سینمای تخصصی کودکان و نوجوان در سطح شهرستان‌ها راه اندازی می‌شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 106269
تاریخ انتشار: ۶ تیر ۱۳۹۵ - ۶:۰۵
مدیر کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان قزوین:
شاخص : مدیر کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان استان قزوین گفت:  با توجه به نبود سینما در مراکز شهرستان‌ها در نظر داریم سینمای تخصصی کودکان و نوجوان را در این مناطق راه اندازی کنیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، مژده اروجی مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان قزوین در نشست با اصحاب رسانه که در مجتمع کانون شهرک کوثر برگزار شد، با اشاره به اینکه کانون زمینه ساز رشد و تعالی کودکان است، اظهار کرد: کانون پرورش فکری در حال حاضر با ۱۶ مرکز ثابت، ۳ مرکز متغیر سیار شهری و روستایی و یک کتابخانه پستی در سطح استان وجود دارد.

وی افزود: کانون پرورش فکری با دربرگیری ۵ بسته فعالیت‌های فرهنگی، هنری، ادبی، علمی و مذهبی در غالب ۴۲ نوع فعالیت در خدمت کودکان و نوجوان است.

کانون به عنوان اولین انتخاب برای ارتقاء فرهنگ و اندیشه کودکان و نوجوانان

این مسئول با اشاره به فعالیت ۵۰ ساله کانون پرورش فکری خاطرنشان کرد: ماموریت و شعار کانون برای سال جاری در راستای “کانون به عنوان اولین انتخاب” برای ارتقاء فرهنگ، هنر و اندیشه کودکان و نوجوانان این سرزمین است.

مدیر کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان در ادامه گفت: کانون در چشم انداز چند ساله در نظر دارد به منظور رونق محصولات فرهنگی در خانواده‌ها، مراکز سیار و ثابت و عرضه محصولات کانون در استان را توسعه دهد.

اروجی ابراز کرد: باتوجه به تغییر نیازهای کودکان و حرکت در راستای الویت بندی‌، گسترش جذابیت و تنوع بیشتر چند فعالیت جدید از قبیل رباتیک، نجوم و گام به گام تا اندیشه به فعالیت‌های کانون اضافه می‌شود.

وی اضافه کرد: پرورش تفکر، روحیه خود باوری، درک و یادگیری بهتر مسائل، ایجاد انعطاف و اعتماد به نفس در کودک، عادت به تفکر جمعی و گروهی، تقویت روحیه همکاری، ایجاد رقابت سالم و دوستانه و حس مسئولیت‌پذیری از اهداف برنامه گام به گام تا اندیشه است که برای اولین با درمراکز کانون پرورش فکری برگزار خواهد شد.

این مسئول با اشاره به جشنواره بازی و اسباب بازی که با حمایت شهرداری و فرهنگ سرا برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: مرکز فراگیری کتابخانه کانون پرورش فکری با هدف پذیرش کودکان دارای شرایط ویژه جسمی از اردیبهشت ماه برای اولین بار افتتاح شد.

مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در ادمه گفت: ۱۴امین جشنواره رضوی در رشته‌های نقاشی، خوشنویسی، داستان نویسی، نشریه نگاری، کاردستی،کتاب‌سازی رضوی و قصه گویی با ۶۰۰ عضو و ۳۰ مربی شرکت کننده در استان برگزار شد که از این تعداد ۱۲۴  نفر از اعضاء  به همراه ۵ مربی به بخش کشوری راه یافتند.

اروجی از برگزاری جشنواره نمایش عروسکی در شهریور ماه خبر داد و گفت: جشنواره بازی‌های بومی و محلی با عنوان جمع آوری بازی های بومی و محلی و آشنایی نسل جدید با این بازی های سنتی و جشنواره قصه‌گویی پدربزرگ‌‌ها و مادربزرگ‌ها نیز از برنامه‌های در نظر گرفته شده است.

برگزاری آیین نکوداشت پرستوهای سیمرغ صفت در هفته دفاع مقدس

وی با اشاره به آیین نکوداشت پرستوهای سیمرغ صفت به منظورآشنایی اعضاء با رشادت‌ها و ایثارگری‌های رزمندگان اسلام در هفته دفاع مقدس، خاطرنشان کرد:  ویژه برنامه‌های هفته ملی کودک با همکاری نهادهای فرهنگی و هنری در دستور کار است.

این مسئول عنوان کرد: برنامه “هفت گذر” در سال جاری با هدف توجه به پیشینه فرهنگی و تاریخی استان و آشنایی بیشتر کودکان و نوجوانان با آثار و ابنیه‌های تاریخی و شخصیت‌های استان انجام می‌شود.

مدیر کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان تشریح کرد: برنامه سفر کتاب‌های منتشر شده سال ۹۴ و کتاب‌هایی که از کمیته کتاب کانون مجوز نشر گرفته به صورت سیار  از مهرماه آغاز و تا اواخر آذر به مدت ۴۵ روز ادامه خواهد داشت.

مدیر کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان افزود: برنامه “سال زبان مادری سال خوب ۱۳۹۵”  در بخش آفرینش‌های ادبی به  پاسداشت هنرهای بومی و سنتی در راستای تقویت و توجه به زبان مادری اقوام ایرانی و زبان کهن فارسی از برنامه‌هایی است که در قزوین نیز مانند سراسر کشور برگزار خواهد شد.

اروجی از راه اندازی سینمای تخصصی کودکان و نوجوان  در سطح شهرستان‌ها خبر داد و گفت: با توجه به نبود سینما در مراکز شهرستان‌ها در نظر داریم که با استفاده از انیمیشن تولیدی درون کانون و غیر کانون که توسط معاونت تولید کانون در تهران در حال جمع آوری است از این فرصت برای کودکان و نوجوانان استفاده کنیم.

اجرای تئاترهای سیار خیابانی در نقاط مختلف استان 

وی با اشاره به اجرای تئاترهای سیار خیابانی در سال گذشته عنوان کرد: کانون در نظر دارد که با اجرای نمایش‌های سیار در نقاط مختلف استان، با هدف کمپین تحول دوران کودکی و پرکردن اوقات فراغت بچه‌ها برای تعالی و نشاط خانواده‌ها و جوامع برنامه‌هایی داشته باشد که اولین برنامه آن در ۲۴ام تیرماه به مدت ۸ شب در تاکستان برگزار خواهد شد.

این مسئول اضافه کرد: تفاهم نامه‌های مختلفی با سازمان‌های آموزش و پرورش عالی قاپو، کانون اصلاح و تربیت و  بنیاد حفظ  آثار جهت انتشار آثار اعضا و مربیان کانون برقرار شده تا بتوانیم از ظرفیت بیشتر دستگاه‌ها در جهت خدمت رسانی به کودکان و نوجوانان استفاده کنیم.

مدیر کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان با اشاره به توسعه وگسترش فروش محصولات کانون به عنوان یکی از سیاست‌ها، اظهار کرد: تا پایان ماه مبارک رمضان در مرکز آوج و آبگرم ۲ فروشگاه محصولات کانون را افتتاح خواهیم کرد.

اروجی با اشاره به  اینکه سیاست کانون در جهت توسعه مراکز است، بیان کرد: با همت فرماندار آوج، شهردار آبگرم و اعضای شورای شهر ۲ قطعه زمین در ۲ منطقه یاد شده به کانون اهدا شده که امید است بتوانیم با جذب اعتبار کافی این مراکز را به بهره برداری برسانیم.

وی اضافه کرد: با توجه به عدم وجود فضای فرهنگی و جمعیت ساکن در منطقه مهرگان زمینی از سازمان مسکن جهت ساخت کانون اهدا شده که  ظرف ۲ سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

این مسئول در انتها خاطرنشان کرد: برگزاری جشنواره نماز و نیایش، اردوهای استانی برای اعضای کانون، ۱۰ امین سوگواره عاشورایی، برنامه هفته کتا ب و کتابخوانی دهه فجر، برگزاری جشن اسفند دونه دونه در اسفندماه  با بزرگداشت آیین و رسوم ملی و مسابقات هفت سین از دیگر برنامه‌های در نظر گرفته شده برای سال جاری خواهد بود.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار