بروجردی: مجلس برجام را نه تصویب می‌کند و نه رد/ در بازدید از پارچین، نمونه‌برداری نشده است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 72455
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۰
در گفتگو با العالم؛
شاخص : رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد، مجلس برجام را نه تصویب می‌کند و نه رد، بلکه خطوط قرمز برای اجرای آن را تصویب می‌کند.
به گزارش پایگاه شاخص ، “علاء الدین بروجردی،” رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، شامگاه یکشنبه در برنامه “من طهران” شبکه خبری “العالم،”، در پاسخ به سؤالی درباره دلیل حضور “یوکیا امانو” مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در جلسه کمیسیون بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه امانو در کنگره آمریکا حضور پیدا کرد، و ما هم نسبت به مجموعه تحولاتی که در ارتباط با برجام درکشورهای مرتبط یعنی ۷ کشور صورت میگیرد پیگیر و حساس هستیم؛ به همین دلیل کمیسیون تصمیم گرفت تا از امانو دعوت کند.
* جلسه با امانو خوب و مفید بود
وی افزود: آمانو در این جلسه حضور یافت و وقت زیادی گذاشت و با روی گشاده اعلام کرد که آماده پاسخگویی به همه سؤالات است.
بروجردی خاطرنشان کرد: همکاران ما، از بی اعتمادی به آمریکا گرفته تا آژانس و درز اطلاعات از سیستم آژانس به نشریات آمریکا و عملکرد غیرقابل قبول آژانس انجام شد و ما همه ابهامات آژانس را پاسخ دادیم با وجود این حل نشد. از دید ما اینها نشانه نفوذ آمریکا در آژانس است.
بروجردی گفت: تمام این مسائل خیلی صریح مطرح شد، و وی هم طبیعتا توضیح داد و دفاع کرد.
وی افزود: به نظر من جلسه خوب و مفیدی بود و هم آمانو با دیدگاه‌های نمایندگان ملت ایران آشنا شد، و هم ما نقطه نظرات نمایندگان ملت و در واقع ملت ایران را خیلی صریح و شفاف مطرح کردیم و پاسخ دریافت کردیم.
بروجردی خاطرنشان کرد: سؤالی با صراحت در خصوص رفتار دوگانه آژانس با رژیم صهیونیستی و برخورد نکردن با آن با وجود داشتن بیش از ۲۰۰ کلاهک هسته‌ای تحت این عنوان که این رژیم اشغالگر عضویت در ان پی تی را ندارد، و در مقابل برخورد سختگیرانه در مورد جمهوری اسلامی ایران و تعداد دیگری از کشورها به صراحت مطرح شد؛ و آمانو گفت که این سؤال، سخت است و پاسخی برای آن ندارد.
* بازدید امانو از رانش زمین در پارچین
بروجردی درباره بازدید امانو از پارچین، اظهار داشت: پارچین در طول چند ماه گذشته با فضا سازی گسترده رسانه‌های آمریکایی و غربی مواجه بود، مبنی بر اینکه ایران در حال ساخت و ساز است؛ مسؤولان تصمیم گرفتند که خارج از سیستم بازرسی – با توجه به اینکه این مدیر کل آژانس نیست که بازرسی انجام می‌دهد و بازرسان سیستم خاص خود را دارند- برای اینکه از نزدیک ایشان ملاحظه کند و ببیند که در آنجا همه چیز طبیعی است و آن چیزی که جمهوری اسلامی ایران اعلام می کند واقعیت است، تصمیم گرفته شد که وی از نزدیک ببیند.
بروجردی خاطرنشان کرد: وی از نزدیک دید که اگر آنجا بولدوزر آمده برای این است که زمینی که به طور طبیعی بر اثر حرکت طبیعت دچار رانش شده ترمیم کند.
* بازدید امانو از پارچین، اوج صداقت ایران است
بروجردی تأکید کرد: به نظر می رسد که بازدید خوبی بود و آمانو بیشتر متوجه شد که مطالبی که جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌کند در اوج صداقت است و ما به هیچ وجه در مورد هیچ مسأله هسته‌ای مخفی کاری نداریم .
بروجردی خاطرنشان کرد: بنابراین چنین کشوری مستحق این بدبینی تحمیلی آمریکا نیست که با دروغ پردازی تصویر مبهمی را در ذهن آژانس و دیگر کشورها ایجاد کرد، و اینگونه بازدیدها کمک می کند که آن تصور غلط تصحیح شود.
* در بازدید از پارچین، نمونه برداری نشده است
بروجردی در پاسخ به این سؤال که آیا در جریان این بازدید نمونه برداری شد، تأکید کرد: اصلا هدف این نبود، و عرض کردم که بازدید بازرس‌ها نبود بلکه بازدید مدیرکل آژانس و هیئت همراه بود که آمدند و دیدند که چگونه است.
وی افزود: ساز و کار چگونگی کار آژانس همان برنامه نقشه راهی است که ایران با آژانس به توافق رسیده است. یعنی سازمان انرژی اتمی ما و آژانس بین المللی انرژی اتمی به توافق رسیدند، و همان چیزی که طرفین اعلام می کنند محرمانه است، و با همه فشاری که کنگره آمریکا به آمانو وارد کرد که آن را در اختیار کنگره قرار بدهد، آمانو نپذیرفت.
* چگونگی نمونه برداری محرمانه است
بروجردی در پاسخ به این سؤال که بعضی از خبرهای درز کرده حاکی است، نمونه برداری با حضور کارشناسان خارجی و مسؤولان ایرانی انجام خواهد شد، اظهار داشت: از این گمانه زنی‌ها رسانه‌های غربی زیاد انجام داده اند، و این نشان می دهد که گمانه زنی است و نه واقعیت. آنچه که مهم است آژانس درباره این نقشه راه راضی است.
* هیچگونه مصاحبه‌ای با دانشمندان صورت نخواهد گرفت
بروجردی در پاسخ به این سؤال که آیا دیدارهایی با دانشمندان هسته ای ایران صورت خواهد گرفت، گفت: خیر، همان چیزی که مقام معظم رهبری اعلام کردند ملاک است، و هیچگونه سخنی با دانشمندان هسته ای ما از سوی آژانس رد و بدل نخواهد شد و آن هم جزو خطوط قرمزی است که بارها اعلام شده .
* ابراز نگرانی از درز اطلاعات و ترور دانشمندان ایرانی
بروجردی افزود: در جلسه امروز هم ما به عنوان نمایندگان صریحا به آقای آمانو اعلام کردیم که در هر صورت همانگونه که تعدادی از اطلاعات طرفین توسط آژانس به نشریات غربی راه یافت. آمانو می گفت که آژانس این کار را نکرده ولی در هر صورت این اتفاق افتاده و ممکن است که کشورهای دریافت کننده این کار را کرده باشند.
بروجردی خاطرنشان کرد: ما با پدیده بسیار خطرناک ترور تعدادی از دانشمندانمان مواجه شدیم، و ضمن احترام به آژانس طبیعتا حاضر نیستیم دانشمندان را در اختیار آژانس قرار دهیم زیرا موجب خطرات احتمالی آینده می شود.
بروجردی درباره گامهای بعدی پس از سفر آمانو گفت:گامهای بعدی اجرای نقشه راه توافق شده میان جمهوری اسلامی ایران و آژانس خواهد بود، که بر اساس آن آژانس بتواند نظر خود را تا پایان سال اعلام کند.
* رابطه ایران و آژانس به سمت و سوی مثبت
بروجردی در پاسخ به این سؤال که آیا پیش بینی می شود که پس از توافق هسته ای و توافق وین تغییری در روش آژانس بین المللی انرژی اتمی در قبال ایران صورت پذیرد، اظهار داشت: فکر می کنم که ما از این به بعد باید منحنی را در یک سمت و سوی مثبت رسم کنیم، زیرا هم آژانس و هم ۱+۵ از نزدیک هم تنازلات ایران را به خاطر حل مشکل دیدند، و هم صداقت ما را.
بروجردی ادامه داد: فکر می‌کنم که ما سمت و سوی حرکتمان به طرف اعتماد سازی و گزارش مثبت آژانس خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: البته همچنان بدبینی خودمان را نسبت به شیطنتهای آمریکا و فشارهای آمریکا به آژانس داریم.
* جلسه دوشنبه، برای جمع بندی برجام
وی افزود:  ایران، ما در طول سه هفته گذشته  ده ها ساعت وقت صرف کردیم و به نقطه جمع بندی رسیدیم، و جلسه فردای ما در واقع جلسه جمع بندی جلسات سه هفته گذشته است و فکر می کنم که به نقطه تعادلی برسیم و بتوانیم با تأکید خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران شرایطی را فراهم کنیم که برجام بتواند وارد مرحله عمل بشود.
* نه تصویب و نه رد برجام در مجلس، احتمال حصول رأی اکثریت
بروجردی تأکید کرد: آنچه که مجلس باید انجام دهد، نه تصویب برجام است و نه رد آن؛ بلکه تصویب خطوط قرمز به عنوان یک ضرورت و اجازه دادن به دولت برای عملی نمودن این توافق صورت گرفته با ۱+۵ .
* مجلس به سمت صدور مصوبه برجام حرکت می کند
بروجردی در پاسخ به این سؤال که آیا این موضوع در مجلس به رأی گذاشته خواهد شد و یا مجلس فقط بیانیه‌ای را صادر خواهد کرد، گفت: گرچه چند نظریه وجود دارد و یکی از آنها هم همین بیانیه است، ولی من فکر می کنم که سمت و سوی حرکت ما به طرف یک مصوبه قانونی برود؛ البته نه برای رد و یا تأیید برجام، بلکه برای اجازه دادن به دولت جهت اقدام برای برداشتن گامهای عملی در جهت تحقق برجام.
* برجام ظرف یک هفته از سد مجلس می‌گذرد
بروجردی درباره گام‌های بعدی و برنامه زمانی بعد از مرحله کنونی برای اجرای توافق گفت: فکر می کنم که برجام ظرف حداکثر یک هفته آینده از سد مجلس عبور می کند، و اگر این پیشبینی محقق شود.بنابراین وقتی اعلام شد که ایران هم نظر خودش را اعلام کرده و ۶ کشور هم نظر خودشان را اعلام کردند کار می تواند وارد مرحله عمل شود؛ یعنی آنها باید در ساختار قانونی خودشان تحریم‌ها را لغو کنند و در نقطه مقابل ما برداشتن گامهای عملی در جهت اجرای تعهداتمان را آغاز کنیم، و آژانس بلافاصله بازرسی خود را انجام می‌دهد. این نظر آژانس به عنوان تأیید، ملاکی است که آنها هم مراحل عملیاتی شده مصوبه لغو تحریم‌ها را بردارند، و عملا لغو تحریم ها آغاز شود.
بروجردی در پاسخ به این سؤال که چقدر زمان برای این مراحل نیاز است، اظهار داشت: این امر به میزان سرعت عملی شدن اجرا بستگی دارد،ولی فکر نمی کنم حداکثر ۲ تا ۳ ماه بیشتر زمان ببرد.
بروجردی گفت: به میزانی که ما شاهد صداقت در طرف مقابل و مشخصا آمریکا باشیم، کار می‌تواند با شتاب بیشتری عملی شود.
* تأیید پروتکل الحاقی همزمان با تأیید برجام
بروجردی در خصوص پروتکل الحاقی گفت: این پروتکل دو مرحله دارد، یکی از آنها اجرای داوطلبانه است که در برجام تثبیت شده و اگر مجلس برجام را تأیید کند آن را که در درون برجام است عملا تایید کرده و دیگری هم تصویب در مجلس است که مربوط به ۵ سال بعد است که ما می بینیم طرف مقابل چه میزان صداقت نشان می‌دهد و کار خود را درست انجام می‌دهد و به تعهدات خود عمل می کند.
* در صورت نقض توافق، اجرای پروتکل الحاقی متوقف می‌شود
بروجردی ادامه داد: در هر صورت گزینه استفاده از قدرت مجلس در جلوگیری از اجرای پروتکل الحاقی و یا هر توافق دیگر را در صورتیکه نقض کنند، روی میز مجلس قرار دارد و این امر به میزان صداقت طرف مقابل و اجرای دقیق تعهدات بستگی دارد.
بروجردی درباره تاریخچه بی اعتمادی ایران و آمریکا و انعکاس آن بر روابط آینده دو طرف و غرب گفت: باید غرب را از آمریکا تفکیک کرد، ما در تمام سالهای بعد از انقلاب با کشورهای غربی ارتباط رسمی داشته‌ایم و سفیر داریم.
بروجردی خاطرنشان کرد: آمریکا کشوری است که با آن رابطه نداریم و دشمن می دانیم، سیاست آمریکا علیه ما خصمانه است بنابراین قراردادن هر دو مورد در یک سبد، منطقی نیست و ما کشورهای اروپایی را از آمریکا جدا می کنیم.
بروجردی گفت: آمریکا تا زمانیکه سیاستهای غیرمنطقی ظالمانه‌ای را علیه مردم منطقه اتخاذ می کند، ما نمی توانیم چنین سیاستی را قبول کنیم.
بروجردی خاطرنشان کرد: البته منظور مردم آمریکا نیست، بلکه نظام ظالمانه حاکم بر آمریکا است.
انتهای پیام/۱۴۰۴/د

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار