بنگاه‌های تولیدی توجه ویژه‌ای به واحد تحقیق و توسعه داشته باشند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 168953
تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۷ - ۶:۳۴
معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور:
شاخص : معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور گفت: صنعت و دانشگاه امروز باید عجین باشند اما نه صنعت دانشگاه را قبول دارد و نه دانشگاه صنعت را و ما باید به این ارتباط بهبود ببخشیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، برات قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت کشور در همایش روز صنعت و معدن که پیش از ظهر امروز در سالن جلسات صنعت و معدن قزوین برگزار شد، با بیان اینکه انقلاب‌ صنعتی در طول سالیان دراز آغاز شده اظهار کرد: از علم می‌توان در اقتصاد، کشاورزی و خدمات و فناوری استفاده کرد اما نمی‌توان با مدیریت اقتصادی سنتی با دنیا رقابت کنیم.

این مسوول با اشاره به سرمایه‌های خدادای، فیزیکی و انسانی در دنیا خاطرنشان کرد: در برخورداری از سرمایه‌های انسانی جزو سه کشور اول کشور هستیم اما نتوانستیم از آن درست استفاده کنیم.

قبادیان ابراز کرد: امروز قوانین و مقررات در بخش تولید و صنعت دست و پاگیر هستند و هیچ سهولتی در امر کسب و کار در کشور وجود ندارد.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: سود تسهیلات بالای ۱۰ درصد برابر است با ورشکستگی و این امر موجب تضعیف واحدهای تولیدی می‌شود.

وی اذعان داشت: هیچ  کشوری به توسعه پایدار نخواهد رسید مگر اینکه از مسیر علم و دانش بگذرد.

این مسوول افزود:  از حدود ۱۰۰ هزار بنگاه تولیدی تنها دو درصد یعنی حدود ۲ هزار بنگاه واحد تحقیق و توسعه دارند.

قبادیان با اشاره به طرح ” تاپ ”  ابراز کرد: طرحی بنام توانمند سازی تولید و اشتغال پایدار راه اندازی شده که از نظر قیمت قابل رقابت و کیفیت لازم را داشته باشد.

وی اضافه کرد: یک بنگاه اقتصادی بدون واحد تحقیق و توسعه نمی‌تواند پیروز شود.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: هر تاپ در کشور ۹۸ هزار نفر عضو دارد؛ اگر این طرح کیفیت لازم را داشته باشد کسی به سراغ واردات کالا نخواهد رفت.

وی با بیان اینکه حدود ۸۰ هزار نفر در سطح دانشگاه‌‎ها عضو هیئت علمی هستند، گفت: یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در سطح ارشد و دکتری دانشجو داریم که اگر از ظرفیت پایان نامه‌های آن‌ها استفاده کنیم بسیاری از مشکلات رفع خواهند شد.

این مسوول خاطرنشان کرد: ما می‌توانیم مشکلات تولید را فهرست کنیم و بدون هیچ هزینه ای از طریق پایان نامه‌های دانشجویی در جهت رفع نواقص تولید گام برداریم.

قبادیان تصریح کرد: اگر بتوانیم این توانمندسازی را اجرایی کنیم قطعا با همکاری بخش خصوصی به پیشرفت‌های بالایی دست خواهیم یافت.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: صنعت و دانشگاه امروز باید عجین باشند اما نه صنعت دانشگاه را قبول دارد و نه دانشگاه صنعت را و ما باید به این ارتباط بهبود ببخشیم.

وی در انتها گفت: صنعت و دانشگاه باید باهم آشتی کنند تا بتوانیم شاهد تحول اساسی در بخش تولید باشیم.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار