برداشت فندق از سطح ۳۲۰۰هکتار از باغات استان قزوین آغاز شد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 170894
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱:۲۰
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین:
شاخص : مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: عملیات برداشت فندوق از سطح ۳ هزار و ۲۰۰ هکتار از باغات این استان آغاز شده است .

علی اکبری در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، اظهار کرد: با توجه به وجود سرمازدگی بهاره در سال جاری پیش بینی می شود میزان عملکرد محصول نسبت به سال گذشته کاهش یابد و با ۴۰ درصد سرمازدگی میزان تولید حدود ۱۹۰۰ تن شود.

وی افزود: سطح زیر کشت باغات فندق استان در سال جاری به میزان ۳ هزار و ۲۰۰ هکتار است که از این میزان ۳ هزار و ۱۴۵ هکتار باغات بارور و ۵۵ هکتار غیر بارور است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین تصریح کرد : تنها سطح زیر کشت این محصول در استان در شهرستان قزوین منطقه الموت غربی است که در این منطقه بخش رجایی دشت و رازمیان شامل؛ روستاهای هیر، ویار، یارود و آکوجان می باشد که روستای یارود در منطقه رجایی دشت را می توان قطب فندق کاری استان ذکرد کرد.

وی خاطر نشان کرد : با توجه به تفاوت در توپوگرافی استان و توده های محلی موجود، زمان برداشت این محصول از اواخر مرداد تا اواخر شهریور ماه می باشد.

به گفته ی این مقام مسئول؛ استان قزوین رتبه دوم سطح زیر کشت و تولید محصول فندق را در کشور دارد.

اکبری ارقام موجود در منطقه را شامل؛ گرد، انگشتی، فرتیل، رند و نگرت ذکر کرد که رقم گرد حدود ۷۰ درصد باغات را تحت پوشش قرار داده است.

وی یاد آور شد: مدیریت غالب باغات فندوق به صورت سنتی بوده و اغلب درختان صورت چند تنه تربیت می شوند که باستی با آموزش و برنامه های ترویجی باغداران را به تربیت درختان تک تنه برای نیل به تولید بیشتر تشویق کرد.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار