برگزاری همایش بزرگ موسس صالح در قزوین با حضور رییس سازمان انرژی هسته‌ای - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 108084
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۵ - ۲:۴۴
معاون پژوهشی حوزه علمیه قزوین خبر داد:
شاخص : معاون پژوهشی حوزه علمیه قزوین از برگزاری همایش بزرگ موسس صالح با حضور رییس سازمان انرژی هسته‌ای ایران و دبیر شورای عالی حوزه علمیه کشور در قزوین خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، حجت‌الاسلام سید مصطفی ابراهیمی معاون پژوهشی حوزه علمیه پیش از ظهر امروز در همایش “موسس صالح” که در سالن جلسات پرسش و پاسخ حوزه علمیه برگزار شد، اظهار کرد: استان قزوین همواره دارای علماء شاخص در عرصه علمی و سیاسی بوده است.

وی با بیان اینکه ملامحمد صالح برغانی یکی از علماء برجسته قرن ۱۳ه ق بودند، اذعان داشت: حضور فعال این عالم بزرگوار و خانوادشان در عصر قاجار و تاثیرات اقدامات سیاسی و علمی‌شان بر جهان تشییع، از اهداف برگزاری این همایش است.

مسئول همایش موسس صالح با اشاره به سخنان رهبری در خصوص این خانواده گفت: ملا محمد صالح برغانی و برادر بزرگوار ایشان( ملا محمد تقی برغانی منسوب به شهید ثالث) از فقهای مبارزی بودند که به سرنوشت مردم می اندیشیدند و برای آن ها مبارزه کرده و جان خود را در این راه فدا کردند.

این مسئول با بیان اینکه این همایش در ۲ مرحله برگزار می‌شود، عنوان کرد: مرحله اول آن در ۱۰ شهریور روز بزرگداشت قزوین و با حضور علی اکبر صالحی رییس انرژی هسته ای ایران (از نوادگان این خاندان) و آیت الله رضا استادی دبیر شورای عالی حوزه علمیه برپا می شود.

ابراهیمی افزود: مرحله دوم این همایش در اردیبهشت ۹۶ همزمان با سالگرد وفات ملا محمد صالح برغانی و با محوریت شناخت ابعاد شخصیتی این بزرگوار برگزار خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به سه محور اصلی این همایش تصریح کرد: در این همایش به ابعاد شخصیتی و عملکرد اجتماعی در عرصه تربیت خانواده‌ها و طلاب، بررسی مسائل دینی، علمی و تاریخچه مدرسه صالحیه پرداخته می‌شود.

photo_2016-07-20_02-11-26

حجت‌الاسلام علی اکبر حاج محمدی دبیر همایش موسس صالح هم در ادامه با اشاره به پیشینه این خاندان ابراز کرد: ملا محمد صالح برغانی متولد  ۱۱۷۴ه ق در منطقه برغان (ساوجبلاغ امروزی) بوده که در سال ۱۲۷۱ ه ق نیز در کربلا دارفانی را وداع گفته و در همان جا نیز به خاک سپرده شدند.

وی تصریح کرد: مدرسه صالحیه با ۲۰۰ سال پیشینه دارای نوآوری‌هایی همچون اعتقاد به تحصیل بانوان و یکی از اولین‌های موسس حوزه علمیه خواهران به شمار می‌آیند.

دبیر همایش موسس صالح با اشاره به برنامه‌های پیش بینی شده در این همایش گفت: فراخوان مقاله نویسی با هدف شناسایی چهره‌ها، برگزاری برنامه‌ای با حضور علی اکبر صالحی و آیت الله رضا استادی، برگزاری نمایشگاه و تجلیل و تکریم خانواده ۵۵ شهید مدرسه صالحیه از برنامه۲های محوری این همایش‌ها خواهد بود.

این مسئول در ادامه با بیان اینکه این همایش در ۱۶۶مین سالگرد درگذشت مرحوم ملامحمدصالح قزوینی برگزار می‌شود، اضافه کرد: این همایش با هدف افزایش اطلاعات تاریخی و دینی اقشار مختلف جامعه به ویژه طلاب و دانشجویان جهت ارتباط نسل گذشته با نسل جدید و انتقال آثار و آموزه‌ها است.

حاج محمدی افزود: این همایش برای اولین بار در این سطح به شخصیت یکی علماء استان پرداخته است.

وی در خصوص موضوع مقالات ارسالی عنوان کرد: تبارشناسی این خاندان، موقعیت زمانی، تاسیس مدرسه صالحیه و کتاب شناسی و آثار خطی این برزگوار از موضوعات اصلی این فراخوان خواهد بود.

دبیر همایش موسس صالح با اشاره به اینکه مدرسه صالحیه در آن زمان به عنوان یکی از مراکز شاخص علمی کشور مطرح بوده تصریح کرد: اساتید و دانش آموختگان این موسسه یکی از برجسته ترین علماء در عصر خود به شمار می‌آمدند.

انتهای پیام/۷۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار