بیش‌ از ۶۰ واحد تولیدکننده مصالح ساختمانی در استان قزوین اخطار گرفتند/ در برخورد با متخلفان مصمم هستیم - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 154224
تاریخ انتشار: ۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۹
مدیرکل استاندارد استان قزوین:
شاخص : مدیرکل استاندارد استان قزوین گفت: در 9 ماه امسال 460 مورد بازدید کارشناسی از واحدهای تولید مصالح استان را داشتیم که 386 مورد نمونه برداری از فرآورده‌ها صورت گرفته و 63 مورد هم تذکر و اخطار صادر شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، ساعت ۵:۲۶ جمعه پنجم دی ماه ۱۳۸۲ بم لرزید و با فروریزی خانه‌های خشتی، گلی، آجری، بتونی و فلزی فاجعه‌ای در مقیاس بزرگ شکل گرفت.

ده‌ها هزار تن از هموطنان عزیزمان جانشان را از دست دادند، بازماندگان فاجعه علاوه بر بی‌خانمانی، زخمی، معلول و دچار آسیب‌های روانی شده‌اند و هنوز بعد از ۱۳ سال آسیب‌های« بم» به طور کامل ترمیم نشده و کار همچنان ادامه دارد.

از این رو ۵دی ماه مصادف با حادثه دلخراش زلزله بم، روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی نامگذاری شده است.

سازمان‌ها باید وظایف خود را به خوبی انجام دهند

محمود رضا طاهری مدیرکل استاندارد استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، اظهار کرد: طبق مصوبه هیئت دولت در سال ۸۴؛ کلیه مصالح ساختمانی مشمول مقررات استاندارد اجباری هستند.

وی افزود: بر اساس این مصوبه هر مصالح ساختمانی که تولید می‌شوند حتما باید استانداردهای لازم را اخذ کنند.

مدیرکل استاندارد استان قزوین در ادامه توضیح داد: با توجه به تقسیم کاری که در این مصوبه انجام شد، نظارت بر تولید مصالح ساختمانی بر عهده سازمان استاندارد قرار گرفت.

این مسوول گفت: کلیه مصالح ساختمانی که تولید می شود از جمله آهن، سیمان، میلگرد، بتن، موزائیک، آجر، گچ، سرامیک و کاشی باید علامت استاندارد داشته باشند.

طاهری عنوان کرد: سازمان نظام مهندسی و راه و شهرسازی هم موظف‌اند که در ساختمان سازی از کالاها و مصالح استاندارد استفاده کنند و در این سال‌ها هم این اتفاق افتاده است.

وی با بیان اینکه وقوع زلزله و بلایای طبیعی قابل پیش بینی نیست افزود: مهم این است که هر کدام از سازمان‌ها وظایف خود را به خوبی انجام دهند و در بحث تولید مصالح حتما نظارت و دقت کافی را داشته باشند.

بتن‌های تولیدی کاملا تحت نظارت سازمان استاندارد هستند

مدیرکل استاندارد استان قزوین افزود: در برخورد و پلمپ واحدهای متخلف که مصالح بی کیفیت تولید می‌کنند باید مماشات را کنار بگذاریم چراکه سازمان استاندارد به دنبال کیفت است.

این مسوول در ادامه با بیان اینکه حتی واحدهای تولید آجر در استان را تا مرز پلمپ و اعلام جرم برده‌ایم گفت: یک واحد تولیدی به خاطر سلامت جامعه باید کالای با کیفیت و مطابق با استاندارد تولید کند و در غیر این صورت حتما برخورد خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه بتن‌های تولیدی کاملا تحت نظارت سازمان استاندارد هستند تصریح کرد: امروز به جرات می توانم بگویم در استان قزوین واحدی نداریم که مصالح غیر استاندارد تولید کند.

طاهری خاطرنشان کرد: اگر واحد متخلفی هم وجود داشته باشد به طور زیرزمینی فعالیت می‌کنند که  برای ما قابل شناسایی نیستند اما کلیه واحدهای دارای پروانه بهره برداری نیز پروانه استاندارد در زمینه مصالح را دارند.

۴۶۰ مورد بازدید کارشناسی از واحدهای تولید مصالح استان صورت گرفت

مدیرکل استاندارد استان قزوین توضیح داد: از هر واحد تولیدی در سال ۴ نوبت به شکل اتفاقی بازدید و ۴ نوبت هم نمونه برداری و آزمون می‌کنیم که درواقع ۸ بار به یک واحد تولیدی مراجعه کرده و زمان‌ها هم بدون اطلاع واحد تولیدی وکاملا سرزده است .

این مسئول با اشاره به آمار سال جاری افزود: در ۹ ماه امسال ۴۶۰ مورد بازدید کارشناسی از واحدهای تولید مصالح ساختمانی استان را داشتیم که ۳۸۶ مورد نمونه برداری از فرآورده‌ها صورت گرفته و ۶۳ مورد هم تذکر و اخطار صادر شده است.

وی در پایان گفت: از ابتدای سال تا کنون ۴۴ خط تولید واحدهای تولیدکننده مصالح ساختمانی پلمب شدند که بیش از ۵۰ درصد از آن‌ها پس از رفع نواقص باز شده‌اند.

زلزله‌های مهیب بوئین زهرا، طبس، منجیل و رودبار با تلفات انسانی ده‌ها هزارنفری در تاریخ ایران و حافظه ایرانیان ثبت شده است.

بر این اساس سازه‌هایی که ساخته می‌شود باید از استانداردهای لازم برخوردار باشد زیرا با رعایت مفاد قانونی مربوطه می‌توان ریسک و خطر زلزله را کاهش داد و امنیت بیشتری برای شهروندان ایجاد کرد.

با توجه به زلزله خیز بودن استان قزوین امیدواریم تولیدکنندگان مصالح و سازندگان ساختمان‌ها نسبت به کیفیت و استحکام سازه‌ها دقت لازم و حساسیت را داشته باشند چراکه با پایبندی به قانون هم به سلامت جامعه و هم به نسل آینده خدمت کرده‌اند.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار