برپایی نوروزگاه در بناهای تاریخی قزوین/ نمایش‌های آئینی و سنتی اجرا می‌شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 160709
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۱
مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین خبر داد
شاخص : مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین با بیان اینکه در 6 مرکز محله هم برنامه نوروزگاه را خواهیم داشت گفت: در نورزگاه‌ها برنامه‌های مشترک میراث فرهنگی و شهرداری اجرا خواهد شد.

محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر شاخص، با اشاره به برنامه‌های نوروز ۹۷ اظهار کرد: برنامه‌های متنوعی با هماهنگی ستاد خدمات سفر استان برای نوروز ۹۷ در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه مجموعه‌ای از رویدادها در قالب نوروزگاه‌ها ارائه می‌شود افزود: در نورزگاه‌ها برنامه‌های مشترک میراث فرهنگی و شهرداری اجراخواهد شد.

این مسوول در ادامه گفت: بناهای تاریخی مانند دولتخانه صفوی، مجموعه سعدالسلطنه، خانه تاریخی زعیم، خانه یزدی و مسجد جامع عتیق از جمله نوروزگاه‌ها در قزوین هستند.

حضرتی با بیان اینکه در ۶ مرکز محله هم برنامه نوروزگاه را خواهیم داشت اضافه کرد: اجرای تجربه قزوینی نوروز مانند سفره هفت سین در فضاهای عمومی بسیار بزرگ و در نورزگاه‌های چند هزارنفره که مجموعه‌ای از برنامه‌های فرهنگی و هنری است، برگزار خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین عنوان کرد: جشنواره‌های متعددی همچون پخت نان محلی در مجموعه دولتخانه صفوی، جشنواره شیرینی‌های سنتی و نوشیدنی‌ها و دم نوش‌ها در خانه تاریخی زعیم و جشنواره فرهنگ و سنت اقوام ایرانی برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه جشنواره‌های متعددی در شهرستان‌ها برگزار می‌شود ادامه داد: برگزاری جشنواره گردشگری غذا و خوراک در مجموعه نمایشگاه‌های بین‌المللی دائمی قزوین، نمایشگاه‌های مختلف صنایع دستی، جشنواره پوشاک سنتی لک قزوین در خانه تاریخی زعیم از جمله دیگر برنامه‌های خواهد بود.

این مسوول ابراز کرد: در آب انبار سردار محله تبریز شاهد برنامه آب خواهیم بود که با مشارکت آب منطقه ای قزوین سامان داده می‌شود و در مسجد مدرسه حیدریه نمایش مجموعه‌ای از بافته‌های سنتی قزوین را خواهیم داشت.

حضرتی تشریح کرد: آثار ثبت شده در فهرست ملی کشور امسال در خانه تاریخی یزدی رونمایی خواهد شد و مجموعه‌ای از هنرمندانی که توانستند نشان ملی کسب کنند هم معرفی خواهند شد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین عنوان کرد: در آب انبار سردار در محله راه ری نمایشگاهی از نوروز در فرهنگی ایرانی را داریم که مجموعه تصاویری از دوران قاجار تا نوروز در کشورهای همسایه را به نمایش می‌گذارد.

وی خاطرنشان کرد: رویدادهای نمایشی در نوروزگاه عالی قاپو مانند شبیه خوانی، سیاه بازی، نمایش‌های سنتی روحوزی، بقال بازی که از نمایش‌های سنتی و شاد قزوین است نیز اجرا می‌شود.

حضرتی بیان کرد: نمایش آئینی سیاه ببو و سفید ببو، چوب بازی اقوام مختلف قزوین، عروس بران سنتی، پرده خوانی، شهر فرنگ سنتی و دیجیتال، چوگان، ورزش باستانی با ضرب آهنگ قزوین، تورهای دوچرخه سواری و کشتی پهلو به پهلو در برنامه‌های نوروز ۹۷ قرار دارد.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار