بیش از 2 و نیم میلیون خانواده زن سرپرست در کشور
کد خبر: 115563
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۵ - ۲:۳۲
معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور خبر داد:
شاخص : معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور با اشاره به اینکه خانواده‌های زن سرپرست به کمک‌های بیشتری نیاز دارند، افزود: بیش از 2 و نیم میلیون خانواده زن سرپرست در کشور داریم که سازمان بهزیستی متولی آن است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، حبیب الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور صبح امروز در همایش منطقه‌ای روز ملی خانواده که در کتابخانه امام خمینی (ره) برگزار شد. با بیان اینکه چگونگی سیاست‌های خانواده محور در کشور مهم است اظهار کرد: اخیر ۱۶ سیاست مهم خانواده توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است.

وی با اشاره به کمبود تفکر سیستمی در طراحی برنامه‌های موثر بر خانواده به عنوان یکی از ضعف‌های سیاست‌های خانوداده کشور افزود: آپارتمان نشینی موجب کاهش فعالیت‌های فیزیکی و وابستگی فرزندان با فضاهای مجازی می‌شود و به نوعی سیاست‌های کلان رفتارهایی را به دلیل نبود فضا به خانوداده‌ها تحمیل کرده است.

معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور گفت: در هدف‌مند کردن یارانه‌ها و نحوه اجرای آن ممکن است برخی از خانواده‌ها که در دهک‌های پایینن درآمدی و یا تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد هستند تحت تاثیر قرار گیرند؛ قطعا باید سیاست‌های جبرانی برای خانواده‌ها طراحی شود.

مسعودی فرید ادامه داد: بنابراین برخی از سیاست‌ها که تایید می‌شوند ممکن است اثرات جبران ناپذیری بر خانواده‎‌ها داشته باشند و باید این تبعات در نظر گرفته شود.

این مسوول عنوان کرد: با وجود اینکه خانواده‌ کارکردهای متتفاوتی دارد اما می‌تواند منشا برخی از آسیب‌ها هم باشد که خشونت‌های خانگی از آن جمله است.

وی با بیان اینکه امروزه در همه دنیا یک نهضت خانواده گرایی ایجاد شده است، اضافه کرد: نادیده گرفتن مسائل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی خانواده در اجرای سیاست‌ها موجب بروز معضلات اجتماعی شده است؛ در اجرای سیاست‌ها باید یک رابطه برد برد را با خانواده‌ها در نظر گرفت.

معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور توضیح داد: در دوران مراقبت‌های قبل از بارداری می‌توان آموزش‌های لازم خانواده را به مادران و پدران ارائه داد و همچنین مهدهای کودک و مدارس این ظرفیت را دارند که با فعال کردن انجمن‌های اولیا و مربیان مهارت‌های لازم خانواده را آموزش داد.

مسعودی فرید با اشاره به اینکه خانواده‌های زن سرپرست به کمک‌های بیشتری نیاز دارند، افزود: بیش از ۲ و نیم میلیون خانواده زن سرپرست در کشور داریم که سازمان بهزیستی متولی آن بوده و با تعامل با دستگاه‌های دیگر در حال تدوین سیاست‌نامه و برنامه‌های رسیدگی به این خانواده‎‌ها است.

این مسوول با بیان اینکه ۷۰ درصد زنان سرپرست خانوار به دلیل فوت همسر است، گفت: با هدف شبیه سازی خانواده در بین کودکان بی سرپرست تعداد نگهداری این کودکان در مراکز از ۱۰۰ نفر در گذشته به ۱۲ نفر در مراکز امروز رسیده است.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار