بهورز به منزله قلب یک جامعه روستایی/ کمبود نیروی انسانی دغدغه اصلی بهورزان است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 145485
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۱:۲۸
بهورز نمونه در گفت‌وگو با شاخص:
شاخص : بهورز استان قزوین با بیان اینکه حجم بالای کاری و کمبود نیرو در برخی از مناطق از مهم ترین دغدغه های بهورزان است، گفت: بهورزان انتظار دارند 2 سال دوره آموزشی بهورزی به سوابق کاری بهورزی اضافه شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، بی تردید بهورزان به عنوان سنگرداران خط اول ارائه خدمات در گذشته و حال نقش بسیار مهمی درپیشرفت‌های نظام سلامت داشته و دارند.

بهورزان قهرمانان گمنام عرصه سلامت هستند، آن‌ها بی هیچ چشم‌داشتی در مناطقی با کمترین امکانات به درمان روستاییان پرداخته و به سلامت اجتماعی جامعه کمک می‌کنند.

دوازدهم شهریورماه در تقویم به نام روز بهورز نامگذاری شده است و به بهانه این روز با بانویی که در روستای رشتقون خدمت‌رسانی می کند به گفت‌وگو پرداختیم.

حوریه رحمتی، متولد ۱۳۶۷ و دانشجوی رشته مددکاری اجتماعی است .

وی ابتدا فعالیتش را در روستای قسطین لار آغاز کرده و در خانه بهداشت رجایی دشت با پوشش ۱۳ روستای قمری نیز خدمت‌رسانی داشته است.

رحمتی از ورود خود به این رشته اینچنین می‌گوید: جذب در رشته بهورزی بر اساس بومی بودن است و برای ورود به این کار تخصص خاصی لازم نیست.

وی افزود: با اعلام نیاز و فراخوان در روستاها من هم با مدرک تحصیلی دیپلم در آزمون شرکت و با گذراندن چند مرحله مصاحبه به صورت رسمی پذیرفته شدم.

این بهورز با بیان اینکه بعد از گذراندن دو سال دوره آموزشی کارم را آغاز کردم گفت: بهورزی یکی از شریفترین مشاغل است و من هر روز با انگیره بیشتری از روز گذشته برای خدمت‌رسانی به مردم در محل کارم حاضر می‌شوم.

وی ادامه داد: من دو سال آموزش تئوری و عملی را در بخش‌های مراقبت از مادران باردار، مراقبت از نوزان و کودکان، انجام واکسیناسیون‌های مادران و کودکان، معاینات دانش آموزان در مدرسه و مراقبت از بیماری‌ها را گذرانده‌ام.

رحمتی با بیان اینکه آموزش مسائل بهداشتی تاثیر بسیاری در تغییر نگرش مردم در برخورد با بیماری‌ها دارد، ابراز کرد: کنترل بیماری‌های واگیردار، برگزاری کلاس‌های آموزشی برای پیشگیری از بیماری‌ها موجب می‌شود که اطلاعات مردم در زمینه سلامت و بهداشت ارتقاء یابد.

این بهورز با بیان اینکه حجم بالای کاری و کمبود نیرو در برخی از مناطق از مهم‌ترین دغدغه های بهورزان است، گفت: بهورزان انتظار دارند ۲ سال دوره آموزشی بهورزی به سوابق کاری آن‌ها اضافه شود.

وی اضافه کرد: باتوجه به طرح تحول سلامت وافزایش حجم کاری نیز از حقوق و مزایای کمی برخوردار هستیم به طوری که شاید دستمزد این کار برای سرپرستان خانواده‌ها برای تامین هزینه زندگی کفاف نکند.

رحمتی تصریح کرد: انتظار می رود مسئولین توجه بیشتری نسبت به این قشر زحمتکش داشته باشند.

این بهورز با اشاره به خاطرات شیرین و تلخش در طول خدمتش گفت: همه روزهای بهورزی خاطره است اما به یادماندنی‌ترین خاطره به سال اول خدمتم باز می‌گردد که در روستای قسطین لار مشغول به خدمت بودم.

وی ادامه داد: در یک روز برفی قرار شد به همراه ۲ نفر از همکارانم برای درمان یک خانم که گربه دستش را خراشیده بود به یکی از روستاهای حوالی قسطین لار برویم و چون گردنه راه روستایی بسته بود ما مجبور شدیم ۴ کیلومتر را تا مقصد پیاده طی کنیم و این برای همیشه در ذهنم مانده است.

رحمتی اذعان داشت: شرایط کارم را دوست دارم و معتقدم هرکسی اگر عاشق کارش باشد تمام سختی‌ها را می‌پذیرد تا موفق باشد.

این بهورز ابراز کرد: من هر روز با عشق به کارم از شهر محمدیه برای خدمات‌رسانی به مردم حرکت میکنم تا راس ساعت ۷ و نیم بتوانم در خانه بهداشت رشتقون حاضر باشم.

وی خاطرنشان کرد: یک بهورز باید بتواند رفتار درستی با مراجعه کنندگان داشته باشد و علاوه بر خدمات پیشگیری و کارهای خدماتی، برنامه‌های مختلف و همایشات دیگری را نیز برگزار کند.

رحمتی با بیان اینکه بهورز قلب جامعه روستایی و پزشک دهکده است، گفت: بهورز از نظر من کسی است که با از خودگذشتگی به روستائیان خدمت می‌کند.

رحمتی در انتها از خدمات آموزشگاه بهورزی و مرکز شهید بلندیان تشکر کرد و گفت: وجود بهورزان در روستاها موجب افزایش سطح آگاهی مردم در مسائل بهداشتی و درمانی شده و در نظام سلامت تاثیر فراوانی گذاشته است.
انتهای پیام/ ۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار