بیش از ۱۴۰هکتار از اراضی استان طعمه حریق شد/ بازار قزوین تهدید جدی برای شهر است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 191181
تاریخ انتشار: ۵ تیر ۱۳۹۸ - ۸:۵۱
مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین:
شاخص : مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین گفت: معمولا آتش سوزی‌ها در مراتع و علفزارهای استان از دهم تیرماه اتفاق می‌افتاد اما از اول امسال تا کنون نزدیک به ۱۴۰هکتار به طور کلی از مراتع، باغات و مزارع استان قزوین دچار حریق شد.

یدالله مهدیخانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، درباره آتش سوزی‌های اخیر در استان اظهار کرد: زمانی که “ترسالی” داریم، یعنی شاهد بارش‌های زیادی هستیم نیز به علت رشد پوشش گیاهی و علفزارها، بیشترین حریق را در باغات، مزارع کشاورزی، مزارع گندم و مراتع شاهد هستیم که بر اثر عدم رعایت نکات ایمنی از سوی کشاورزان و یا افرادی که برای تفریح به طبیعت می‌روند، اتفاق می‌افتد.

وی افزود: معمولا آتش سوزی‌ها در مراتع و علفزارهای استان از دهم تیرماه اتفاق می‌افتاد اما از اول امسال تا کنون نزدیک به ۱۴۰هکتار به طور کلی از مراتع، باغات و مزارع استان قزوین دچار حریق شد در حالی که سال گذشته در کل تابستان به طور کلی ۹۰ هکتار حریق داشتیم.

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین ادامه داد: علت اصلی این است که کشاورزان زمین را آتش می‌زنند و فکر می‌کنند خاکستری که در زمین باقی می‌ماند به نفع زمین است، در صورتی که آتش زدن نیز خاصیت خاک را از بین می‌برد و همچنین با از بین بردن گونه‌هایی از حیوانات و موجودات زنده، حق حیات را از آن‌ها می‌گیرد.

این مسئول ادامه داد: از کشاورزان خواستاریم تا بعد از برداشت گندم، کلش و کاه را آتش نزنند و در باغات هم به همین صورت است و اگر مردم برای تفریح به طبیعت می‌روند و آتش روشن می‌کنند، حتما با آب و خاک آن را کاملا خاموش کنند چراکه ذغالی که در خاکستر باقی می‌ماند نیز بر اثر وزش یک نسیم کوچک منجر به آتش سوزی بزرگ می‌شود.

بافت فرسوده باید ساماندهی شود

مهدیخانی با بیان اینکه رعایت مسائل ایمنی توسط مردم بسیار مهم است، گفت: هفته گذشته بیش از ۶هکتار از مزارع گندم شهرستان آبیک در آتش سوخت و همچنین  در مزارع گندم بوئین زهرا هم آتش سوزی داشتیم اما فعلا برآورد دقیقی از میزان خسارت وارد شده به کشاورزان نداریم.

وی یادآور شد: برخی از پوشش‌‌های گیاهی و حیواناتی که در سطح استان داریم در نوع خود نادر است و اگر بر اثر آتش سوزی از بین برود، چندین سال زمان لازم است تا جبران شود.

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین با اشاره به آتش سوزی‌های اخیر در بازار قزوین، گفت: بازار قزوین تهدیدی برای شهر است، هر چند که به لحاظ اقتصادی و پیشینه تاریخی از اهمیت بالایی برخودار بوده و شناسنامه تاریخی شهر قزوین به شمار می‌رود اما از لحاظ ایمنی یکی از دغدغه‌های مدیریت بحران است و بیشتر هم در بحث آتش سوزی آسیب پذیر است.

این مسئول تصریح کرد: اگر آتش سوزی در ساعات روز در بازار اتفاق بیفتد به دلیل تراکم جمعیت و بافت فرسوده‌ای که دارد، اطفاء حریق به این راحتی نیست؛ بازدیدی از بازار داشتیم و شهرداری و آتش نشانی قزوین مطالعاتی را در بحث ایمن سازی بازار شروع کرده‌اند اما اگر همان هم بخواهد انجام شود یک سال طول می‌کشد.

مهدیخانی ادامه داد: یکسری از بازاریان انبارهایی را در محدوده بازار ایجاد کرده‌اند که در برخی از آن‌ها مواد شیمیایی و مواد مستعد آتش سوزی مانند پارچه و الیاف را نگهداری می‌کنند که تهدید جدی در حریق است؛ ما موضوع ایمن سازی بازار را پیگیری می‌کنیم تا از اعتباراتی که از محل ماده دوازده در اختیار ما قرار می‌گیرد، به طرح‌ها کمک کنیم.

باغداران در ایجاد شانه خاکی برای نسیم شمال همکاری نمی‌کنند

وی تاکید کرد: ساماندهی به بافت فرسوده نیاز به کار و برنامه جدی دارد چراکه محدوده بافت فرسوده تهدید جدی برای شهر است و مسئولین باید دست به دست هم دهند تا مشکلات را حل کنیم؛ مدیریت بحران مشخصا دستگاه اجرایی نیست و بیشتر تامین کننده اعتبار هستیم و در بحث کارشناسی و تخصیص اعتبار می‌توانیم کمک کنیم.

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین درباره آتش سوزی در باغات سنتی در محدوده جاده نسیم شمال، گفت: باغات سنتی به قدری پستی و بلندی دارند که اطفاء حریق به سختی انجام می‌شود و در جاده نسیم شما هم شانه خاکی نداریم که کار را مشکل می‌کند، محدودیت اعتبار و عدم همکاری باغداران که زمین در اختیار شهرداری گذاشتند نیز مانع از ایجاد شانه خاکی شده است که تردد ماشین‌ها را هم با مشکل مواجه کرده است.

این مسئول در پایان تصریح کرد: باغداران باید نکات ایمنی را رعایت کنند و از روشن کردن آتش خودداری کنند و اگر هم نیاز به اتش زدن دارند نیز آتشنشانی این آمادگی  را دارد تا با حضور در محل، با آن‌ها همکاری کند.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار