بیش از ۴۰ مدال قهرمانی کسب کردم/ سهم بودجه هیئت ورزش نابینایان قزوین کم است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 180210
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۶
شطرنج باز معلول قزوینی:
شاخص : شطرنج باز معلول قزوینی گفت: متاسفانه بودجه‌ای که در اختیار هیئت نابینایان قرار می‌گیرد با گستردگی فعالیت‌هایش همخوانی ندارد.

به گزارش خبرنگار ورزشی شاخص، علیرضا قورچی بیگی متولد ۱۳۶۶ شطرنج باز نابینای قزوینی است که در بازی‌های پارآسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا به مدال نقره تیمی شطرنج دست یافت.

این ورزشکار معلول که علاوه بر کسب مدال در بازی‌های آسیاییی در جاکارتا بیش از ۳۰مدال رنگارنگ جهانی، آسیایی و پارالمپیک در کارنامه ورزشی خود دارد، در مصاحبه باخبرنگار ورزشی شاخص، می‌گوید: از ۴سالگی به صورت اتفاقی با شطرنج آشنا شدم و در منزل بازی می‌کردم تا سال ۸۰ که با هیئت شطرنج آشنا شدم و در واقع وارد عرصه حرفه‌ای‌تر شدم.

وی می‌افزاید: ازابتدای فعالیت ورزشی هدفم این بود که با تصاحب سکوهای جهانی به مردم ثابت کنم معلولیت، محدودیت نیست و ما حتی می‌توانیم بالاتراز افراد سالم باشیم.

این ورزشکار معلول که تحصیلات خود را در رشته صنایع صنعتی در دانشگاه آزاد قزوین به اتمام رسانده است، اظهار می‌کند: اولین مدالم در سال ۸۲ در مسابقات دانش آموزان کشور  بود که توانستم مدال طلا را از آن خود کنم.

قورچی بیگی ادامه می‌دهد: بعد از آن عناوین متعدد دانشجویی در سطح کشور و منطقه‌ای داشتم که مدال طلای دانشجویی کشور و مسابقات لیگ دست یک کشور مهمترین آن‌ها بود و توانستم مقام اول را کسب کنم و عناوین استانی نیز در کنار آن‌ها داشتم.

وی بیان می‌کند: از سال ۱۳۸۵ با رشته شطرنج نابینایان و کم بینایان آشنا شدم و وارد مسابقات ویژه نابینایان و کم بینایان نیز شدم و بیش از ۴۰ مدال قهرمانی کشوری و دیگر مسابقات در این عرصه دارم؛ در مسابقات برون مرزی اولین اعزامم در سال ۱۳۹۰ بود که در مسابقات بازی‌های نابینایان جهان رتبه نهم را کسب کردم.

این ورزشکار معلول ابراز می‌کند: سال ۱۳۹۱ مسابقات المپیاد جهانی شطرنج نابینایان بود که به صورت تیمی برگزار می‌شد و من به صورت انفرادی شرکت کردم و توانستم رتبه ۲۲ را کسب کنم.

وی خاطرنشان می‌کند: سال ۱۳۹۴مسابقات بین المللی اسلوینی بود که رتبه چهارم را کسب کردم و امسال هم در بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا در تیم ایران رتبه دوم را کسب کردم؛ همچنین در سال ۹۴ به دلیل حضور رژیم آل سعود در مسابقات حاضر نشدیم در این مسابقات در مقابل حریفان خود بازی کنیم.

قورچی بیگی درباره بازی شطرنج اظهار می‌کند: بازی شطرنج درست مشابه زندگی است که باید در یک بازه زمانی محدود باتوجه به امکاناتی که داریم بهترین تصمیم را بگیریم و ما باید در موقعیت‌های مختلف بازی را بررسی کنیم.

وی ادامه می‌دهد: معلولیت یک محدودیت جسمانی است اما این دلیل نمی‌شود که ما توانمندی‌های خود را نشناسیم و بروز ندهیم و نباید اجازه دهیم تا محدودیت‌ها توانمندی‌های ما را تحت شعاع قرار دهد و از بین ببرد.

شطرنچ باز معلول در ادامه تصریح می‌کند: من احساس کردم توانایی آن را دارم به همه نشان دهم که معلولان هم می‌توانند افتخار آفرین باشند.

این ورزشکار قزوینی در خصوص مشکلات معلولان می‌گوید: قطعا هر انسانی در ابعاد مختلف دغدغه‌هایی دارد و ما به عنوان یک معلول دغدغه‌های اجتماعی، شناخت درست اجتماع از شرایط معلولین، مناسب سازی‌های سطح شهر و بحث اشتغال معلولین را داریم.

وی در ادامه می‌گوید: در حوزه ورزش هم امیدوارم شرایط مناسب‌تری به وجود آید چون بنده برای داشتن یک مربی به صورت تخصصی با مشکل مواجه هستم و امیدوارم که با کمک ارگان‌های مربوطه این موضوع حل شود.

قورچی بیگی خاطرنشان می‌کند: در حوزه نابینایان و کم بینایان ورزشکاران مطرحی در سطح کشور داریم تا جایی که کسب ۳ عنوان  از ۴ مدالی که استان در سطح بازی‌های جاکارتا کسب کرد را بازیکنان نابینا و کم بینا به دست آورند اما متاسفانه بودجه‌ای که در اختیار هیئت نابینایان قرار می‌گیرد با گستردگی فعالیت‌هایش همخوانی ندارد.

وی اضافه می‌کند: هیئت نابینایان رشته‌های ورزشی متعددی دارد و از آنجایی که ورزش معلولین هزینه‌های بیشتری نیاز دارد؛ به همین دلیل باید بودجه بیشتری در این زمینه اختصاص یابد و ضعف های اساسی در هیئت نابینایان وجود دارد که باید برطرف شود.

این شطرنج باز معلول درخصوص برنامه آینده‌اش می‌گوید: یکی از اهدافم این است که اگر شرایط مناسبی وجود داشته باشد بتوانم در سطح آمادگی بازی شطرنج در وضعیت مناسب‌تری قرار گیرم و اولویت اصلی ام ادامه فعالیت ورزش است اما اگر احساس کنم این شرایط فراهم نیست باید به وظایف مهمتری در ورزش برسم امیدوارم که بتوانم ورزشم را در سطح اول ادامه دهم.

وی با اشاره به اینکه توسل و توکل به ائمه یک تسکین مهم برای ورزشکاران است، می‌افزاید: من هم مانند همه ورزشکاران دیگر  با توسل و توکل به خدای متعال ضمن کسب آرامش سعی می‌کنم با تلاش بیشتر نتایج بهتری را در سطح مسابقات کسب کنم و شخصا به حضرت علی(ع) ارادت ویژه‌ای دارم.

قورچی بیگی با بیان اینکه همسرش نیز در عرصه شطرنج فعالیت دارد، می‌گوید: همسرم قبلا دو و میدانی کار می‌کرد اما بعد از مدتی وارد عرصه شطرنج شد و همین باعث آشنایی ما شد.

وی در پایان گفت: از تمام اعضای خانواده تشکر می‌کنم که در همه شرایط در کنارم بودند؛ به ویژه از همسرم که در شرایط دشواری در کنارش نبودم چراکه زمانی که در مسابقات پاراآسیایی بودم فرزندم متولد شد و من در این لحظات حساس کنار همسرم نبودم؛ امیدوارم بتوانم قدردان زحماتش باشم و خداراشاکرم که با مدالی که کسب کردم توانستم گوشه‌ای از زحماتش را جبران کنم.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار