ایران جانبی

» بیش از ۲میلیارد تومان یارانه به احزاب پرداخت شد
کد خبر: 190592
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۳:۲۰
مدیرکل دفتر امور سیاسی وزارت کشور:
شاخص : مدیرکل دفتر امور سیاسی وزارت کشور گفت: 2میلیارد و 600 میلیون تومان در سال‌های 96 و 97 به احزاب اختصاص یافت و در 17استان خانه احزاب راه‌اندازی شده که پیگیری می‌کنیم تا خانه احزاب در قزوین راه اندازی شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی شاخص، حمید ملانوری در نشست هم اندیشی فعالان حوزه‌های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی استان قزوین که امروز در مجموعه باغستان برگزار شد، اظهار کرد: یکی از اهداف و شعار اصلی انقلاب اسلامی حفظ حرمت و کرامت مردم و حضور آن‌ها در عرصه‌های مختلف است چراکه مردم سرمایه‌های اصلی کشور هستند و به واسطه همین سرمایه عظیم، امروز ایران اسلامی به قدرت بزرگ در منطقه تبدیل شده و تصمیم گیری‌های سیاسی و امنیتی در منطقه بدون حضور ایران صورت نمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه باتوجه به مردم سالاری دینی در جمهوری اسلامی نیز سرنوشت مردم توسط خود آن‌ها تعیین می‌شود، افزود: سیاست دولت‌ها توسعه فعالیت احزاب است که این مسئله با فراز و نشیب‌هایی در این سال‌ها مواجه بوده است؛ مهمترین موضوع ابلاغ متشور گفتگوی سیاسی بود که حاوی ۹بند است و اولین بند آن تشکیل خانه احزاب و تشکل‌های مردم نهاد در استان‌هاست تا از ظرفیت بخش خصوصی در حل مشکلات سیاسی و اجتماعی و پیشبرد اهداف استفاده شود.

مدیرکل دفتر امور سیاسی وزارت کشور خاطرنشان کرد: طبق قانون نحوه فعالیت‌ احزاب سیاسی در آبان ماه ۹۵ تصویب و در آذر ماه توسط وزارت کشور ابلاغ شد که این قانون احزاب را مکلف کرد تا ظرف یک سال خود را با قانون تطبیق دهند و تا خردادماه هم مهلت دارند.

این مسئول ادامه داد: بر اساس قانون قبل ۲۷۴ حزب پروانه‌دار در کشور داشتیم که همه فعال نیستند و یا در زمان انتخابات فعالیت می‌کنند که بر اساس قانون جدید تا کنون ۱۱۰حزب با قانون جدید تطبیق دادند و ۱۰ حزب دیگر هم در مرحله اجرا هستند که بر این اساس در کل ۱۲۰ حزب در کشور داریم.

۱۲۰ حزب در کشور وجود دارد

ملانوری ادامه داد: نکته دوم اصلاح مرامنامه بود و بحث دیگر هم اینکه باید دفاتر احزاب راه اندازی شود که احزاب ملی باید در یک سوم مراکز استان‌ها و احزاب استانی در یک سوم شهرستان‌های مرکز استان دفتر داشته باشند و احزاب ملی می‌توانند در مراکز استان‌ها شعبه راه اندازی کنند.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه یارانه احزاب نیز در این دولت ۲میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان در سال‌های ۹۶ و ۹۷ به احزاب اختصاص یافت  و در ۱۷استان خانه احزاب راه‌اندازی شده که پیگیری می‌کنیم تا خانه احزاب در قزوین راه اندازی شود.

مدیرکل دفتر امور سیاسی وزارت کشور با بیان اینکه تا کنون ۱۳۰۰ تشکل مردم نهاد ملی و استانی به ثبت رسیده است، عنوان کرد: احزابی که خود را با قانون جدید تطبیق ندادند، نمی‌توانند فعالیت کنن  و برخی احزاب هم می‌توانند ائتلاف و جبهه تشکیل دهند و در انتخابات فعالیت کنند.

ملانوری با اشاره به اینکه کمیسیون احزاب یک نهاد فراقوه‌ای است، خاطرنشان کرد: مجوز تجمعات در اختیار استانداری‌ها است و احزاب می‌توانند تقضای تجمعات را بدهند؛ همچنین تجمع در مکان‌های سرپوشیده مجوز نیاز ندارد و در محیط باز هم موضوع باید از طریق فرمانداری و استانداری‌ها پیگیری شود.

منوچهر حبیبی در ادامه با اشاره به اینکه استان قزوین ۳هزار شهید، ۷هزار جانباز و ۶۶۶آزاده را تقدیم انقلاب و نظام کرده است، اظهار کرد: در این استان ۵۴مرکز آموزشی و ۷۲هزار دانشجو داریم که ۴۸درصد خانم و ۵۲درصد آقا هستند و ۲هزار دانشجوی خارجی در استان مشغول به تحصیل هستند.

وی افزود: استان قزوین ۱۴حوزه علمیه دارد که ۸حوزه علمیه مخصوص آقایان و ۶حوزه علمیه هم متعلق به بانوان است و در کل ۲هزار و ۷۴۵ طلبه در استان مشغول به تحصیل هستند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین گفت: ۱۶درصد مدیریت استان در اختیار بانوان است و در حوزه فعالیت‌های حزبی نیز ۶۲ حزب در استان وجود دارد که ۳۹ مورد آن دارای مجوز بوده و مابقی مجوز ندارند.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار