بیش از هزار قلاده سگ صاحب‌دار علیه هاری واکسینه شدند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 153448
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۷
رییس دامپزشکی قزوین خبر داد
شاخص : رییس دامپزشکی قزوین گفت: به منظور مبارزه با هاری کلیه سگ‌های صاحبدار به صورت رایگان واکسینه و قلاده گذاری می شوند که در همین راستا از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از 1000 قلاده سگ واکسینه شده اند.

دکتر عیسی غیاث یزدی رییس اداره دامپزشکی قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، اظهار کرد: هاری یکی از خطرناکترین بیماری‌های ویروسی خطرناک و مشترک بین انسان و دام می باشد که معمولا با گاز گرفتگی از حیوان مبتلا به حیوان دیگر و یا انسان منتقل می‌شود.

وی افزود: ویروس هاری از طریق بزاق آلوده پستانداران مانند سگ، گربه، گرگ، روباه، خفاش و حیوانات دیگر از طریق گازگرفتگی به انسان منتقل می‌شود.

این مسوول در ادامه بیان کرد: فردی که توسط حیوان هار دچار گاز گرفتگی شده در صورت عدم درمان و ابتلا به هاری محکوم به مرگ است؛ سگ یا گربه ای که مبتلا به هاری شود حداکثر به مدت ۱۰ روز زنده می ماند و به مدت ۵ تا ۷ روز قبل از مرگ ویروس را در بزاق خود دارد و با گاز گرفتن می تواند ویروس را منتقل نماید.

غیاث یزدی خاطرنشان کرد: به منظور مبارزه با هاری کلیه سگهای صاحبدار به صورت رایگان واکسینه و قلاده گذاری می شوند که در همین راستا از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از ۱۰۰۰ قلاده سگ واکسینه شده اند و پیش بینی می گردد تا پایان سال جاری ۱۵۰۰ قلاده سگ واکسینه شوند.

انتهای پیام/۱۰۰۳/د

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار