برگزاری انتخابات یکی از مصادیق حکومت مردم‌سالاری دینی/ هیچ محدودیتی جزء شرایط قانونی برای کاندیدا شدن وجود ندارد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 86496
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۴ - ۳:۰۰
رییس ستاد انتخابات استان قزوین:
شاخص : ایوب رحیمی با اشاره به این‌که هیچ محدودیتی جزء شرایط قانونی برای کاندیدا شدن وجود ندارد، گفت: همه کسانی که شرایط لازم را جهت کاندید شدن را دارا باشند می‌توانند ثبت‌نام نمایند.

به گزارش خبرنگار سیاسی شاخص، ایوب رحیمی رییس ستاد انتخابات استان قزوین ظهر امروز در نشست با اصحاب رسانه با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس خبرگان و شورای اسلامی در هفتم اسفندماه سال جاری اظهار کرد: ثبت نام از کاندیداهای مجلس خبرگان رهبری در استان قزوین همزمان با سراسر کشور از ۲۶ آذرماه پس از صدور دستور انتخابات از طرف وزارت کشور آغاز شده است.

وی در ادامه افزود: انتخابات با مسئولیت وزارت کشور، فرمانداران، استانداران و بخشداران در سراسر کشور صورت می‌گیرد اما کار هیئت اجرایی با مسئولیت فرماندار و بخشدار با تشکیل هیئت‌های اجرایی به عنوان معتمدین مردم در ۲۶ آذرماه تشکیل و آغاز شد.

معاون سیاسی امنیتی استانداری قزوین توضیح داد: ۳۰ نفر از اعضای معتمدین حوزه انتخابی توسط فرماندار یا بخشدار به هیئت نظارت شهرستان یا بخش معرفی شده که از بین آن‌ها ۱۱ نفر اعضای هیئت اجرایی هستند.

رییس ستاد انتخابات استان اضافه کرد: از میان این اعضاء، ۸ نفر انتخابی و سه نفر اداری هستند که سه عضو اداری برای مجلس خبرگان (فرماندار، دادستان و ثبت احوال) و برای مجلس شورای اسلامی (فرماندار، نماینده شورای شهر و ثبت احوال) است.

وی با اشاره به آغاز و تشکیل هیئت اجرایی برای مجلس شورای اسلامی از صبح شنبه ۲۸ آذر بیان کرد : طبق برنامه زمانبندی پس از پایان ثبت نام اعضاء و تایید هیئت اجرایی مدارک و پرونده ها به هیئت نظارت استان ارجاع شده تا براساس استعلامات از مراجع چهارگانه (وزارت اطلاعات، ثبت احوال، قوه قضائیه و نیروی انتظامی)  سوابق افراد را بررسی کنند.

رحیمی در ادامه گفت: اعضایی که  رد صلاحیت شده و  معترض  هستند می‌ توانند در هیئت نظارت استان و سپس کشورمورد بررسی قرار گرفته و سپس شورای نگهبان نظر نهایی را در مورد کاندیدا اعلام خواهد کرد.

وی با اشاره به یک حوزه اصلی و ۱۸ حوزه فرعی برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: فرمانداری مرکزی استان به عنوان حوزه مرکزی اصلی خبرگان رهبری و شهرستان ها و بخش حوزه فرعی را تشکیل می دهند.

رییس ستاد انتخابات استان قزوین یادآور شد: همانند دوره چهارم مردم حوزه انتخابیه قزوین، آبیک و البرز دارای دو نماینده، حوزه انتخابیه بوئین زهرا و آوج و حوزه انتخابیه تاکستان نیز هر کدام دارای یک نماینده در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی خواهند بود.

رحیمی با اشاره به ۱۷ هزار و ۷۳۶ نفر به عنوان اعضای برگزار کننده انتخابات استان قزوین عنوان کرد: مجموع سه هزار و ۵۰۰ نفربه عنوان محافظین صندوق، ۴ هزار نفر اعضای هیئت نظارت، هزار و ۲۰۰ نفر بازرس و مابقی اعضای سر صندوق خواهند بود.

قانون تعیین کننده مرز بین نظارت کنندگان، اجراکنندگان و رای دهندگان است

وی با بیان اینکه قانون تعیین کننده مرز بین نظارت کنندگان، اجراکنندگان و رای دهندگان است تاکید کرد: تمام کسانی که در انتخابات موثر هستند موظف بوده تا قانون و اخلاق انتخابات  را رعایت کنند چراکه مرز همه ما چه نظارت، چه کاندیدا و افراد رای دهنده و تبلیغ کننده قانون است.

دشمن همواره برای کمرنگ کردن حماسه انتخابات در ایران تلاش می کند

رییس ستاد انتخابات استان قزوین افزود: برگزارکنندگان انتخابات و طرفداران نیز باید طبق قانون تبلیغات کنند چراکه اگر همه قانون را رعایت کنند انتخابات باشکوه ، رقابتی و حداکثری خواهیم داشت .

معاون سیاسی امنیتی با اشاره به برگزاری انتخابات به عنوان یکی از مصادیق مهم حکومت مردم سالاری دینی گفت: در انتخابات است که مردم سالاری دینی خود را به دنیا ثابت کرده و مردم می‌توانند با انتخاب مستقیم خود در تعیین نماینده خود تاثیر داشته باشند.

رحیمی با بیان این‌که دشمن همواره برای کمرنگ کردن انتخابات در ایران تلاش می‌کند، تصریح کرد: یکی از شرایطی که دشمن از آن ضربه می‌بیند انتخابات بوده ، بنابراین در این فضا به دنبال شایعه پراکنی است؛ پس مردم باید بدون توجه به شایعات و از راه‌های قانونی فرد اصلح را شناخته و کاندید مورد نظر خود را انتخاب کنند.

وی با اشاره به این‌که هیچ محدودیتی جزء شرایط قانونی برای کاندیدا شدن وجود ندارد گفت: همه کسانی که شرایط لازم را جهت کاندیدا دارا بوده و توان پذیرفتن نمایندگی مردم را دارند می توانند خود را در معرض آزمایش قرار داده و کاندید شوند.

رییس ستاد انتخابات استان قزوین در انتها گفت: همه امکانات برای برگزاری انتخابات سالم و بانشاط پیش بینی شده  و همه مردم می‌توانند با انتخاب نماینده خود را در سرنوشت کشور تعیین کننده باشند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار