بودجه سال ۹۷ فقط پاسخگوی حقوق معلمان - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 153050
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۲
وضعیت بودجه‌ای آموزش‌وپرورش؛ حرکت در مسیر کسری
شاخص : معاون سابق وزارت آموزش‌وپرورش گفت: بودجه تعیین‌شده برای آموزش‌وپرورش در سال ۹۷ به‌اجبار پاسخگوی حقوق جاری معلمان خواهد بود.

به گزارش شاخص، براساس بودجه پیشنهادی دولت، برای وزارت آموزش‌وپرورش در لایحه بودجه سال ۹۷ اعتباری معادل ۳۵ هزار و ۹۸۴ میلیارد و ۷۰۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اختصاص یافته است. بودجه استانی آموزش‌وپرورش در سال ۹۷، ۳۳ هزار میلیارد و ۱۵۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و برای اعتبارات اجرایی این وزارتخانه دو هزار و ۸۳۱ میلیارد و ۳۰۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اختصاص یافته است این در شرایطی است که بودجه پیشنهادی برای سال ۱۳۹۶، ۳۱ هزار و ۶۸۱ میلیارد و ۵۶۲ میلیون تومان بود.

در میان سازمان‌های زیرمجموعه وزارت آموزش‌وپرورش بودجه سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کاهش چشمگیری داشته است و از ۸۱۴ میلیارد و ۷۹۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان سال ۹۶ به ۶۶ میلیارد و ۳۴۲ میلیون و ۷۸۰ هزار تومان رسیده است.

همچنین بخوانید: جزئیات تغییرات بودجه‌ای آموزش‌وپرورش

همچنین بخوانید: دولت برای سال ۹۷ چه‌اعتباری را به آموزش‌وپرورش اختصاص داد؟+ جداول

از موارد جدید در لایحه بودجه سال ۹۷ می‌توان به ردیف مجزایی با اعتبار ۳۰۰ میلیارد تومان برای خرید خدمات آموزشی در مناطق کمتربرخوردار و ردیف جداگانه‌ای تحت عنوان کمک به صندوق ذخیره فرهنگیان نیز با اعتباری معادل ۶۳ میلیارد تومان اشاره کرد.

* کسری ۶هزار میلیاردی آموزش‌وپرورش در سال ۹۶

در رابطه با وضعیت بودجه سال ۹۷ آموزش‌وپرورش با ابراهیم سحرخیز معاون سابق وزارت آموزش‌وپرورش به گفت‌وگو نشستیم.

سحرخیز با اشاره به اینکه از بودجه ۳۵ هزار میلیارد تومانی وزارت آموزش‌وپرورش، ۳۳ هزار میلیارد آن استانی است، گفت: عملکرد سال جاری آموزش‌وپرورش بسیار بیشتر است، سال ۹۶ در بحث اعتبارات هزینه‌ای با توجه به بدهکاری در حوزه‌های اضافه کار معلمان، نیروهای حق‌التدریس و حق‌الزحمه امتحانات نهایی با کسری ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومانی در بودجه آموزش‌وپرورش مواجه خواهیم بود.

* بودجه سال ۹۷ فقط پاسخگوی پرداخت حقوق معلمان

وی افزود: اگر به‌طور متوسط حقوق معلمان براساس پیشنهاد دولت ۱۰ درصد در سال ۹۷ افزایش یابد، بودجه تعیین‌شده برای آموزش‌وپرورش به‌اجبار پاسخگوی حقوق جاری معلمان خواهد بود. بخش قابل توجهی از کسری‌های آموزش‌وپرورش در بعد نیروی انسانی از محل اضافه تدریس معلمان تأمین می‌شود یعنی یک معلم به‌جای ۲۴ ساعت موظف ۴۰ ساعت کار می‌کند که باید اضافه تدریس پرداخت شود اما بودجه تعیین‌شده پاسخگوی هزینه‌های آموزش‌وپرورش در سال آینده نیست.

معاون سابق وزارت آموز‌ش و پرورش گفت: عملکرد آموزش‌وپرورش در سال ۹۶ بسیار بیشتر از ۳۳ هزار میلیارد تومان است، چگونه در سال ۹۷ می‌خواهند بودجه را عملیاتی، عملکردی و براساس واقعیات تعریف کنند در شرایطی که عملکرد آموزش‌وپرورش در سال ۹۶ بسیار بیشتر از بودجه تعیین‌شده است.

وی با اشاره به اینکه سالانه حدود ۴۰ هزار نفر از آموزش‌وپرورش بازنشسته می‌شوند، عنوان کرد: سال آینده نیز ۴۰ هزار نیرو از آموزش‌وپرورش بازنشسته می‌شوند، از سوی دیگر تعداد دانش‌آموزان دوره ابتدایی رو به افزایش است و پیش‌بینی می‌شود ۵۰ هزار نفر افزایش دانش‌ آموز، کلاس‌های متراکم و کمبود معلم را برای سال آینده داشته باشیم.

* کسری بودجه در آموزش‌وپرورش نهادینه شده است

سحرخیز ادامه داد: سال آینده هم به‌لحاظ بودجه برای آموزش‌وپرورش سال دشواری است و این قصه همچنان در حال تکرار است، سال‌های طولانیست که کسری بودجه در آموزش‌وپرورش نهادینه شده و سازمان مدیریت می‌داند باید بودجه آموزش‌وپرورش را واقع‌بینانه ندهد و آخر سال این وزارتخانه برای دریافت بودجه چانه‌زنی کند، عملکرد واقعی آموزش و پرورش را مبنای بودجه‌ریزی قرار نمی‌دهند به همین دلیل باید آخر سال برای جبران کسری بودجه چانه‌زنی انجام شود.

* مدارس سال ۹۷ هم به امان خدا رها می‌شوند

معاون سابق وزارت آموزش‌وپرورش در پاسخ به این پرسش که وضعیت سرانه دانش‌آموزان برای سال آینده چگونه است، گفت: وضعیت سرانه دانش‌آموزی برای سال آینده مناسب نیست و ۲۸۶ میلیارد تومان بودجه به آن اختصاص داده‌اند،‌ این رقم چگونه می‌تواند پاسخگوی ۱۳ میلیون دانش‌آموز باشد؟ آیا با این روند می‌توانند کیفیت مدارس را افزایش دهند، در حقیقت سال ۹۷  اتفاقات گذشته بدتر تکرار می‌شود چرا که هزینه حامل‌های انرژی افزایش می‌یابد و مدارس مشمول رایگان شدن آب و برق نیستند، از سوی دیگر نگه‌داری مدرسه و ملزومات مورد نیاز را نیز باید در نظر گرفت، در این شرایط این رقم اندک چگونه پاسخگوی نیازها خواهد بود؟ در سال ۹۷ باز هم مدارس به امان خدا رها می‌شوند و مشخص نیست از اعتبار ۲۸۶ میلیارد تومانی چه‌مقدار آن تخصیص می‌یابد؟

وی مطرح کرد: وقتی سرانه مدارس پرداخت نشود فعالیت‌های آموزشی آسیب می‌بیند و مدیران برای اداره مدارس دچار مشکل می‌شوند و ناچارند از جیب اولیا هزینه‌ها را تأمین کنند حتی در برخی موارد شاهد تحقیر دانش‌آموزان هستیم و رویه احضار اولیا و گروکشی کارنامه برای دریافت کمک‌های مردمی به یک کار عادی در مدارس تبدیل شده است.

سحرخیز با اشاره به بحث خرید خدمات آموزشی در شاخه کاردانش گفت:‌ در بحث خرید خدمات آموزشی مخالف اجرای آن در دوره ابتدایی و متوسطه هستیم اما در شاخه کاردانش باید آن را توسعه داد، توسعه رشته‌های فنی و حرفه‌ای مورد تأکید رهبر معظم انقلاب و سند تحول بنیادین است، رئیس جمهور نیز اول مهر بر مهارت‌آموزی تأکید کرد اما توسعه هنرستان‌ها با کاهش مواجه است، اگر هنرستان‌ها بخواهند تجهیزات را به‌روز کنند در رشته‌هایی مانند تأسیسات و مکانیک بودجه قابل توجهی نیاز است، بودجه ۶۶ میلیارد تومانی مربوط به این بخش در سال ۹۷ بسیار ناچیز است و با این رقم در بحث توسعه هنرستان‌های کاردانش هیچ قدمی نمی‌توانند بردارند.

* بودجه نوسازی مدارس حتی پاسخگوی تعمیرات جزئی نیست

وی با اشاره به بودجه نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد در هشت سال گذشته با بودجه خوب در حوزه تخریب و بازسازی مدارس خداحافظی شده است، این در شرایطی است که کشور زلزله‌خیزی داریم، از سوی دیگر نگه‌داری مدارس ضعیف است به‌گونه‌ای که مدارس جدید بعد از یک دهه فعالیت فرسوده می‌شوند در حالی که با نگه‌داری و تعمیرات جزئی می‌توان عمر مفید آن‌ها را افزایش داد اما اعتبار ۶۶ میلیارد تومانی نوسازی مدارس برای سال ۹۷ حتی پاسخگوی تعمیرات جزئی مدارس کشور نیست در حالی که ۳۰ درصد مدارس نیازمند تخریب و بازسازی هستند و وضعیت شهر تهران در بحث فرسودگی مدارس اصلاً مناسب نیست.

معاون سابق وزارت آموزش‌وپرورش بیان کرد: از محل پول گاز و عوارض سیگار پولی به دست آموزش‌وپرورش نمی‌رسد که بخواهد با آن سیستم گرمایشی مدارس را اصلاح کند و باید به‌طور مستقیم در بودجه به آن پرداخت، به‌نظر می‌رسد با کاهش عجیب بودجه نوسازی مدارس، دولت در این رابطه چشم به خیران دوخته‌ است اما خیران به‌تنهایی نمی‌توانند پاسخگوی نیازهای آموزش و پرورش باشند، باید توجه داشت که بودجه عمرانی در آموزش‌وپرورش اشتغالزاست و ساخت یک مدرسه بسیاری از بخش‌های تولیدی داخل را درگیر می‌کند.

سحرخیز در ادامه با اشاره به بودجه فعالیت‌های پرورشی گفت: حاشیه‌های آموزش‌وپرورش مهمتر از متن است و نباید فقط به بحث حقوق معلمان و دروسی مانند فیزیک و ریاضی پرداخت بلکه نقش اردو و فعالیت‌های پرورشی در تربیت دانش‌آموزان بسیار مهم است.

* آموزش‌وپرورش ضعیف‌تر می‌شود

وی با تأکید بر اینکه سهم آموزش‌وپرورش از بودجه عمومی دولت بسیار کاهش یافته و به ۸ تا ۹ درصد رسیده این در حالی است که در گذشته این رقم نزدیک ۱۶ درصد بود، خاطرنشان کرد:‌ آموزش‌وپرورش روز به روز ضعیفتر و لاغرتر می‌شود و  ارزش واقعی بودجه آموزش‌وپرورش رو به کاهش است، سال ۹۶ با بودجه ۳۰ هزار میلیاردی سهم آموزش‌وپرورش از کل بودجه ۹ درصد بود که برای سال ۹۷ به حدود ۹ درصد نزدیک می‌شود.

* سرانجام رتبه‌بندی معلمان

معاون سابق وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به رتبه‌بندی معلمان گفت:‌ یک بار رتبه‌بندی بدلی را ارائه کردند و افزایش حقوق مسلم معلمان را رتبه‌بندی نامگذاری کردند در حالی که رتبه‌بندی دو هدف بالابردن توانمندی‌های علمی، ارتقای انگیزه شغلی و اصلاح نظام حقوق و دستمزد براساس شایستگی‌ها را مدنظر دارد، بدین منظور باید گروه‌ها و انجمن های علمی در آموزش‌وپرورش شکل بگیرد و با پایش معلمان برای ارتقای آنها، معیار مشخص کنند و متناسب با به‌روز شدن معلمان، حقوق آنها افزایش یابد.

سحرخیز ادامه داد:‌ اجرای رتبه‌بندی مستلزم مهندسی نیروی انسانی است و سیستم استخدام باید اصلاح شود، اینکه مجلس می‌گوید حق‌التدریسی‌ها و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را استخدام کنند باعث می‌شود معلمان زن به‌صورت مازاد به آموزش‌وپرورش تحمیل شوند و مشکلات دیگری را در توزیع نیروی انسانی ایجاد و راه را برای اجرا بهتر رتبه‌بندی مسدود می‌کند.

وی تأکید کرد: منابع لازم را باید برای اجرای رتبه‌بندی پیش‌بینی کرد، و با این منابع قطره‌چکانی چگونه می‌توان انتظار رتبه‌بندی معلمان را با هدف رشد علمی و تحول در آموزش‌وپرورش داشت؟ مدرسه خوب نیازمند معلم باانگیزه و خلاق است و وقتی معلم حوصله و انگیزه ندارد دیگر نمی‌توان به تحول در آموزش‌وپرورش امیدوار بود.

منبع: تسنیم

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار