ایران جانبی

بیش از ۵۰هزار معتاد متجاهر در کشور وجود دارد/ شناسایی ۳هزار منطقه پرآسیب - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 191417
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۸ - ۲:۵۷
معاون امور پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی در قزوین:
شاخص : معاون امور پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی کشور گفت: آمار ارائه شده در دستگاه‌های متولی از معتادین متجاهر در کشور متفاوت است اما بر اساس توافق نسبی ستاد مبارزه با مواد مخدر، ناجا و بهزیستی و دستگاه‌های دیگر۵۰ تا ۵۵ هزار معتاد متجاهر درکشور داریم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، فرید براتی ظهر امروز در کارگاه آموزشی-توجیهی طرح مدیریت مورد معتادین بی بضاعت که پیش از با حضور ۲۲ استان در سالن باغستان قزوین برگزار شد، اظهار کرد: موضوعات مربوط به اعتیاد به ویژه در مباحث کاهش آسیب و تقاضا نیز بر چند محور پیشگیری، درمان و جامعه پذیر بودن افراد معتاد مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: در بحث‌های پیشگیری و درمان اقدامات خوبی صورت گرفته است، اما موضوع جامعه پذیربودن و بازگرداندن به نظام اجتماعی در سال‌های اخیر کمتر مورد توجه قرار گرفته و موضوعات توانمندسازی و ایجاد اشتغال مورد غفلت واقع شده است.

معاون پیشگیری بهزیستی کشور بیان کرد: مزمن بودن بیماری اعتیاد یکی از دلایل نرخ بازگشت افراد معتاد بعد از درمان اولیه است و علت را می‌توان عدم تکمیل چرخه درمان و همان در نظر گرفتن کسب و کار دانست.

براتی ابراز کرد: موضوع کسب و کار افراد معتاد بهبود یافته در سال‌های اخیر بویژه در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گرفته که بنابر یکی از موارد این طرح؛ اشتغال زایی و پذیرش این افراد توسط بهزیستی و شهرداری‌ها است.

این مقام مسئول ابراز کرد: طرح “مدیریت مورد” از آبان ماه سال گذشته با ۱۶استان در کشور و جامعیت ۳ هزار معتاد آغاز شده که اکنون به ۲۱ استان رسیده است.

اجرای طرح “پازک” در قالب پیشگیری از مصرف زنان و کودکان

وی اضافه کرد: این ۲۱استان از لحاظ حجم معتادین و اجرای مرکز ماده ۱۶، معتادین متهاجر را جمع‌آوری کرده و در مراکز نگهداری تحت حمایت قرار می‌دهند.

معاون پیشگیری بهزیستی کشور بیان کرد: در این رابطه ۱۵۰ مجوز به مددکاران در استان‌های مختلف داده شده که بر اساس این طرح معتادین درمان شده نیز رها نخواهند شد و در صورتی که اسکان نداشته باشند برخی مراکز بین راهی برای درمان معتادین بی خانمان درنظر گرفته شده است.

براتی اذعان کرد: آمار ارائه شده در دستگاه‌های متولی از معتادین متجاهر در کشور متفاوت است اما براساس توافق نسبی ستاد مبارزه با مواد مخدر، ناجا و بهزیستی و دستگاه‌های دیگر ۵۰ تا ۵۵ هزار معتاد متجاهر درکشور داریم که در طرح‌های مختلف دستگیر شده‌اند.

وی عنوان کرد: برای خانواده‌ها چند طرح پیشگیری با همکاری اولیاء و مربیان مدارس، مهدکودک‌ها آموزش داده می‌شود؛ همچنین آگاهی رسانی به زنان و دختران ساکن محله‌های پرآسیب با همکاری خیریه‌‌ها داریم.

این مقام مسئول گفت: طرح “پازک” در قالب پیشگیری از مصرف زنان و کودکان نیز در محلات پرآسیب برگزار می‌شود که اکنون در ۵۰۰محله پرآسیب شناسنامه‌ای از تعداد معتادین متهاجر تهیه شده و بر اساس آن خدمات ارائه می‌شود.

براتی با بیان اینکه ۳ هزار منطقه پرآسیب در کشور داریم، اضافه کرد: طرح “پازک” از سال ۹۶ بعد از دستور مقام معظم رهبری آغاز شده است و در نظر داریم این طرح را در تمام مناطق پرآسیب کشور اجرایی کنیم.

منتظر تامین اعتبار از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر هستیم

معاون پیشگیری بهزیستی کشور تصریح کرد: براساس برنامه‌ریزی در اجرای این طرح، ماندگاری افراد ۳۰درصد در نظر گرفته شده بود که خوشبختانه طبق آخرین بررسی صورت گرفته نیز این میزان ۶۳ درصد اعلام شده است.

وی ابراز کرد: منابع یک ساله طرح “مدیریت مورد” برای ۳هزار نفر درنظر گرفته شده است؛ اما برای افزایش جامعه هدف منتظر موافقت نامه ستاد مبارزه با موارد مخدر هستیم.

این مقام مسئول عنوان کرد: منابع این طرح از دوبخش اعتبارات بهزیستی و ستاد مبارزه با موارد مخدر تامین می‌شود که سال گذشته ۲میلیارد تخصیص یافت و امسال پیشنهاد ما اعتبار ۴میلیاردی است که تاکنون ۲ میلیارد آن توسط بهزیستی تامین شده و منتظر تامین اعتبار از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر هستیم.

براتی ابراز کرد: بر اساس این طرح، خدماتی طبق اولویت از قبیل تهیه سرپناه و حمایت از خانواده‌های افراد معتاد ارائه می‌شود؛ برخی از خدمات در بهزیستی وجود دارد اما نیاز به توجه تمام دستگاه‌های حمایتی دارد.

وی در پایان گفت: براساس آیین نامه صادر شده توسط ریاست جمهوری وظایف تمام ارگان‌ها مشخص شده و برنامه‌ها برای تکمیل چرخه درمان معتادین پی ریزی شده است.

انتهای پیام/ ۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار