برق جایگزین بنزین می‌شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 88261
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۴ - ۷:۰۰
شاخص : معاون امور اقتصادی و برنامه‌ریزی وزیر نیرو با بیان این که در آینده برق جایگزین بنزین در ایران خواهد شد گفت: در حال فراهم کردن شرایط ارتباط مناسب تولید باطری و خودرو برقی در ایران هستیم.
به گزارش شاخص نیوز ، علیرضا دائمی معاون وزیر نیرو در امور برنامه‌ریزی و اقتصادی در نشست مشترک معاون اول رئیس جمهور با مدیران ارشد وزارت نیرو اظهار داشت: در حال حاضر ۲۶ طرح تحقیقاتی و توسعه فناوری مهم در وزارت نیرو در حال پیگیری است که یکی از این طرح‌ها خودروهای برقی است.

وی افزود: توزیع برق خودروهای برقی برعهده وزارت نیرو خواهد بود و باید زیرساخت‌های آن را طوری فراهم آوریم که امکان شارژ خودروهای برقی در منازل مسکونی و دیگر اماکن تجاری و اداری وجود داشته باشد.

دائمی با بیان اینکه برق در آینده جایگزین بنزین در ایران خواهد شد، تصریح کرد: در حال فراهم کردن شرایطی هستیم که در زمان‌های غیر پیک با نصب تجهیزات مورد نیاز، شارژ خودروهای برقی در مکان‌های مذکور انجام شود و در حال فراهم کردن شرایط ارتباط مناسب تولید باطری و خودرو برقی در ایران هستیم.

معاون وزیر نیرو اذعان داشت: تبدیل هر واحد گازی به یک واحد سیکل ترکیبی ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه در بر دارد که با توجه به اینکه ۱۰۳ واحد گازی در کشور داریم به ۲۵ میلیارد تومان منابع مالی برای تبدیل تمامی واحدهای سیکل ساده به سیکل ترکیبی نیاز داریم.

وی افزود: تا دو سال آینده با قراردادهایی که در این بخش به امضا رسیده ۸ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های کشور اضافه می‌شود و راندمان نیروگاهی از ۳۷ درصد فعلی به ۴۲ درصد خواهد رسید.

دائمی در خصوص کاهش تلفات شبکه برق کشور گفت: از ابتدای سال ۹۳ تاکنون تلفات شبکه انتقال و توزیع کشور به طور متوسط از ۱۴٫۸ درصد به ۱۱ درصد رسیده است که این کار ۶۶۰ میلیون لیتر در سال معادل نفت در مصرف سوخت صرفه‌جویی ایجاد خواهد کرد و ۶۶۰ میلیون دلار صرفه‌جویی مالی به دنبال خواهد داشت.

معاون وزیر نیرو ادامه داد: در نیمه نخست سال جاری حدود ۵ میلیارد کیلووات ساعت صادرات برق به کشورهای همسایه داشتیم.

وی خاطر نشان کرد: با قیمت‌های فعلی برق، سالانه ۲۵ هزار میلیارد تومان دولت در این بخش یارانه به بخش مصرف می‌دهد و در بخش آب شرب نیز بدون در نظر گرفتن هزینه تامین آب و با در نظر گرفتن هزینه دفتری ۲۱۰۰ میلیارد تومان یارانه دولتی پرداخت می‌شود و در بخش آب کشاورزی نیز این رقم ۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است که در مجموع دولت برای مصرف آب و برق در طول یک سال ۳۵ هزار میلیارد تومان به مردم یارانه پرداخت می‌کند.

دائمی خاطر نشان کرد: در اهداف وزارت نیرو در برخی موارد پیشرفت مناسب‌تری نسبت به اهداف از پیش تعیین شده داشته‌ایم و در برخی‌جاها کمتر، اما در مجموع پیشرفت پروژه‌های وزارت نیرو کمتر از هدفگذاری های انجام شده بوده است.

 

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “برق جایگزین بنزین می‌شود”

  1. دیان گفت:

    اقایان مسئول در وزارتخانه نیرو، بجای اینکه مرتب ازهدر رفت آب و برق در خطوط انتقال به دلیل مستعمل بودن شبکه صحبت کنید و ضمینه را برای افزایش مجددقیمت آب و برق برای چندمین بار در دولت یازدهم فراهم کنید ، لفت و لیس ها و حقوقهای کذا و کذا ، پاداشهای چند ده میلیونی و خانه های سازمانی خاص ، ویلاهای لب دریا و …. مسئولین خود را حذف کنید آنوقت قیمت تمام شده آب و برق نصف میشود .و دیگر نیازی نیست باز هم سوار دوش مردم شوید .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار