برگزاری خوشمزه‌ترین جشنواره محلی کردستان +تصاویر - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 64962
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۹
شاخص : نخستین جشنواره غذاهای بومی سفره کردستان پیش از ظهردیروز با حضور 26 شرکت کننده در هتل شادی سنندج برگزار شد.
به گزارش سرویس فرهنگی شاخص، با اینکه تنوع غذایی از مهم‌ترین جاذبه‌های هر منطقه به حساب می‌آید، اما امروزه گردشگران با ورود به هر کدام از شهرهای ایران، تنها با منوی کباب و جوجه کباب رستوران‌ها مواجه می‌شوند.

تهیه غذاهای سنتی در استان‌ها و شهرهای مختلف با توجه به امکانات و ذائقه مردمان آن متفاوت است و غذاهای متعددی که خاص مردم همان منطقه است در تاریخچه گذشتگان آنها وجود دارد که یا به دست فراموشی سپرده شده و یا به صورت بسیار کمرنگ در برخی سفره‌ خانه‌های سنتی تهیه می‌شود.

غذاهایی که با تاریخ و فرهنگ مردمان ایران زمین گره خورده و امروز در سایه غذاهای آماده و غیره رنگ باخته و محو شده‌اند.

امروز نخستین جشنواره غذاهای بومی سفره کردستان با هدف احیا و معرفی غذاهای محلی و قدیمی مردمان کرد در سنندج برگزار شد و برای مدت زمانی هر چند کوتاه فرصتی را مهیا کرد که به گذشته نه چندان دورمان و سفره‌های قدیمی برگردیم.

سفره‌هایی که رنگ و بوی سادگی داشت و در آنها خبری از سفره‌های آنچنانی و با غذاهای غیرایرانی و مغایر با فرهنگ عامه مردم که امروز در بسیاری از خانه‌ها مد شده است، خبری نبود…

سادگی در کنار بوی غذاهای ماندنی امروز به یادگاری خاک گرفته از گذشتگان باقی مانده و حتی بسیاری از زنان کردستان نه تنها طرز پخت، بلکه نام آنها را نیز نمی‌دانند.

حضور بانوان جوان در این جشنواره در کنار زنان مسن که شاید در گذشته به واسطه سن و سالشان با این نوع غذاها ناآشنا نبودند بسیار جالب و قابل توجه بود.

۲۶ شرکت کننده با ۲۶ نوع غذا و پیش غذایی که خاص استان کردستان است، از غذاهایی که به قول شرکت کنندگان سبقه بیش از ۱۰۰ ساله در تاریخ مردمان کرد دارد و امروز کاملا فراموش شده‌اند.

حتی نحوه سفره‌آرایی هم برای شرکت کنندگان امتیاز محسوب می‌شد، سفره ‌آرایی که بیشتر رنگ گذشته را داشته باشد و بتواند چشم مخاطبین به ویژه داوران را مجذوب خود سازد.

صبریه صادقی با پوشش محلی با غذایی با عنوان”ساوار” در این جشنواره شرکت کرده بود، غذایی که بسیاری از حاضرین در جشنواره را به دلیل ناآشنا بودن اسمش متعجب کرده بود.

سفره‌اش بسیار رنگین است، اما زیباتر از همه درختچه کوچکی است که به شاخه‌های نازکش سنجد وصل کرده و در ظرفی حاوی ماست چکیده و با توری قرمز آذین بسته است..

در مورد این درختچه که می‌پرسم، می‌گوید: این سنتی قدیمی مربوط به ۱۵۰ سال پیش از این است، که مردم کردستان در شب قبل از عروسی در کنار غذاهای مختلف، این درختچه را از طرف خانواده داماد به منزل عروس می‌فرستادند که امروز اصلا برای مردم ما شناخته شده نیست.

وی هدف از شرکت در این جشنواره را تلاش در راستای شناساندن بخشی از فرهنگ گذشتگان که از مادرش به یادگار گرفته است، عنوان می‌کند و می‌گوید: زنده‌ نگهداشتن تاریخ و فرهنگ گذشتگان در هر زمینه‌ای تلاش برای احیای هویت گذاشتن است.

بدری ادیبی‌نژاد یکی دیگر از شرکت کنندگان در این جشنواره است که با انجام یک نوآوری زیبا و استفاده از ظرف سفالی و قاشق‌های چوبی در حالی که اسامی غذاها و نوع تهیه آن را به زبان کردی نوشته نگاه تعامل برانگیز حاضرین در جشنواره را به سمت خود می‌کشاند تا دقایقی مهمان سفره‌اش باشند.

شوکت باجلانی مسن‌ترین شرکت کننده در این جشنواره بود که در میان آن بانوان جوان خودنمایی می‌کرد، سفره‌اش حتی ساده‌تر از دیگر شرکت کنندگان بود، قدیمی و ساده.

سودابه نصرتی از دیگر شرکت کنندگان در این جشنواره است که با غذایی با عنوان پرده پلو در این جشنواره شرکت کرده است، از او در مورد قدمت این غذا می‌پرسیم، با وجود اینکه سن و سال چندانی ندارد اطلاعات کاملی از آنچه تهیه کرده است می‌دهد.

غذایی با قدمت بیش از ۱۰۰ سال که به قول خودش بیش از۵۰ سال است که از منوی غذای مردم این استان حذف شده است.

حضور ابراهیم حسن‌نژاد به عنوان تنها شرکت کننده مرد از دیگر جلوه‌های جالب نخستین جشنواره غذاهای محلی کردستان بود که با غذایی تحت عنوان “خورشت لب زرینه” جمعیت آقایان را به سمت سفره خود کشانده بود.

قلیه، سه‌نگه سیر، خورشت قیسی، گیپه، کایلوش، خورشت قه سه‌قه‌وان، هه‌تیمچه، قبوولی، شایانه پلاو، خورشت ماش و قبوولی برویش از جمله غذاهای بومی بود که توسط بانوان جوان کردستانی امروز در این جشنواره ارائه شده بود.

په‌رشت و شیر، له‌ب‌زه‌رینه، لق‌لق، دوغورمه، یوپ‌توماتیز، دووینه، هه‌لچلین، نیسک و برویش، پلینه و که‌شکه‌ک دسرهای این جشنواره بود.

پری احدی، سودابه نصرتی، شهناز علی‌مددی، شیوا زندی و پرشنگ فاتحی در این جشنواره بر اساس رای و نظر هیئت داوران به عنوان نفرات برگزیده انتخاب شدند.

گفتنی است، از شوکت باجلانی به عنوان مسن‌ترین شرکت کننده با بیش از ۷۰ سال سن و هدیه مازوحی به عنوان جوان‌ترین شرکت کننده با اهدای جوایز و لوح تقدیری تجلیل شد.

لیلا زارع‌رمشتی نیز جایزه زیباترین و سنتی‌ترین چیدمان سفره اصیل کردی را از بین ۲۶ شرکت کننده از آن خود کرد.

و حرف آخر…

کتاب نخستین جشنواره غذاهای محلی کردستان با اهدای لوح تقدیر و هدایایی به تمام شرکت کنندگان در جشنواره بسته شد.

امیدواریم برگزاری این جشنواره بتواند بستر خوبی برای احیای این سنت‌ها و فرهنگ‌های ارزشی در بین مردمان این دیار باشد و در سایه فست‌فودها رنگ و بوی غذای ایرانی از سفره‌های همیشه ماندگار، محو و فراموش نشود.

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش

منبع:فارس

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار