بیش‌از ۹۲ مصدوم و ۳کشته در چهارشنبه آخر سال گذشته در استان - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 130230
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۱:۱۱
مدیر مرکز عملیات بحران علوم پزشکی قزوین عنوان کرد
شاخص : مدیر مرکز عملیات بحران علوم پزشکی قزوین گفت: در سال 93 هیچ مورد فوتی در استان نداشتیم اما سال گذشته با افزایش 300 درصدی فوتی‌ها مواجه بودیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، علی فخار سلیمانی مدیر مرکز هدایت و عملیات بحران دانشگاه علوم پزشکی قزوین صبح روز گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات دانشکده پرستاری این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: با وجود برنامه‌های ویژه و فرهنگ‌سازی افکار عمومی، متاسفانه هر ساله در چهارشنبه آخر سال شاهد افزایش و پیچیدگی حوادث هستیم.

وی افزود: ارائه آمار حوادث و آسیب‌های سال‌های گذشته می‌تواند به عنوان یک عامل بازدارنده در پیشگیری موثر باشد.

مدیر مرکز هدایت و عملیات بحران علوم پزشکی قزوین ابراز کرد: با ارائه اقدامات آموزشی می‌توانیم از میزان خسارت‌های مالی و جانی در چهارشنبه آخر سال که بیشتر نوجوانان و جوانان را در بر می‌گیرد، کاهش دهیم.

این مسوول خاطرنشان کرد: سال گذشته از ظهر روز سه شنبه تا ظهر چهارشنبه با ۹۲ مورد آسیب‌دیدگی مواجه بودیم که ۸۳ نفر از آن‌ها آقا و ۹ مورد دیگر خانم بودند.

فخار سلیمانی در ادامه گفت: سال گذشته در جریان چهارشنبه آخر سال ۳ مورد فوتی داشتیم که ۲ مورد آن مربوط به دو هفته پیش از چهارشنبه سوری بود که دو جوان ۱۸ ساله در حال ساخت مواد محترقه جان خود را از دست دادند.

مدیر مرکز هدایت و عملیات بحران علوم پزشکی قزوین اضافه کرد: ۶۵ مورد از ۹۲ آسیب‌دیده در سال گذشته به صورت سرپایی در بیمارستان شهید رجایی درمان شدند درحالی که ۲۶ مورد هم تا چند روز پس از آغاز سال جدید همچنان بستری بودند.

این مسوول با بیان اینکه رده سنی افراد آسیب‌دیده در چهارشنبه سوری بین ۱۵ تا ۲۵ سال است، گفت: ۴۰ نفر از این  ۹۲ مورد نیز دچار سوختگی و ۱۶ مورد دیگر نیز دچار بریدگی و پارگی ناشی از موج انفجار شده بودند.

فخار سلیمانی تصریح کرد: عضو دست نیز از اعضایی است که در حوادث چهارشنبه سوری دچار آسیب می‌شود؛ سال گذشته ۴۴ نفر در این زمینه دچار سانحه شده بودند.

وی چشم را یکی دیگر اعضاء در معرض خطر زیاد عنوان کرد و توضیح داد: آسیب‌دیدگی به چشم در سال گذشته برای ۳۰ نفر رخ داد.

مدیر مرکز هدایت و عملیات بحران علوم پزشکی قزوین در پایان با اشاره به اینکه میزان آسیب‌دیدگان سال گذشته نسبت به سال ۹۳ افزایش ۴۳درصدی داشته است، گفت: در سال ۹۳ هیچ مورد فوتی در استان نداشتیم اما سال گذشته با افزایش ۳۰۰ درصدی فوتی‌ها مواجه بودیم.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار