بلومبرگ: روحانی ممکن است در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری با مشکل روبرو شود
کد خبر: 110287
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۱
شاخص : بلومبرگ در مطلبی به چالش‌های پیش روی دکتر "حسن روحانی" در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده پرداخت.

به گزارش شاخص نیوز؛ بلومبرگ در مطلبی نوشت: دولت ایران اعلام کرده بود با لغو تحریم‌های هسته‌ای این کشور، وضع اشتغال و درآمد مردم بهبود خواهد یافت. اما پس از لغو این تحریم‌ها، در وضع اقتصادی مردم ایران تغییری حاصل نشده است. به همین دلیل، نارضایتی‌ها در ایران رو به افزایش است. این موضوع می‌تواند برای انتخاب شدن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران در دور دوم مشکل‌ساز شود.
ناخشنودی مردم ایران درباره پیامدهای برجام در نتایج یک نظرسنجی که در ماه ژوئیه (۳۱ روز منتهی به ۱۰ مرداد) منتشر شد، مشهود است. ۷۴ درصد شرکت کنندگان در این نظرسنجی اعلام کردند وضع معیشت آن‌ها پس از لغو تحریم‌ها بهبود نیافته است. تنها ۴۲ درصد ایرانی‌ها اعلام کردند اقتصاد رو به بهبود است. این در حالی است که در سال گذشته، ۵۷ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی امیدوار بودند شرایط اقتصادی بهتر شود.
بلومبرگ در ادامه نوشت: نزدیک به ۷۵ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی اظهار کردند روحانی در کاهش بیکاری بسیار ناموفق بوده است. اگرچه پس از آنکه توافق هسته‌ای ایران به امضا رسید ۶۱ درصد مردم ایران نگرش بسیار مطلوب نسبت به روحانی داشتند، این آمار در نطرسنجی اخیر ۳۸ درصد اعلام شده است. با این‌حال، بخش عمده‌ای از نظرات درباره روحانی مثبت هستند و تنها ۲۰ درصد افراد اعلام کرده اند با روحانی مخالفند.
نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد احتمال دارد روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده با مشکل روبرو شود. حتی در صورتیکه روحانی با اختلاف اندک پیروز انتخابات شود، منتقدان وی می‌توانند اصلاحات اقتصادی و اجتماعی که وی آغاز کرده است را با مشکل روبرو کنند.
در ادامه این گزارش آمده است: اکنون دولت روحانی سعی دارد برای خود زمان به دست آورد. روز چهارشنبه، روحانی در جلسه هیات دولت گفت سیاست دولتش بر مبنای “امید” است. از زمان لغو تحریم‌ها، صادرات نفتی ایران افزایش یافته و به سطحی نزدیک به دوران پیش از تحریم رسیده است. تورم در اقتصاد ایران از ۴۰ درصد کاهش یافته است و اکنون تک رقمی شده است.
در انتهای این مطلب آمده است: برخی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران همچنان پابرجا باقی مانده اند. همچنین، ۲۵ درصد جوانان ایرانی بیکار هستند. دولت نیز به اهداف خود برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی نرسیده است. علاوه بر این، هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نسبت به باراک اوباما، علاقه کمتری به توافق هسته‌ای ایران دارند. این مسائل می‌توانند روحانی را در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری با مشکل مواجه کنند.

منبع:  باشگاه خبرنگاران جوان 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار