بیش از ۲۰ هزار معتاد در جمعیت فعال استان شناسایی شده‌اند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 148865
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۸:۱۶
دبیر شورای هماهنگی و مبارزه با مواد مخدر قزوین:
شاخص : شورای هماهنگی و مبارزه با مواد مخدر گفت: حدود ۲۶ هزار معتاد در جمعیت فعال استان شناسایی شده اند که نیازمند بررسی و اقدامات جدی در خصوص درمان و همچنین پیشگیری از اعتیاد در محیط های کار ، آموزشی و نظامی در استان هستیم .

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، علیرضا وارثی مدیرکل بهزیستی استان در کمیته فرهنگی و پیشگیری که ظهر امروز برگزار شد از اجرای طرح پیشگیری از اعتیاد در محیط های نظامی استان خبر داد و گفت : با توجه به حساسیت و ضرورت حفظ اقتدارو سلامت نیروهای مسلح، موضوع مواد مخدرو پیشگیری از شیوع آن در محیط های نظامی بررسی و در دست اقدام است.

وی با بیان اینکه جرائم ناشی مواد مخدر صدمات جبران ناپذیر به جوامع بشری وارد می سازد، افزود: متأسفانه کشور ما به لحاظ وضعیت جغرافیایی،اقتصادی و اجتماعی طی سال های اخیر ،در معرض آلودگی بیشتر به مواد مخدر قرار گرفته است ونیروهای مسلح نیز به عنوان بخشی از جامعه ،تبعاً در معرض ابتلا به این پدیده خطرناک قرار دارند.

این مسوول بابیان اینکه اعتیاد یک بیماری زیست شناختی، روانشناختی و اجتماعی است افزود : عوامل متعددی در سبب شناسی سوء مصرف و اعتیاد مؤثر هستند که در تعامل با یکدیگر منجر به شروع مصرف و سپس اعتیاد می ‏شوند.
وارثی ضمن اعلام مخالفت خود با برخورد قانونی و قضایی در منع مصرف قلیان در محیط های عمومی و پارک ها اظهار کرد : هر آسیب اجتماعی یک راهکار اجتماعی می طلبد و باید به جای محدودیت محیط های مصرف قلیان در محیط های عمومی ، خانواده ها و جامعه را از خطرات و مضرات این مواد مخدر آگاه و اطلاع رسانی وسیع صورت پذیرد.

وی افزود: جمع اوری قلیان ها در محیط های عمومی ، قیلیان ها به داخل منازل کشیده خواهد شد.

اردشیر صفار پور دبیر شورای هماهنگی و مبارزه با مواد مخدر استان قزوین نیز با اشاره به نرخ اعتیاد در استان گفت : حدود ۲۶ هزار معتاد در جمعیت فعال استان شناسایی شده اند که نیازمند بررسی و اقدامات جدی در خصوص درمان و همچنین پیشگیری از اعتیاد در محیط های کاری ، اداری ، آموزشی و نظامی در استان هستیم .
وی در خصوص اجرای طرح پیشگیری از اعتیاد در محیط های نظامی افزود : کمیته فرهنگی و پیشگیری استان آمادگی لازم جهت آموزش های پیشگیری از اعتیاد ، ارائه مشاوره تخصصی در این زمینه با همراهی بهزیستی را در محیط های نظامی استان داشته و با همکاری فرماندهی لشکر ۱۶ زرهی استان برنامه ریزی ها و اقدامات موثری در دستور کار قرار دارد.

امیر پیری فرمانده و عملیاتی لشکر۱۶ زرهی استان قزوین نیز با بیان معضل اعتیاد به عنوان یکی از ۴ بحران اصلی دنیا است، افزود : سالیانه در دنیا بیش از ۲۰۰ هزار نفر به دلیل مصرف مواد مخدر میمیرند که ایران سهم زیادی در این مرگ و میرها دارد.
وی با اشاره به شهدای مبارزه مواد مخدر در شهرهای مرزی عنوان کرد : کشور ایران به دلیل همجواری با کشورهای همچون افغانستان و پاکستان وظیفه سنگینی در مبارزه با مواد مخدر در داخل کشور داشته و دارد.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار