بکار گیری عوامل کاشت و داشت ؛ ارتقای عملکرد تولید کشاورزی را بدنبال دارد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 113359
تاریخ انتشار: ۲۰ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۴
شاخص : رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت : استفاده بموقع از تمامی عوامل کاشت و داشت ، نقش موثری در ارتقای عملکرد تولید محصولات کشاورزی دارد .

به گزارش شاخص نیوز:  دکتر نیاز علی ابراهیمی پاک رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در کارگاه آموزشی تامین و توزیع بذورگندم آبی و دیم و کود که با حضور معاونین ، مدیران و عاملین توزیع بذر در مرکز آموزش، تحقیقات و ترویج کشاورزی سازمان جهادکشاورزی برگزار شد با بیان این مطلب افزود : بذر، کود مناسب و زمان بموقع کاشت مهمترین پارامتر در تولید محصولات کشاورزی است .

وی اظهارداشت : عوامل داشت مانند مبارزه با علفهای هرز ، مبارزه با سن و کود سرک عواملی  است که در افزایش کمی و کیفی و برداشت محصولات کشاورزی نقش اساسی است .

ابراهیمی پاک تصریح کرد :  کشاورزی برای تولید محصولات به عوامل متعددی بستگی دارد که اگر این عوامل را در کنار هم قرار دهیم می توانیم تولید خوب و استانداردی داشته باشیم .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اشاره به اینکه داشتن بذر خوب و مناسب مهمترین اساس در کشاورزی است گفت : استفاده از بذر مناسب و گواهی شده می تواند در تولید بعدی ۲۵ درصد تاثیر داشته باشد که بالحمداله امسال بذر خوبی در استان تولید شده است .

ابراهیمی پاک اظهار داشت : اگر ۸۵ هزار هکتار گندم دیم داشته باشیم به ۸۵۰۰تن بذر گندم نیاز داریم که سهمیه ای که برای استان درنظر گرفته بسیار کم است و باید این میزان را به ۴۰۰۰ تن برسانیم تا بتوانیم برای هر هکتار یک تن عملکرد داشته باشیم .

وی اضافه کرد : درگندم آبی نیزبرای ۵۰ هزار هکتار   نیاز بذری ۱۰ هزار تن خواهد بود که این میزان بذر باید تامین شود تا نیازبخش کشاورزی استان برطرف شود .

این مقام مسئول تصریح کرد : استفاده بهینه از کود در بخش کشاورزی نیز ۳۵ درصد در افزایش عملکرد محصول تاثیر دارد.

وی بر لزوم تهیه بذر و کود مناسب و همچنین توزیع بموقع این نهاده های کشاورزی در بین کشاورزان تاکید کرد.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار