بیانیه یازدهمین اجلاس جهانی شهرداران جاده ابریشم قرائت شد
کد خبر: 112838
تاریخ انتشار: ۱۵ شهریور ۱۳۹۵ - ۱:۰۳
در مراسم اختتامیه یازدهمین اجلاس شهرداران جاده ابریشم؛
شاخص : یازدهمین اجلاس جهانی شهرداران جاده ابریشم بعد از ظهر روز گذشته در شبستان امام علی(ع) مسجدالنبی(ص) شهر قزوین با قرائت بیانیه یازدهمین اجلاس جهانی شهرداران جاده ابریشم، به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، در دومین روز از یازدهمین اجلاس جهانی شهرداران جاده ابریشم که با حضور میهمانان داخلی و خارجی بعد از ظهر روز گذشته در شبستان امام علی(ع) مسجدالنبی(ص) شهر قزوین برگزار شد، با قرائت بیانیه یازدهمین اجلاس جهانی شهرداران جاده ابریشم، این اجلاس به کار خود پایان داد.

از گوشه و کنار جهان خود را پایبند به پارادایم اجلاس یازدهم صلح و همزیستی مسالمت آمیز با مشارکت همه شهروندان به منظور تحقق توسعه پایدار در شهرها با بهره گیری از دیپلماسی شهری در مسیر ۸ هزار کیلومتری جاده ابریشم می‌دانیم و معتقدیم می‌توانیم در کلیه ابعاد کارکردی شهرها اعم از حمل و نقل، سکونت، فعالیت و اوقات فراغت با محیا نمودن بستر ارتباطی تنگاتنگ و مستمر و در یک معادله هم افزا با یکدیگر محیط زندگیمان را به مکان و فضایی بهتر، زیباتر و سرزنده تر تبدیل نماییم.

برای رسیدن به اهداف مورد انتظار از این اجلاس بیانیه ذیل را مورد اجماع قرار دادیم تا از این بستر دنیایمان را به مکانی با احساس رضایت فزاینده نزدیک نماییم.

بر اساس پیام و تاکید دبیر کل سازمان ملل متحد شهرهای شرکت کننده موافقت کردند که تجارب خود را در زمینه کیفیت زندگی و تنظیم فرایندهای ارتقا آن در جهت اهداف توسعه پایدار تبادل نمایند.

به استناد پیام رسمی ریاست سازمان برنامه اسکان بشر و تاکید بر تاسیس اتحادیه همبستگی جاده ابریشم برای تعامل با سازمان ملل متحد و در جهت تحقق اهداف توسعه پایدار با موافقت شرکت کنندگان و عضویت شهرها پس از احراز قرار گیری ایشان در مسیر، توسط پایگاه پژوهشی این اتحادیه تاسیس می‌گردد.

شهرهای شرکت کننده بر اساس ارائه‌ای که از گزارش برنامه شکوفایی شهری برنامه اسکان بشر ملل متحد صورت گرفت موافقت کردند که ساختاری مشخص برای الحاق شهرها به این برنامه جهانی توسط اتحادیه همبستگی شهرهای جاده ابریشم با همکاری بین برنامه اسکان بشر ملل متحد مجمع جهانی شهرهای اسلامی و بنیاد جهانی رهبران شهری تعیین و ارائه گردد.

بی شک رشد و تعالی شهرهایمان در جایگاه کانون‌های جمعیتی متراکم و فشرده ابتدا درون ذهن‌هایمان شکل گرفته است و بازتاب آن در قالب رفتار و ارزش‌هایمان به نمایش درآمده و در بستر کالبد و محیط فیزیکی شهرهایمان تجسم و تبلور خواهد یافت و رشد و تعالی واقعی با اعتقاد به سرمایه‌های اقتصادی، اجتماعی، انسانی و نمادین استقرار خواهد یافت.

ما بر این باوریم که شهرهایمان متعلق به همه شهروندانش فارغ از جنسیت، نژاد، زبان، رنگ، ملیت و مذهب آنهاست به گونه‌ای که با احترام به تفاوت‌ها و تمایزها و برخورداری متناسب و متوازن همه آن‌ها می‌توانیم حاکمیت واژه مقدس و ستودنی عدالت را به نظاره بنشینیم و به گونه‌ای که شهروندان شهرهایمان هویت خود را گره خورده به مکان زندگی و آبادانی آن را مستلزم به ایفای نقش فعال، پویا و کارامد در اداره و مدیریت آن می‌دانند و ایمان دارند اقتصاد آن‌ها ارتباط معنا دار، مستقیم و دو سویه با حیاط اقتصادی شهرهایشان دارند.

معتقدیم نقش مهم، حیاتی و تاریخی راه‌ها و از جمله جاده ابریشم در جایگاه تبادل و جابجایی کالا، فرهنگ، سرمایه انسانی، فناوری و اندیشه ها در قرن ۲۱ نه تنها کم رنگ نشده بلکه با توجه به رشد روز افزون جمعیت و لزوم تامین نیاز و خواسته‌های شهروندان و دسترسی مطلوب آن‌ها اهمیت جاده‌ها را صد چندان نموده است.

با علم به اینکه با آغاز موج سوم تحولات زندگی بشری، عصر ارتباطات  شکل و نقش جاده‌ها از ماهیت تبادل زمینی و دریایی در یک  شبکه جهانی و فضای جریان، نمود و عینیت یافته است.

می‌توانیم با درک و فهم درست از تحولات و کارکردها و ایجاد اتحادیه‌ها و همگرایی های منطقه‌ای با رصد نمودن روندهای جهانی انتقال دانش، علم و فناوری و محصولات و در نهایت آسایش و آرامش به منظور تامین کیفیت زندگی در حال شکوفایی را در بسترهای جدید محیا نماییم.

امنیت به عنوان مقوله‌ای مهم و پیش شرط سرمایه گذاری برای احیا مسیر ابریشم است و باید در این زمینه تلاش کرد، ما بر این باوریم که مقوله امنیت وابسته به همزیستی مسالمت آمیز و فهم و درک مشترک و احترام به تفاوت‌ها و تمایزهاست.

تحقق امنیت  به تنهایی از ناحیه مدیران شهری و سیاستمداران تامین نخواهد شد و شهروندان نیز ایفاگر نقش خواهند بود و همگی باور داریم با استقرار صلح و همزیستی مسالمت آمیز، منافع مشترک برای همگان به ارمغان آورده خواهد شد.

تاکید بر مصوبه نشست سوم و چهارم آگوست ۲۰۱۶ اجلاس ژنف در مقرر ازمان ملل متحد مبنی بر ایجاد سازمان اقتصادی کشورهای راه ابریشم به عنوان یکی از برنامه‌های اقدام مصوب پایلوت بین‌المللی شکوفایی شهری که این سازمان یک هولدینگ تجاری متعلق به شهرداری‌های مسیر است و سعی خواهد نمود با ایجاد جهش در گردش مالی شهرداری‌ها وبا استفاده از فرصت‌های بین‌المللی راه ابریشم ضمن ایجاد امکانات ویژه برای شهرها، شهر را به عنوان یک شهر اقتصادی دارای ابتکار عمل در مقیاس بین‌المللی معرفی نماییم.

استراتژی توسعه شهرهای واقع در مسیر جاده ابریشم افزایش قابلیت زندگی و قابلیت حرکت در شهرها و میان شهرها می‌باشد و ثروت‌های مادی، فرهنگی و اقتصادی در شهرها پنهان شده است بنابراین راه استفاده مطلوب از این ثروت‌ها اجرای بازآفرینی شهری است و شهرها شایسته توجه ویژه به حقوق انسان‌های ضعیف و حقوق زنان و کودکان می‌باشد.

همگی حاضرین، خود را متعهد می‌دانند که با برنامه ریزی بهینه جهت تحقق موارد شامل برگزاری جشنواره‌ها، سمینارهای مشترک، تاسی نهادهای مشارکتی، پژوهشی و آموزشی با مشارکت شهرهای در مسیر جاده ابریشم اقدامات لازم را انجام دهند و در نهایت شرکت کنندگان در این اجلاس توافق می‌نمایند که کاروانسرای سعدالسلطنه در قزوین را به عنوان بزرگ‌ترین مجموعه تاریخی راه ابریشم و مقصد ویژه گردشگری به رسمیت بشناسند.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار