بنزین ۱۵۰۰ تومانی داغ دل مردم را تازه کرد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 153208
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۹
شاخص : مردم در واکنش به خبر افزایش قیمت بنزین به ۱۵۰۰ تومان این سوال ساده را از دولت مطرح کردند، که "گرانی ۵۰ درصدی بنزین با افزایش ۱۰ درصدی حقوق و دستمزد چه تناسبی دارد؟"

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، به نقل از تسنیم؛ روز گذشته یکی از رسانه‌های حامی دولت به‌نقل از یک مقام آگاه در سازمان برنامه و بودجه خبر از افزایش قیمت بنزین به ۱۵۰۰ تومان در هر لیتر از ابتدای دی ماه داد.

پس از آن بیژن زنگنه افزایش قیمت بنزین را تکذیب نکرد و اعلام کرد که این افزایش در لایحه بودجه ۹۷دیده شده و باید در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت هم در این زمینه گفت: «در بودجه سال ۹۶، دولت اجازه دارد تا سقف ۴۸ هزار میلیارد تومان نسبت به اصلاح قیمت حامل‌های انرژی اقدام و درآمدی کسب کند، در حال حاضر بر اساس قیمت‌های موجود چیزی حدود ۳۲ هزار میلیارد تومان کسب کرده‌ایم. ۱۶ هزار میلیارد تومان فاصله تا سقف تعیین‌شده وجود دارد و با قیمت کنونی بنزین نمی‌توانیم به سقف برسیم، بنابراین قیمت بنزین حتی می‌تواند به عددی بالاتر از عدد مطرح‌شده افزایش پیدا کند.»

همین کافی بود که موضوع افزایش قیمت بنزین و اثرات احتمالی آن موجب نگرانی مردم برای تأمین هزینه های زندگی شود.

با همین بهانه به میان مردم رفتیم و با تعدادی از شهروندان تهرانی در این خصوص گفت وگو کردیم.

یکی از شهروندان که مردی ۵۰ساله بود و در صف انتظار برای بنزین زدن بود گفت: اگر بنزین ۱۵۰۰ تومان شود یعنی  حدود ۵۰ درصد گران شده است.این در حالی است که دولت صحبت از افزایش دستمزد مطابق نرخ تورم حدود ۱۰ درصد می کند.دولت تورم را حدود ۹ درصد اعلام کرده است که این تورم هم واقعی نیست میزان تورم واقعی بسیار بیشتر از تورم اعلامی است.

وی ادامه می دهد: هر روز شاهد گرانی اقلام خوراکی سبد خانوار از جمله تخم مرغ، مرغ، گوشت و برنج هستیم آن وقت دولت مدعی کاهش تورم است. چطور ممکن است که قیمت اجناس افزایش و کرایه خانه ها سرسام آور باشد و از آن سوی روند تورم کاهشی باشد؟!

این شهروند تهرانی که کارمند یک شرکت خصوصی است و تمایلی به معرفی خود ندارد می گوید: حقوقی که در حال حاضر دریافت می کنم ۲میلیون تومان است. اما سه فرزند دانشجوی آزاد دارم با پرداخت هزینه های دانشگاه مجبور هستم در شغل دومی مشغول کار شوم تا بتوانم هزینه های معیشت و مسکن را تأمین کنم.

 *هزینه ها از درآمد بالاتر است

در میان خانم دیگری که به حرف های من با شهروند فوق گوش می داد بی مقدمه شروع به صحبت کرد: هزینه اجاره خانه ها هر روز بیشتر می شود در مناطق جنوبی تهران برای یک آپارتمان ۷۰ متری با ۶نفر اعضای خانواده مجبور شدم ۵۰ میلیون ودیعه و حدود ۸۰۰ هزار تومان اجاره بدهم. ۲فرزندم دانشجوی دانشگاه آزاد و بیکار هستند. تأمین هزینه های دانشگاه در کنار پوشاک و خوراک برای همسرم دشوار است. اما چاره ای نداریم. باید با این وضعیت نامطلوب که هر روز بدتر از روز قبل می شود بسازیم.

وی می گوید:همسرم بازنشسته یکی ازصندوق های بازنشستگی است. هر روز اطلاعیه صادر می کنند که صندوق در حال ورشکستگی است. حقوقمان هیچ ماه سر موعد پرداخت نمی شود. اگر دولت قصد افزایش بنزین به میزان ۵۰ درصد و رسیدن به سقف ۱۵۰۰ تومان را دارد. دستمزد باید ۵۰ درصد گران شود. چرا در افزایش حامل های انرژی به میزان تورمی که اشاره می کنند توجه ندارند؟ مگر اعتقاد ندارند تورم کاهش یافته، قیمت حامل های انرژی را هم به همان میزان افزایش دهند.

این خانم میانسال تأکید می کند: تمام هزینه ها بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته و می یابد ولی دستمزد تنها۱۰ درصد افزایش می یابد. همیشه میزان هزینه های از حقوق بالاتر است.

* هیچ کس دلش برای تولیدکنندگان نمی سوزد

یکی از شهروندان که فارغ التصیل رشته عمران است می گوید:۳۸ سال دارم و هنوز دنبال کار می گردم. دولت هر روز آمارهای مختلفی از ایجاد شغل ارائه می دهد که هیچکدام در جامعه مصداق ندارد. طرح های مختلفی که برای اشتغال زایی بیان می شود صرفاٌ به منظور پُرکردن آنتن تلویزیون است. اگر این طرح ها نباشد مسئولان حرفی برای گفتن ندارند.

وی می گوید: خبر افزایش قیمت بنزین را شنیدم. دولت با گران کردن حامل های انرژی کمبود بودجه خود را از مردم می گیرد. باز هم به مردم فشار مالی وارد می شود. هیچ کدام از مسئولان دولت دلسوز مردم نیستند. فقط شعار می دهند که دولت مردمی است. در بزرگراه ها بنر های تبلیغاتی از وزارت اقتصاد نصب شده است که روی آن «اقتصاد مردمی» نوشته شده است. کدام قسمت اقتصاد مردمی است؟

این فارغ التحصیل عمران می گوید: تولید کشور تعطیل است. تمام پوشاک موجود در سطح بازار وارداتی است. هیچ کس دلش برای تولیدکنندگان نمی سوزد. اشک مردم و تولید کنندگان درآمده است.

* سال های سال است که هزینه ها از درآمدها بالاتر است

دختر جوانی در ادامه حرف دوست خود می گوید:اگر قیمت بنزین در کشورهای دیگر بالاست درآمد آنها هم به همان نسبت بالا است. دولت اگر تصمیم بر افزایش نرخ بنزین به میزان ۵۰ درصد است. باید دستمزد و حقوق کارمندان  و کرایه تاکسی ها را به همان میزان افزایش دهد.

وی گفت: سال های سال است که هزینه مردم از درآمدهایشان بیشتر است. ولی مسئولان هر روز صحبت از این می کنند که دستمزد و حقوق بیشتر از نرخ تورم است. تورمی که مرکز آمار از آن خبر می دهد واقعی نیست.

* دست به قیمت ها نزنید

تاکسی های زرد رنگ در انتظار مسافر در گوشه ای از بلوار کشاورز ایستاده اند. یکی از رانندگان در حالی که برای راهنمایی عابران گاه گاهی فریاد می زند و مسیر خود را بلند بیان می کند، درباره افزایش قیمت بنزین می گوید: قیمت فعلی بنزین با نرخ کرایه های حمل و کسادی بازار کار ما رانندگان تاکسی کمتر سنخیت دارد و شاید تنها چیزی که در خصوص قیمت سوخت محاسبه نمی شود همین لزوم تناسب با نرخ کرایه ها باشد. اگر مسئولان قیمت را پایین می آوردند که این از محالات است، می گفتیم بهتر است کاهش یابد و منطقی تر باشد اما با توجه به اینکه همیشه تعدیل قیمت ها رو به افزایش است، می گوییم دست شما درد نکند قیمت فعلی منطقی است، لطفا دست به قیمت ها نزنید.

وی می گوید: زندگی با تاکسی هیچ منفعتی ندارد. تنها برای اینکه زنده بمانیم کار می کنیم. مسافرها برای ۲۰۰ تومان یا ۵۰۰ تومان با ما بحث می کنند  و باور نمی کنند که زندگی دشوارتر از چیزی است که این افراد فکر می کنند.

رانندگان تاکسی می گویند:هیچ مسئولی دلش برای رانندگان تاکسی نمی سوزد. هر روز هم جریمه های مختلف با بهانه و بی بهانه برای ما تراشیده می شود. هزینه های تاکسی رانی اعم از تمدید کارنامه ، صدور معاینه فنی و … به اندازه ای است که ۳روز از صبح تا شب کار کنم باید این هزینه ها را پرداخت کنم.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار