اینکه چهارشنبه آخر سال فرصتی برای تخلیه هیجانات جوانان است، تصریح کرد: متاسفانه در چند سال اخیر برگزاری این مراسم از مسیر اصلی خود خارج شده و به روزهای کابوسی پایان سال تبدیل شده است.

وی با اشاره به کاهش مجروحین در سالهای اخیر اضافه کرد: خوشبختانه باتوجه به اقدامات فرهنگی و اجتماعی در راستای آموزش‌های همگانی مردم به خصوص جوانان؛ چهارشنبه سوری در مسیر مناسب خود قرار گرفته است.

فرمانده انتظامی شهرستان قزوین در ادامه گفت: آمار سال گذشته ۵۴ مجروح در شهرستان قزوین بوده که از این تعداد ۸ نفر دچار جراحت‌های شدید و ۲ نفر نیز تخلیه چشم داشته‌ایم.

این مسئول با تاکید بر مدیریت صحیح چهارشنبه آخر سال خاطرنشان کرد:  افراد سودجو و معاندین نظام در این فضا با اقدامات مخربانه به دنبال ایجاد وحشت در مردم بوده و با استفاده از مواد منفجره خطرناک صدمات روحی و جسمی به شهروندان می‌رسانند.

اکبری با تصریح بر اینکه کنترل و مدیریت چهارشنبه سوری مبتنی بر تنش و برخورد فیزیکی نیست، تصریح کرد: مردم با رعایت خطوط قرمز تعیین شده این جشن را با آرامش و امنیت در کنار خانواده برگزار کنند.

اکبری موارد برخورد نیروی انتظامی در چهارشنبه آخر سال را؛ برافروختن آتش و برگزاری مراسم در خیابان‌ها و معابر اصلی، تخریب اموال خصوصی، عمومی و آسیب رساندن به شهروندان، انسداد معابر در خیابان‌ها، ایجاد مزاحمت برای مردم، رقص و پایکوبی به خصوص به صورت مختلط و عدم رعایت شئونات اخلاقی، استفاده از مشروبات الکلی، کشف حجاب و آلودگی صوتی عنوان کرد.

۴ (۱)

وی هشدار داد: اگر کسی تابع قانون نباشد و اقدام به هنجارشکنی کند قطعاً با وی برخورد جدی خواهد شد.

 فرمانده انتظامی شهرستان قزوین با بیان اینکه رویکرد محله محوری اهمیت زیادی در برنامه ها دارد، تاکید کرد: شهروندان این مراسم را در محلات خود به صورت سنتی و مدیریت شده برگزار کنند.

این مسئول با بیان اینکه استفاده از سیگارت‌ها  و مواد منفجره مجاز بلامانع است گفت: تجمع افراد در معابر اصلی و میادین ممنوع بوده و تدابیر نیروی انتظامی برای ایجاد امنیت بیشتر شهروندان است.

اکبری افزود: استفاده از مواد محترقه خطرناک مثل نارنجک‌های دستی و یا اقلام غیرمجازی که توسط افراد سودجو در اختیار مردم و جوانان قرار می‌گیرد علاوه به خطر انداختن امنیت روانی جامعه؛ سلامت جسمی فرد را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: در سال های اخیر با همکاری نیروی انتظامی و  متولیان امور فرهنگی با تبلیغ و هشدار به مردم شاهد کمترین آسیب در زمینه چهار شنبه سوری بوده‌ایم.

فرمانده انتظامی شهرستان قزوین در ادامه افزود: کشف حجاب، سد معبر و بلند کردن صدای موسیقی خودور قانون شکنی است که با هماهنگی  مقامات قضایی خودور توقیف و با فرد متخلف به جد برخورد خواهد شد.

این مسئول با توصیه به والدین در خصوص مدیریت فرزندان تاکید کرد: مردم خریدها را به روز چهارشنبه سوری موکول نکنند و در این روز از  سفرهای درون شهری به خصوص از ساعت ۱۶ به بعد خودداری کنند.

اکبری در خصوص تدابیر امنیتی چهارشنبه آخرسال گفت: کلیه هماهنگی‌های درون سازمانی و برون سازمانی با نهادهای مرتبط امدادی، شهرداری، اورژانس، آتشنشانی و هلال احمر در جهت تدابیر امنیتی و انتظامی اتخاذ شده است.

وی با تاکید بر اینکه کلیه کارکنان نیروی انتظامی در چهارشنبه آخر سال در سطح شهر حضور دارند، ابراز امیدواری کرد: با مدیریت صحیح و کارکردهای مثبت اجتماعی بتوانیم با داشتن چهارشنبه سوری خوب به استقبال نوروز برویم.

 انتهای پیام/۱۰۰۳/ت۱/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار