برگزاری کنسرت‌ها سبب ایجاد سرخوشی کاذب و موقت می‌شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 63617
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱:۴۶
معاون فرهنگی سابق دانشگاه علوم پزشکی قزوین:
شاخص : مجتبی سیدصادقی گفت: معمولا آمارهایی که در رابطه با افسردگی جوانان شایع می‌شود مبنای علمی ندارد؛ آن‌چه که در واقع در محیط‌های دانشجویی دیده می‌شود کاملا عکس این موضوع است.

مجتبی سیدصادقی در گفت‌وگوی اختصاصی با شاخص در خصوص شایعات مطرح شده در خصوص افسردگی شهروندان قزوینی گفت: معمولا آمارهایی که در رابطه با افسردگی شایع می‌شود مبنای علمی ندارد؛ آن‌چه که در واقع در محیط‌های دانشجویی دیده می‌شود این است که جوان ایرانی یک عنصر پرنشاط و اثرگذار در عرصه‌های مختلف از جمله سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است.

وی در ادامه با اشاره به برخی راهکارهای غلط ارائه شده برای رفع افسردگی بیان کرد: برخی راهکارهایی که در زمینه مبارزه با افسردگی ارائه می‌شود نه تنها مطابق با فرهنگ ایرانی- اسلامی نیست بلکه علمی نیز نبوده و به لحاظ عقلانی هم اثرگذار نمی‌باشد.

سیدصادقی افزود: به‌طور مثال تا به حال هیچ نتیجه علمی مبنی بر اثبات اینکه موسیقی تاثیر مثبتی روی افسردگی دارد نبوده و این‌ها تنها بهانه‌ای است که سبب ایجاد دغدغه‌های کاذب در برخی افراد می‌شود.

ایجاد جذابیت در برنامه‌ها شوق را در جوانان افزایش می‌دهد

معاون سابق فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در ادامه عنوان کرد: کلیت کاری که بنده در سخنان مقام معظم رهبری می‌بینم این است که ما مسئولین باید از راهکارهای مختلفی برای اثرگذاری حداکثری در بین جوانان استفاده کنیم.

وی در ادامه با اشاره بر وجود استعدادهای فردی فراوان در جوانان کشور خاطرنشان کرد: متاسفانه ما یاد نگرفته‌ایم هم‌افزایی داشته باشیم و کارگروهی انجام دهیم و این سبب کاهش بهره‌وری ما می‌شود.

معاون سابق فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی در پاسخ به میزان وجود نشاط در دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ابراز کرد: گرچه به صورت پژوهشی- علمی میزان نشاط را در دانشگاه خود نسنجیده‌ایم اما تشکل‌ها نشان از آن دارد که جوانان ما فوق‌العاده پرانرژی هستند.

این مسئول در ادامه تشریح کرد: با وجود اینکه وضعیت دانشگاه علوم پزشکی به دلیل حجم بالای دروس با سایر دانشگاه‌ها متفاوت بوده و فرصت خیلی زیادی برای کار فرهنگی وجود ندارد با این حال حدود ۱۱ کانون و تشکل داریم که از لحاظ موضوعی نیز متنوع‌ بوده و افراد زیادی در آنان مشغول به فعالیت هستند که این نشان دهنده بانشاط بودن دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی است.

سیدصادقی در رابطه با وظایف مسئولین مربوطه برای ایجاد نشاط در دانشجویان گفت: با توجه به فرموده مقام معظم رهبری در راستای ایجاد زمینه‌های حضور حداکثری دانشجویان در فعالیت‌ها باید قالب‌هایی را تعریف کنیم که دانشجو با وجود حجم درسی بتواند فعالیت کند و با به کارگیری انواع و اقسام مدل‌های تعاملی بتواند وارد کارهای اجتماعی شود.

معاون سابق فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی قزوین یادآور شد: دانشجویان ما بسیار بانشاط و فعال هستند.

برگزاری کنسرت‌ها سبب ایجاد سرخوشی کاذب و موقت می‌شوند

وی در رابطه با استفاده از ابزاری همچون موسیقی و کنسرت برای بروز نشاط در جوانان، خاطرنشان کرد: بنده معتقدم مواردی هم‌چون کنسرت‌ها راهکارهای انحرافی بوده که نه تنها نشاطی ایجاد نمی‌کنند بلکه سبب ایجاد سرخوشی کاذب می‎شوند که به صورت موقتی است.

سیدصادقی در ادامه توضیح داد: در نهایت می‌بینیم این راهکارها با وابستگی‌ای که ایجاد می‌کنند منجر به بی‌حالی جوان شده و در صورت نبود آن جوان انرژی برای ادامه حرکت ندارد.

معاون فرهنگی سابق دانشگاه علوم پزشکی افزود: چیزی می‌تواند برای جوان نشاط‌ آور بوده و جذابیت ایجاد کند و در نتیجه سبب حضور حداکثری‌اش بشود که با روحیه وی سازگاری داشته باشد.

سیدصادقی با اشاره به نیازهای روحی جوان ابراز کرد: چیزی که در روحیه جوان مشاهده می‌شود شوریدگی، نشاط، آرمان‌خواهی و داشتن روحیه حماسی است.

وی در ادامه گفت: همانطور که می‌بینیم جوانان ما در هیئت‌های مذهبی خوب شرکت می‌کنند چراکه جوان روحیه‌اش ایده‌آل‌ گراست.

معاون فرهنگی سابق دانشگاه علوم پزشکی قزوین اظهار کرد: کارهای ساده و به ظاهر گل و بلبل و رنگ و لعاب‌دار خیلی جذاب نبوده و تنها جذابیت موقتی و سطحی دارند.

این مسئول اظهار کرد: موضوعات منتخب برای جوانان باید متناسب با نیازهای آنان بوده و ادبیات و غالب ما در ارائه پیام باید مطابق ذائقه جوان باشد همچنین در کلیت فضای فعالیت ها و محتوای ما باید مولفه های جوانی و شوریدگی نهفته باشد.

سیدصادقی افزود: این ابعاد سبب می‌شود جوانان ما جواب مطلوبی به حضور حداکثری در فعالیت‌های اجتماعی، کارهای ارزشی و فعالیت‌های فرهنگی بدهند.

معاون سابق فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی قزوین بیان کرد: متاسفانه چیزی که در جوانان به عنوان آسیب دیده می‌شود این است که خلوت کمی با خود داشته و اهداف زندگی خود را بیش‌تر از جو و محیط عمومی می‌گیرند.

وی در ادامه توضیح داد: فکر می‌کنم زمانی‌که مسیر مشخص باشد سرعت فعالیت و نشاط حداکثر خواهد شد.

سیدصادقی گفت: توصیه من به جوانان این است که هرکس در خلوتش بررسی کند که کجای عالم قرارگرفته و چه مسئولیت و رسالتی دارد چراکه اگر این اتفاق بیفتد موتور محرکی برای سایر حرکات او می‌شود.

معاون سابق فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی در پایان یادآور شد: اگر جوان رسالتش را نداند بخشی از زرق و برق‌های جامعه و شلوغی‌های ذهنی که در فضای جوانان وجود دارد و دشمن هم مشغول فزاینده کردن آن است شامل سرگرمی‌های متنوعی که فرصت خلوت کردن را از انسان می‌گیرد سبب رخوت و کندی در جوان می‌شود بنابراین با یافتن هدف زندگی و تلاش در راستای رسیدن به آن می‌توان از ایجاد این رخوت جلوگیری کرد.

انتهای پیام/۶۰۰/م۲/م

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “برگزاری کنسرت‌ها سبب ایجاد سرخوشی کاذب و موقت می‌شود”

  1. ناشناس گفت:

    به نظر این افراد زندگی کردن حرومه همه چی حتی نفس کشیدن حرومه و به اون ها ربط داره ولی گشنگی مردم به اونا ربط نداره ماهی ۲۰۰ میلیون حقوقشان هستش باید بکر حفظ انقلاب و سرکوب باشن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار