ایران جانبی

» بیش از ۷۰ هزار راس دام در قزوین تست سل شد
کد خبر: 158684
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۹:۴۳
معاون سلامت دامپزشکی استان:
شاخص : معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان گفت : در 10 ماهه ابتدایی سال جاری تعداد 70هزارو227رأس دام برای شناسایی بیماری سل تست شدند که از این تعداد 69 رأس دام رآکتور (بیمار) تشخیص داده شده و به کشتارگاه ارسال گردید.

دکتر مهدی مهرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت شاخص، اظهار کرد: تست سل در دامداریها یکی از پرسابقه ترین طرح های کنترلی بیماریهای دامی در دامپزشکی کشور از ابتدای تأسیس آن بوده و مستندات موجود نشان می دهد بواسطه اقدامات مستمر دامپزشکی این بیماری بخوبی کنترل گردیده است.

 وی در توضیح بیماری سل گفت : سل یکی از بیماریهای مشترک بین انسان و دام می باشد که سالها ، بسیاری از انسانها را به کام مرگ می کشاند ولی در سالهای اخیر اقدامات موثر و راههای درمان مناسبی برای آن پیدا شده است. مهرزاده در ادامه گفت : سل گاوی اگر چه از نظر نوع عامل ایجاد کننده با سل انسانی مشترک و از یک خانواده می باشد ولی بر خلاف سل انسانی نسبت به داروهای مورد استفاده در سل انسانی مقاومت ذاتی داشته و در صورت بروز در انسان، احتمال مرگ و میر بسیار بالای دارد.

مهرزاده در مورد اقدامات دامپزشکی در مبارزه با این بیماری گفت : کلیه گاوداریهای صنعتی استان تحت پوشش تست سل بوده و در صورت مشاهده بیماری ، دام رآکتور بلافاصله به کشتارگاه اعزام شده و در صورت مشاهده علایم بالینی در کشتارگاه،  لاشه ضبط گردیده  و در کنار این موارد شرایط سخت قرنطینه­ای تا اعلام پاکی  در واحد اعمال می شود.

دکتر مهرزاده در مورد نقش دامپزشکی در کنترل بیماری سل در انسان گفت : سازمان دامپزشکی کشور تاکنون برنامه های متنوعی جهت کنترل این بیماری در دستور کار خود قرار داده است و می طلبد که ارگانهای همسوی دیگر نیز در این زمینه به یاری سازمان دامپزشکی بیایند.

دکتر مهرزاده در ادامه توضیح داد : یکی از تهدیدات جدید این بیماری، بروز آن در دامهای پرواری می باشد که نیاز به بازنگری در دستورالعملها و سیاستهای کلی کشور در این خصوص می باشد. همچنین مشاهده بیماری در جوندگان و سایر موجودات موذی نیز یکی از فاکتورهای خطر این بیماری می باشد.

وی در پایان خاطر نشان کرد دامپزشکی به عنوان بخشی از بدنه سیستم بهداشتی تمام تلاش خود را در کنترل این بیماری انجام خواهد داد و انتظار دارد دامداران نیز با رعایت ضوابط بهداشتی  قرنطینه ای و همکاری شایسته با دامپزشکی شهرستان ، ما را در این زمینه یاری نمایند.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰/د

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار