بیش از2میلیون و400هزار نوبت سر دام در قزوین واکسینه شد
کد خبر: 117000
تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۵ - ۹:۴۲
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان قزوین:
شاخص : معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان قزوین گفت: در 6 ماهه اول سال جاری،297 هزار و 466 نوبت سر دام علیه بیماریهای مشترک بین انسان ودام واکسینه شدند.

علیرضا اکبر شاهی معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان قزوین در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی شاخص، اظهار کرد: به منظور پیشگیری از بروز بیماری‌های واگیر دامی و بیماری‌های مشترک بین انسان و دام طی ۶ ماهه ابتدای سال جاری ۲میلیون ۴۲۲هزارو۵۶۹ نوبت سر واکسیناسیون در جمعیت دایی استان انجام شده است.

اکبر شاهی تصریح کرد: ۲۹۷هزار و ۴۶۶ نوبت سر واکسیناسیون مربوط به پیشگیری از بیماری‌های مشترک بین انسان ودام از جمله هاری، تب مالت و شاربن می‌باشد و از آنجا که رعایت ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای در کنار واکسیناسیون ، در حفظ سلامتی دام‌ها نقش بسزایی ایفاء می‌کند لذا دامداران محترم در زمان خرید و فروش دام  نسبت به اطمینان از سلامت دام‌ها و اخذ گواهی حمل بهداشتی اقدام نمایند.

توصیه‌های دامپزشکی برای پیشگیری از بیماری تب برفکی:

تب برفکی یکی از بیماریهای ویروسی واگیردار می‌باشد که سبب ایجاد خسارات اقتصادی قابل توجه در دامها می‌شود و عامل آن یک ویروس مقاوم در طبیعت بوده و از راههای مستقیم، غیرمستقیم و حتی بوسیله‌ی هوا منتقل می‌گردد.

برای پیشگیری از بیماری تب برفکی ضروری است دامداران ضمن همکاری با اداره دامپزشکی نسبت به رعایت ضوابط بهداشتیقرنطینه‌ای به شرح ذیل اقدام کنند:
۱-      از هر گونه خرید و فروش و انتقال دام جدید به محل دامداری از خارج استان و داخل استان بدون هماهنگی و مجوز اداره دامپزشکی خودداری شود.
۲-      از تردد غیرضروری افراد و وسایل نقلیه به محوطه داخلی دامداری به ویژه افراد در ارتباط با میادین دام، کشتارگاهها و سایر دامداریها جلوگیری گردد.
۳-      تعویض لباس و کفش قبل از ورود افراد به دامداری ضروری بوده و بایستی ضدعفونی خودروها انجام گیرد.
۴-      در صورت مشاهده علائم بیماری، مراتب به  به اداره دامپزشکی شهرستان اعلام شود تا برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات بهداشتی قرنطینه‌ای لازم صورت پذیرد.
۵-      بستر و مکان نگهداری دام‌ها و اطراف آن‌ با استفاده از مواد ضدعفونی کننده مناسب (با راهنمایی و هماهنگی اکیپ‌های دامپزشکی) ضدعفونی شوند.
۶-      لاشه دام‌های تلف شده به صورت بهداشتی دفن و از قرار دادن لاشه‌ دام‌ها در معرض تغذیه گوشتخواران جداً پرهیز شود.

انتهای پیام/۱۳۰۰

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار