بیش از ۱۴درصد مردم استان سیگاری هستند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 141699
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱:۳۴
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین:
شاخص : معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: حدود 14درصد از جمعیت بالای 30 سال استان سیگاری هستند که 3 درصد از این میزان را زنان تشکیل می‌دهند.

به گزارش خبرنگار سلامت شاخص، دکتر سعید صدقی اسکویی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و رییس مرکز بهداشت استان قزوین پیش‌از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در سالن جلسات این اداره برگزار شد با اشاره به وضعیت استعمال دخانیات در میان مردم اظهار کرد: حدود ۱۴درصد از جمعیت بالای ۳۰ سال استان سیگاری هستند که ۳درصد از این میزان را زنان تشکیل می‌دهند.

وی با بیان اینکه سیگار میزان امید به زندگی مردم ایران را از ۷۸ سال به ۵۰ سال کاهش می‌دهد افزود: سالانه در کشور ۶۰ میلیارد نخ سیگار مصرف و ۶۰ هزار نفر به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهند.

بیماری‌‌های قلبی_عروقی، علت فوت ۴۰درصد از مرگ و میرها در قزوین

این مسوول با اشاره به اینکه سیگار اصلی‌ترین عامل ابتلا به بیماری‌های قلبی_عروقی، سرطان و ریوی است تصریح کرد: ایران تنها کشور در دنیاست که مالیات سیگار در آن بسیار کم است که از نمایندگان مجلس انتظار داریم این مالیات را افزایش دهند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در ادامه توضیح داد: حدود ۴۰ درصد میزان مرگ و میر در استان قزوین مربوط به بیماری‌های قلبی عروقی که دیابت، فشارخون، چربی بالا، چاقی و استعمال دخانیات مهمترین عوامل ابتلا به این بیماری‌ها هستند.

افراد بالای ۳۰ سال تحت معاینه ریسک ابتلا به بیماری قلبی_عروقی قرار می‌گیرند

اسکویی خاطرنشان کرد: امروزه فشار خون، دیابت ، سرطان و بیماری‌های تنفسی ۴ عامل مهم مرگ و میر در افراد محسوب می‌شود لذا افراد بالای ۳۰ سال باید به مراکز جامع سلامت مراجعه و نسبت به ارزیابی رایگان وضعیت ابتلا به بیماری‌های قلبی_عروقی اقدام کنند.

وی تشریح کرد: این طرح فرد را از نظر دیابت ، فشار خون و چربی خون و ریسک سکته قلبی و مغزی در ۱۰ سال آینده مورد ارزیابی قرار می‌دهد و از ابتدای سال جدید در استان آغاز شده که تا کنون حدود ۲۹ هزار نفر تحت معاینه رایگان قرار گرفته‌اند.

این مسوول با اشاره به هفته تغذیه با شیر مادر از ۱۰ تا ۱۶ مردادماه ابراز کرد: شیر مادر در تکامل نوزاد، بالا بردن ضریب هوشی، کاهش ابتلا به انواع بیماری‌ها بسیار نقش مهمی دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین با بیان اینکه که رشد فرزند ارتباط مستقیمی با مصرف شیر مادر دارد عنوان کرد: ۶۰درصد از رشد مغزی یک نوزاد در یک سال اول زندگی است اما متاسفانه ۵۰ درصد مادران ایرانی تنها تا ۶ ماهگی به فرزندان خود شیر می‌دهند.

اسکویی بیان کرد: متاسفانه امروزه یک تفکر غلط و به نوعی چشم و هم چشمی در دادن شیر خشک به نوزاد در بین مردم ایجاد شده در صورتی که مادران تنها در صورت شرایط بحرانی می‌توانند از شیر خشک برای نوزادان خود استفاده کنند.

بیش از ۴۰۰ نفر قزوینی در سال گذشته به تب مالت مبتلا شدند

وی در ادامه با اشاره به شیوع بیماری تب مالت با مصرف شیرهای فله‌ای گفت: در سال ۹۴ مبتلایان به تب مالت در استان ۴۹۴ نفر بودند که این آمار با اقدامات پیشگیرانه و آموزش از سوی دانشگاه به ۴۱۱ نفر در سال ۹۵ رسید.

این مسوول با بیان اینکه تب مالت با مصرف فرآورده‌های لبنی آلوده به انسان منتقل می‌شود افزود: به مردم توصیه می‌کنیم از فرآورده‌های لبنی پاستوریزه مصرف کرده و از خرید لبنیات فله‌ای و بستنی‌های سنتی که شیر آن‌ها مورد تایید نیست خودداری کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین اضافه کرد: هاری، یک بیماری ویروسی است که از طریق گازگرفتگی توسط حیوانات وحشی یا خانگی به انسان منتقل می‌شود لذا افرادی که قصد نگهداری حیوانات در منزل دارند باید اقدامات بهداشتی را جدی بگیرند.

اسکویی با بیان اینکه تا کنون موردی مبنی بر ابتلا به هاری در استان گزارش نشده گفت: در سال گذشته ۱۰ هزار دز واکسن جهت حیوان‌گزیدگی برای ۲۸۵۸ نفر در استان مصرف شده است.

اسکویی در پایان افزود: اقدامات پیشگیرانه بیماری تب کریمه کنگو توسط علوم پزشکی و دامپزشکی در دست اجرا است و تا کنون هیچ نوع مورد مثبتی در استان گزارش نشده است، به مردم توصیه می‌کنیم موارد بهداشتی را رعایت کنند.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار