برخی همچنان خطر نفود منافقان را نادیده می‌گیرند/ رسانه‌ها در بیان چهره واقعی منافقین برای مردم کوتاهی کرده‌اند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 142712
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۳:۰۰
گفت‌وگویی جذاب با یکی از فرماندهان عملیات مرصاد؛
شاخص : سردار محمود شاعری قائم مقام عملیاتی لشگر 71 روح الله ناگفته‌های عملیات مرصاد را بازخوانی کرد.

به گزارش خبرنگار دفاع مقدس شاخص، سردار محمود شاعری قائم مقام عملیاتی لشگر ۷۱ روح الله در زمان دفاع مقدس، متولد ۱۳۴۲ است که اولین بار در سن ۱۵ سالگی یعنی از سال ۱۳۵۹ جهت اعزام به جبهه عضو بسیج قزوین می‌شود و بعد از اتمام آموزش‌های نظامی به همراه شهیدان شالی و قنبری با تیپ سپاه صاحب الامر قزوین اعزام می شود.

وی برای اولین بار در اردیبهشت ماه سال ۶۰ به میمک اعزام و با فرماندهی شهید حداد ۴۵ روز به عنوان نیروی بسیجی به فعالیت می‌پردازد و بعد از بازگشت به شهر قزوین با انتشار اخباری از وضعیت نامناسب مرز کردستان مجدد به این مناطق اعزام می‌شود.

شاعری از شهریور ماه سال۶۰ تا تیرماه سال ۶۵ به عنوان فرمانده گردان و مسوول عملیات فعالیت می‌کند و در سال ۶۲ وقتی تیپ ۱۱۰ شهید بروجردی که در طول فعالیتش توسط سپاه مهاباد سازماندهی و به یک تیپ مستقل تبدیل شد، وی به عنوان فرمانده و مسوول عملیات این تیپ منصوب می‌شود.

این فرمانده دوران دفاع مقدس در بسیاری از درگیری‌های نامنظم ایران با ارتش عراق حضور داشته است، با توجه به نامساعد بودن وضعیت جنوب کشور به تیپ شهید بروجردی اطلاع می‌رسد که باید در عملیات گسترده و حساب شده والفجر ۱۰ شرکت و ارتش عراق را درگیر و سردرگم کنند تا سایر نیروها بتوانند بتوانند عملیات منطقه‌ای موفقی داشته باشند که سردار شاعری در جریان این عملیات مجروح می‌شود.

وی بعد از آن در عملیات کربلای ۲ برای آزادسازی خاک مهران در لشگر ۲۵ کربلا به فرماندهی موسی قربانی به طور مستقل حضور می‌یابد و به مبارزه با نیروهای بعثی می‌پردازد.

همچنین وی در طول فعالیت در لشگر شهید بروجردی در عملیات‌های مختلفی از قبیل فتح ۱ و۲ ، کرکوک، و شیخ محمد نیز به عنوان عنصر عملیاتی حضور یافته و به مبارزه و مقابله با دشمن می‌پردازد.

به مناسبت سالروز عملیات افتخار آفرین مرصاد به سراغ این فرمانده دوران دفاع مقدس رفتیم تا نگاهی مختصر به این عملیات و بازخوانی آن داشته باشیم.

وی از ابتدای شروع عملیات مرصاد این چنین می‌گوید: سال ۶۷ که من برای اولین بار صاحب فرزند شدم و به مرخصی آمده بودم و زمانی بود که لشگر ۷۱ روح الله به فرماندهی سردار احمد سلیم آبادی به تازگی از لشگر علی‌بن‌ابی طالب نیروهای استان مرکزی جدا و مستقل شده بود.

شاعری ادامه داد: نیروهای عراقی در اواخر جنگ با حرکات دفاعی متحرک و قبل از شروع قطعنامه شروع به بازپس گرفتن مناطق تسخیری و آزاد شده توسط نیروهای ایران کردند که در طی چند روز تقریبا توانسته بودند تمام مناطق را پس گرفته و تا پشت دریاچه مریوان هجوم آورند و لشگر ۷۱ روح الله در منطقه شینلر مریوان ماموریت گرفته بود.

فرمانده دوران دفاع مقدس اضافه کرد: سردار سلیم آبادی باتوجه به وضعیت بحرانی که وجود داشت با من تماس گرفت و مرا به شرکت در عملیات فراخواند، با وجود اینکه در آستانه پدرشدن بودم  اما به باختران کرمانشاه رفتم.

وی بیان کرد: در آن شرایط مریوان به معنای واقعی در حال سقوط بود چراکه ۳ تیپ عراقی از همه طرف تا شت دریاچه پیش رفته بودند، سردار سلیم آبادی مرا به عنوان مسوول لشگر معرفی کرد که ما هم برای شناسایی ۴۸ ساعته به منطقه رفتیم و قرار شد عقب سه تیپ را ببندیم تا بتوانیم لشگر عراق را محاصره و اسیر کنیم.

خداوند منافقان را کر و کور کرده بود

شاعری تشریح کرد: شب دوم عملیات بود که فرمانده تماس گرفت و از من خواست که عقب نشینی کنیم، هرچه اصرار کردم که با حرکت تاکتیکی لشگر ۵ ساعتی طول می‌کشد که به عقب بازگردیم و ما باید اینجا بمانیم و نیروها مستقر شده‌اند اما فرمانده بر فرمان خود تاکید کرد و من با رمزگشایی صحبت‌های او متوجه شدم که وضعیت اضطراری پیش آمده است.

این فرمانده توضیح داد: زمانی که به سنندج رسیدیم مسوول مخابرات لشگر مرا بیدار کرد که آقای شمخانی قائم مقام سپاه پشت خط است، چون سردار سلیم ابادی فرمانده لشگر با تاخیر رسیدند من تلفن را پاسخ دادم که آقای شمخانی اطلاع داد “عراق تا پشت اسلام آباد رسیده و باید لشگرتان را بردارید و به اینجا بیایید”.

وی عنوان کرد: بعد از رسیدن سردار سلیم آبادی نماز صبح را خواندیم و به سمت بیمارستان امام حسین (ع) که مرکز قرارگاهی غرب بود حرکت کردیم، وقتی رسیدیم متوجه شدم که قضیه خیلی جدی است و با فرماندهان لشگرها به بحث و تحلیل پرداختیم که به پیشنهاد من قرار شد مهاجمان را از پشت محاصره کنیم.

شاعری افزود: بنا شد نیروی هوایی کرمانشاه با لشگر ۷۱ روح الله باشد که به همراه سردار سلیم آبادی، رضا رحیمی قائم مقام لشگر، احمدی مقدم جانشین عملیات سپاه، شهیدان صیاد شیرازی و صفرزاده با یک هلی کوپتر ۲۱۴ برای بررسی منطقه رفتیم.

این فرمانده خاطرنشان کرد: تجهیزات و ماشین‌های جنگی زیادی را شناسایی کردیم و در مسیر برگشت در پادگان ابوذر فرود آمدیم و دیدیم که متاسفانه تمام فرماندهان یگان از ترس پا به فرار گذاشته و سربازان به کوه و کمر زده‌اند.

سربازان برای نجات از مرگ علف بیابان را می‌خوردند

فرمانده دوران دفاع مقدس ابراز کرد: سربازان را جمع کردیم و شهید صیادشیرازی سخنرانی کرد و آن‌ها را دلگرم کردیم که تا چند ساعت دیگر نیروهای کمکی می‌رسند، سربازان وضعیت بسیار سختی داشتند به گونه‌ای که از تشنگی و کمبود غذا داخل قمقمه‌هایشان علف ریخته بودند تا بتوانند دوام بیاوردند.

وی اضافه کرد: در مسیر برای هماهنگی با نیروهای سپاه ثامن الائمه رفتیم که متشکل از بچه‌های خراسان جهت پشتیبانی از منطقه غرب بود.

شاعری تشریح کرد: طبق برنامه‎ریزی با نیروی هوایی قرار شد ۳ تا هلی کوپتر ۸۰۰ نفره برای انتقال نیروهای ما به پشت نیروهای مهاجم اعزام شوند و ما از ۸ صبح تا ۵ بعداظهر با اکیپ کامل و مجهز به تجهیزات جنگی منتظر بودیم چراکه خلبان‌های آنان مدعی بودند منافقین هموطنان ما هستند و ما بر علیه آن‌ها برنمیخیزیم!

این فرمانده دوران دفاع مقدس ادامه داد: این رفتار، خشم شهید صیاد شیرازی را برافروخت و تمام خلبانان را جمع کرد و برای آن‌ها تشریح کرد که آن‌ها دشمن ما و خائنین به کشورهستند و اگر به خاک کشور نفوذ کنند به هیچ کس رحم نخواهند کرد.

وی افزود: در همین حین بود که ۲ هواپیمای عراقی هوانیروز را بمباران کردند؛ چند خلبان به پا خاستند و پذیرفتند که نیروها را انتقال دهند و ۲ هواپیما ما را پشت باند اضطراری هواپیماهای جنگی پیاده کردند و به آنجا که رسیدیم ماشین فرماندهان پادگان ابوذر را دیدیم که از ترس اینکه منافقین متوجه حضور آن‌ها نشوند پیاده پا به فرار گذاشته بودند.

شاعری بیان کرد: چند گروه ۲۰ نفره را به پشت تپه، بالای پمپ بنزین اسلام آباد فرستادیم و مابقی نیروها از عقب همراه با تجهیزات در عرض ۴۵ دقیقه فاصله ۶ کیلومتری را تا مقر طی کردیم.

فرمانده دوران دفاع مقدس گفت: در عملیات مرصاد کل نیروها ۱۳۰ نفر بودند که با خواست خدا درطول کمتر از ۲ ساعت توانستیم با اقدامات طرح‌ریزی شده، ۷۰۰ نفر از نیروهای عراقی را در کمین بیندازیم.

وی تصریح کرد: نیروها را به گونه‌ای طرح‌ریزی کرده بودیم که هر ماشین عراقی می‌رسید را به دام می‌انداختیم و منافقین اصلا متوجه حضور ما در پشت خود نشده بودند؛ تمام این امور با لطف و عنایت خداوند بود که آن‌ها را کر و کور کرده بود و متوجه هواپیمای حامل نیروهای نشده بودند.

رزمندگان در آتش‌بس‌های موقت حلالیت می‌طلبیدند

شاعری توضیح داد: با همین روال پیش می‌رفتیم که آخرین ماشین عراقی ضد گلوله بود و نیروهای ما پیش از آنکه به کمین برسد به سمت آن تیراندازی کردند و این موجب شد که اتومبیل اقدام به دور زدن و بازگشت کند.

این فرمانده ادامه داد:  متاسفانه آر پی جی به هدف نخورد و به تعویض روغنی که مقابل پمپ بنزین بود اصابت و منفجر شد و به علت بلند شدن دود، منافقین متوجه حضور ما شدند و تازه فهمیدند  که چه خبر است و درگیری اصلی آغاز شد.

وی خاطرنشان کرد: نیروهایی که در طول عملیات روی تپه تنگاتنگ و سینه به سینه با دشمن مبارزه می‌کردند، سه بار بعد از آتش بس‌های موقت از طریق بی‌سیم از من حلالیت طلبیدند .

شاعری تاکید کرد: مبارزه بسیار عجیبی بود به طوری که نیروهای خودی با وجود اصابت تیرهای زیاد در بدنشان بازهم مقابله می‌کردند و زمانی که مهماتشان تمام شده بود از سرنیزه‌ها و به صورت مستقیم از پشت درختان با دشمن می‌جنگیدند.

این فرمانده با بیان اینکه در مرحله سوم عملیات عراقی‌ها توانستند تپه را تسخیر کنند و ما به سمت مقرر آشیانه هواپیماها عقب نشینی کردیم عنوان کرد: در عملیات مرصاد ما کمتر از ۵۰ شهید و مفقود داشتیم اما در عوض توانسته بودیم تلفات زیادی به عراقی‌ها وارد سازیم و کل عملیات با پاکسازی مناطق ۵ روز به طول انجامید.

وی گفت: بعد از اتمام عملیات مرصاد، پدافند کل مناطق قصر شیرین و پل ذهاب را به لشگر ۷۱ روح الله واگذار کردند و من بعداز ۹ ماه بلاخره توانستم فرزندم را ببینم.

متاسفانه دولت و رسانه‌ها در شناساندن منافقین به مردم کم کاری کرده‌اند

این فرمانده دوران دفاع مقدس با بیان اینکه نیروهای استان مرکزی مظلومانه در عملیات مرصاد جنگیدند و شهید شدند گفت: اجحاف بزرگی است که از کسانی که اینچنین برای دفاع از وطن جنگیدن اسمی به میان نباشد.

شاعری با اشاره به لزوم شناخت منافقین برای نسل جوان تصریح کرد: متاسفانه دولت، مطبوعات و رسانه ها برای شناساندن منافقین به مردم کم کاری کرده اند و این می تواند نشان از خیانت در حق مملکت باشد.

وی با اشاره به تاکید قرآن کریم بر شناساندن چهره منفور منافقان ابراز کرد: خیانت‌های منافقین را نمی‌توان شماره‌گذاری کرد چرا که آنان با فروش اطلاعات سری به دشمن موجب ترور بسیاری از عزیزان شده اند.

فرمانده عملیات مرصاد در ادامه بیان کرد: در عملیات والفجر مقدماتی ۱ و ۲ ما بیش از ۹ هزار شهید را به دلیل حضور منافقین و ارائه اطلاعات به دشمن فدا کردیم چرا باید در این زمینه کم کاری شود و اقدامات لازم برای شناساندن منافقین صورت نگیرد؟

شاعری با بیان اینکه تمام تحریم ها نتایج عملکرد مناففین است، تصریح کرد: صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران تاثیر چند برابری نسبت به فضای مجازی و سایر رسانه ها بر روی افکار عمومی دارد؛ چرا باید  مستندها و فیلم های در رابطه با جنگ انگشت شمار باشند؟

وی در انتها ابراز کرد: باید در زمینه شناساندن منافقین به مردم و جوانان ورود جدی داشته باشیم چراکه منافقین خطرات بالقوه‌ای برای ملت و نظام هستند اما متاسفانه علی رغم تاکیدات مقام معظم رهبری بر این موضوع همچنان غافل هستیم.

انتهای پیام/ ۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار