برنامه های روز قزوین جامع و کامل دیده شده است
کد خبر: 111843
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۵ - ۱:۵۴
معاون امور هماهنگی و عمرانی استانداری قزوین:
شاخص : حبیبی،معاون امور هماهنگی و عمرانی استانداری قزوین گفت:به مناسبت روز قزوین برنامه‌های جامع و کاملی را در نظر گرفته‌ایم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، منوچهر حبیبی معاون امور هماهنگی و عمرانی استانداری قزوین در مراسم افتتاحیه جشنواره«روایت تاریخ،قزوین عهد صفوی» که به مناسبت نکوداشت روز قزوین در سعداسلطلنه در حال برگزاری است،اظهار کرد:برنامه های پنجمین جشنواره روز قزوین مبتنی بر آموزه های دینی و فرهنگ غنی ایران اسلامی و برای تمامی رده های سنی طراحی شده است.
وی افزود: قزوین نقش تعیین کننده ای در تاریخ ایران داشته و دارد و فرهنگ غنی و آثار بر جای مانده از گذشته تا به امروز گواه این مدعا می باشد.
تاریخ ایران را می توان در قزوین ورق زد
معاون امور هماهنگی و عمرانی استانداری قزوین با بیان این مطلب که تاریخ ایران را می توان در قزوین ورق زد، ابراز کرد: با وجود تاریخ کهن، فرهنگ غنی و قدمت استان قزوین از معرفی مشاهیر و چهره‌های شاخص استان قزوین نظیر علامه رفیعی، علامه زرآبادی، میرعماد، دهخدا ها و شهیدان رجایی، لشگری، ابوترابی و بابایی ها غفلت شده است بنابراین جشنواره روز قزوین فرصت مناسبی جهت معرفی مشاهیر استان می باشد.
این مسئول بیان کرد: مبنای نامگذاری روز قزوین، سالروز انتخاب قزوین به پایتختی دولت صفوی است که ۱۷ ربیع الاول سال ۹۶۵ هجری قمری پایتخت، از تبریز به قزوین منتقل شد. این انتقال فیزیکی اتفاق ویژه ای در تاریخ قزوین بود تا با نامگذاری آن به عنوان روز قزوین به مساله مهم شناساندن ظرفیت های تاریخی،کشاورزی، گردشگری و مذهبی در سطوح ملی و فراملی بیش از پیش توجه شود.
حبیبی خاطرنشان کرد: همچنین برای روز قزوین شعارهایی نظیر «قزوین شهر چهار انبیاء»، «قزوین شهر چهارمین حرم اهل بیت (ع)» و« قزوین پایتخت خوشنویسی » انتخاب شد، در طول چهار دوره برگزار شده روز قزوین سعی شده است تا به نگاهی به تاریخ قزوین، به معرفی شخصیت های اثرگذار معاصر و پتاسیل های بالای قزوین بپردازیم.
وی از برگزاری اجلاس جاده ابریشم در ۱۳ و ۱۴ شهریور در مجموعه تاریخی فرهنگی سعداسلطلنه خبر داد و گفت: این اجلاس با حضور ۲۰۰ نماینده از ۶۰ کشور جهان برگزار می شود، این اجلاس فرصت مناسبی برای معرفی قدمت فرهنگ و تاریخ غنی قزوین و ظرفیت های استان قزوین به جهانیان است.
معاون امور هماهنگی و عمرانی استانداری قزوین اظهار کرد: در ستاد نکوداشت روز قزوین تلاش شد تا برنامه های پنجمین جشنواره روز قزوین با محوریت مردم باشد که در این راستا برنامه های متنوع فرهنگی، هنری، ورزشی در نقاط مختلف شهر قزوین در حال برگزاری است.
این مسئول صرفه جویی در هزینه ها را از دیگر پنجمین جشنواره روز قزوین برشمرد و افزود: این جشنواره با همکاری ۱۵ دستگاه اجرایی استان قزوین برنامه ریزی و در حال برگزاری است و از ظرفیت های این دستگاه ها جهت هر چه باشکوه تر برگزار شدن این جشنواره استفاده شده است.
جشنواره«روایت تاریخ،قزوین عهد صفوی» به مناسبت گرامیداشت روز قزوین از پنجم تا ۱۱ شهریورماه از ساعت ۱۷ تا ۲۳ در مجموعه تاریخی سعدالسلطنه به صورت رایگان برای عموم مردم اجرا می‌شود.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار