ایران جانبی

» بیش از ۵ هزار معلول ناشنوا و کم شنوا در استان شناسایی شد
کد خبر: 196641
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲:۱۲
مدیرکل بهزیستی قزوین:
شاخص : مدیرکل بهزیستی قزوین با اشاره به وجود بیش از پنج هزار معلول کم شنوا و ناشنوا در استان گفت: به طور میانگین ۲۰ هزار نفر از جمعیت استان با این مشکل به نوعی در تماس هستند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، مراسم گرامیداشت هفته جهانی ناشنوایان ظهر امروز با هدف ارتقاء آگاهی جامعه به مداخله زودهنگام کم شنوایی به همت اداره کل بهزیستی استان و مرکز آموزشی-توانبخشی خانواده و کودک کم شنوا و ناشنوا پرنیان در فرهنگسرای بانو قزوین برگزار شد.

علیرضا وارثی در این مراسم اظهار کرد: با تمام انرژی در خدمت معلولان بوده و تلاش می کنیم با کمترین بضاعتی که در اختیار داریم بیشترین دسترسی را برای این قشر از جامعه فراهم کنیم زیرا فرصت مساوی حق مسلم و حقوق شهروندی همه جامعه هدف ماست.

وی افزود: ناشنوایی از معلولیت‌هایی است که علی‌رغم یک محدودیت باطنی در عدم توانایی برقراری ارتباط با دیگران چه در خانواده و چه در جامعه، اما ظاهر افراد دارای این مشکل نمایش خوبی دارد و کسی متوجه معلولیت آنها نمی‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین عنوان کرد: داشتن توانایی برقراری ارتباط با دیگران یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی است که باید در همه جوامع به آن توجه شود چراکه ناشنوایان به دلیل داشتن همین محدودیت دارای مشکلات زیادی در حوزه اشتغال و ازدواج هستند.

وی تصریح کرد: فردی که در حوزه اشتغال مشکل داشته و از سویی قادر به بیان مشکل و مطالبات خود به جامعه نباشد ممکن است به آسیب‌های اجتماعی دچار شود از این رو ضرورت دارد که همه آحاد جامعه با عزمی جدی در راستای رفع مشکلات این قشر از جامعه قدم بردارند.

لزوم تشکیل انجمن ناشنوایان

مدیرکل بهزیستی استان قزوین با اشاره به اقدامات بهزیستی در خدمات رسانی به جامعه هدف عنوان کرد: آگاهسازی پیش از ازدواج و انجام خدمات ژنتیک از جمله فعالیت‌های بهزیستی برای پیشگیری از معلولیت است، لذا خانواده‌های دارای کودکان کم‌شنوا و ناشنوا یا خانواده‌هایی که والدین آنها چنین مشکلی دارند، با مراجعه به بهزیستی می‌توانند از خدمات آزمایشات ژنتیک به صورت رایگان بهره‌مند شوند.

وارثی تصریح کرد: غربالگری شنوایی کودکان در بدو تولد از دیگر اقدامات بهزیستی است که با شناسایی نوزادان دارای افت شنوایی از همان مراحل ابتدایی مورد پیگیری قرار می‌گیرند.

وی عنوان کرد: کاشت حلزون یکی از کارهای تخصصی سازمان بهزیستی است که با توجه به هزینه بالای آن، بهزیستی در حد توان با پرداخت کمک هزینه عمل جراحی کاشت حلزون از آنها حمایت می‌کند. همچنین پرداخت کمک هزینه تحصیلی به دانش‌آموزان و دانشجویان تحت پوشش و پرداخت وام با سود کارمزد ۴ درصدی به مبلغ ۵۰ میلیون تومان برای ایجاد اشتغال افراد فاقد شغل از دیگر اقدامات است‌.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین عنوان کرد: در استان قزوین تقریبا ۲۰۰خانواده کاشت حلزون داشتند که پیشنهاد می‌کنم انجمنی را تاسیس کرده و در جهت آگاهسازی جامعه فعالیت کنند، یکی از مهمترین مشکلات در این زمینه عدم آگاهی خانواده‌ها نسبت به معلولیت ناشنوایی است که این انجمن می‌تواند نقش موثری در راستای افزایش آگاهی جامعه ایفا کند.

وارثی با اشاره به وجود بیش از پنج هزار معلول کم شنوا و ناشنوا در استان گفت: به طور میانگین ۲۰ هزار نفر از جمعیت استان با این مشکل به نوعی در تماس هستند.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار