بیش از ۷۰درصد نیات واقفان قزوینی برای امام حسین(ع)/ برپایی ۳۰ خیمه معرفت در سطح استان - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 75601
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۰
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اعلام کرد
شاخص : مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین با اعلام اینکه بیش از ۷۰درصد نیات واقفان برای امام حسین(ع) است گفت: یکی از برنامه های بصیرت عاشورایی در راستای ترویج فرهنگ وقف، ایجاد ۳۰ خیمه معرفت در استان است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص،حجت‌الاسلام مصطفی نوروزی ظهر امروز به مناسبت فرارسیدن ماه محرم در نشستی خبری در جمع رسانه های گروهی با اشاره به حدیثی از امام حسین(ع) اظهار کرد: مردم بنده و برده دنیا هستند و دین تنها لقلقه زبان آنهاست؛ تا زمانی‌که مشکلی در زندگی ندارند و معیشت آنها برجاست هیچ مشکلی با دین ندارند و در زمان مشکل دین دار واقعی شناخته می‌شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین با تاکید بر الگو قرار دادن امام حسین(ع) در زندگی‌گفت: تمسک کردن به راه اهل بیت به خصوص سیدالشهدا تنها راه نجات انسان‌ها است و برای رسیدن به ساحل نجات باید با تمام وجود سوار کشتی اباعبدالله شد.

این مسئول در ادامه افزود: هدف از برگزاری مراسم سوگواری‌ امام حسین(ع) مغتنم دانستن برنامه‌های خدایی و کسب معرفت حقیقی است تا حادثه عظیم کربلا را بیشتر درک کنیم.

نوروزی با اشاره به غفلت مردم از امر به معرف و نهی از منکرتصریح کرد: سایه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه گسترانیده نشده بنابراین هر یک از ما وظیفه ترویج امر به معروف و نهی از منکر در جامعه را داریم چرا که کوتاهی در این زمینه موجب بیشتر شدن عوارض ناشی از غفلت کردن به این مقولات در جامعه خواهد شد.

وی با بیان اینکه اقامه نماز به عنوان ستون دین دومین رسالت اباعبدالله الحسین است، خاطرنشان کرد: امر به معروف و نهی ازمنکر یکی از مهم ترین رسالت های ایشان بود لذا وظیفه ما جذب جوانان و خوش رفتاری با سوگواران حسینی است زیرا این مکتب جامعه را به راه راست هدایت می‌کند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین با اشاره به اینکه در زمان رضاخان اجازه عزاداری و برپایی بیرق برای امام حسین نبود، خاطرنشان کرد: از همان زمان مردم بخشی از اموال خود را وقف امام حسین(ع) کردند و اکنون در سطح کشور و استان بیشترین نیات وقف برای این امام بزرگوار است.

این مسئول در ادامه با اعلام اینکه بیش از ۷۰درصد نیات واقفان برای امام حسین(ع) است اضافه کرد: حدود ۴۳۰ میلیون تومان اعتبار از محل موقوفات مرتبط با اباعبدالله الحسین برای برگزاری مراسم‌های ویژه ماه محرم هزینه می‌شود.

نوروزی با اشاره به اینکه بصیرت عاشورایی یکی از ویژه برنامه‌های در نظر گرفته شده برای ماه محرم است عنوان کرد: مقدمات برگزاری برنامه‌ها و مراسم‌های عزاداری این ایام انجام شده و همزمان با فرارسیدن ماه محرم مراسم سیاه‌پوشان امامزادگان و بقاع متبرکه استان قزوین صورت می گیرد.

وی تصریح کرد: یکی از برنامه های بصیرت عاشورایی در راستای ترویج فرهنگ وقف، ایجاد غرفه هایی با عنوان خیمه‌های معرفت است تا مردم بتوانند با توجه به نیات خود وقوفات را انجام دهند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قزوین اعلام کرد: با توجه به ورود کاروان امام حسین (ع) به صحرای کربلا که مصادف با ۲۴ مهرماه و دوم محرم است به علت همزمانی با برنامه‌ شیرخوارگان حسینی این برنامه با عنوان لبیک یا حسین در روز ۲۳ مهر ماه با حضور بیش از ۵ هزار نفر در امامزاده حسین اجرا خواهد شد.

این مسئول با اشاره به اینکه برنامه شیرخوارگان حسینی جهانی شده گفت: به همین منظور ۱۲ کارگاه خیاطی برای دوخت لباس سه ساله و شش ماهه در نظر گرفته شده و در این برنامه حدود ۷۰ خانم با پارچه و چرخ خیاطی خود در جهت این امر ما را یاری کردند.

نوروزی بیان کرد: برنامه «احلی من العسل» همایش نوجوانان حسینی به مناسبت شهادت قاسم ابن الحسن(ع) در روز ۲۸ مهر ماه سال جاری مصادف با ششم محرم‌الحرام در امامزاده حسین برگزار می‌شود و برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر این برنامه هماهنگی‌های لازم با اداره کل آموزش و پرورش نیز انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در سطح استان بیش از ۳۰ خیمه معرفت تعبیه شده، اظهار کرد: در سال جاری به منظور پوشش برنامه‌های ماه محرم ۵۰ مبلغ از استان قم و ۶۰ مبلغ بومی برای تبلیغ به مناطق مختلف استان قزوین اعزام می‌شوند.

این مسئول با اشاره به اقامه نماز ظهر تاسوعا و عاشورا گفت: اقامه نماز ظهر عاشورا یکی دیگر از برنامه‌های پیش‌بینی شده است که در صورت مناسب بودن شرایط جوی سعی داریم این نماز در صحن امامزادگان و بیرون از شبستان اقامه شود تا تعداد بیشتری از مردم بتوانند در صفوف نماز ظهر تاسوعا و عاشورا شرکت کنند.

نوروزی در انتها اضافه کرد: برنامه رهروان زینبی ویژه بانوان در چهارم محرم در امامزاده آمنه خاتون و مراسم عزاداری امام سجاد(ع) مصادف با شب سوم محرم در سطح امامزادگان استان برگزار می‌شود.

انتهای پیام/۱۰۰۳/گ۱/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار