بیماری‌های غیر واگیر علت مرگ ۷۸ درصد مردم قزوین/ ۶۰ درصد جمعیت استان درگیر چاقی هستند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 159471
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۲:۳۵
رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین خبر داد
شاخص : رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: 80 درصد از سلامت مردم تحت تاثیر عامل ژنتیک و عوامل اجتماعی قرار دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، دکتر منوچهر مهرام رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین در اولین مجمع سلامت استان قزوین که پیش از ظهر امروز در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد، اظهار کرد: در دهه‌های گذشته مردم تحت تاثیر بیماری‌هایی مانند سل، حصبه وطاعون قرار می‌گرفتند اما امروزه بیماری‌های غیرواگیر عامل اصلی مرگ و میر محسوب می شود.

وی افزود: علاوه بر سلامت جسمی، سلامت روحی و روانی نیز باید مد نظر قرار گرفته شود.

این مسوول با بیان اینکه تنها ۲۰ درصد از سلامت تحت تاثیر دستگاه‌های متولی بهداشت و درمان قرار دارد، خاطر نشان کرد: ۸۰ درصد از سلامت مردم تحت تاثیر عوامل ژنتیک و اجتماعی قرار دارد.

مهرام با اشاره به تغییرات صورت گرفته در شیوه رفتار و عادت غذایی مردم گفت: متاسفانه مشاهده می‌کنیم که فعالیت و تحرک بدنی مردم کاهش یافته و همچنین استعمال دخانیات در افراد به ویژه بانوان افزایش یافته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین تصریح کرد: استرس و فشار روانی عامل بسیار تاثیرگذاری در ابتلا به بیماری های غیر واگیر می‌باشد.

وی با بیان اینکه آلودگی غذایی و آب‌ها بر سلامت تاثیر می گذارند، گفت: حدود ۷۸ درصد از کل مرگ‌های مردم استان قزوین در سال ۹۵ به علت بیماری‌های غیر واگیر بوده ایست.

این مسوول با اشاره به اینکه فشار خون و دیابت علائم نهفته‌ای دارند که باید تشخیص و درمان شوند، گفت: ۲۴/۶ درصد از افراد بالای ۱۸ سال در قزوین مبتلا به فشار خون و ۶۰/۳ درصد مبتلا به اضافه وزن و چاقی هستند.

مهرام اضافه کرد: ۸۶ درصد از افراد بالای ۱۸ سال در استان مبتلا به کم تحرکی و ۹/۵ درصد از افراد بالای ۲۵ سال مبتلا به دیابت هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین با بیان اینکه ایران رتبه اول در مرگ و میر ناشی از حوادث جاده ای را در جهان دارد، عنوان کرد:مجموع مرگ و میر ناشی از حوادث جاده ای طی سال‌های ۷۵ تا ۹۶ حدود ۴۲۰ هزار نفر و تعداد مجروحین ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر است.

تحرک بدنی موثرترین روش پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر است

وی ابراز کرد: سرطان پوست، معده و پستان در بانوان به ترتیب شایع ترین انواع سرطان در بین مردم استان قزوین است.

این مسوول اظهار کرد: در ۱۱ ماهه سال جاری طی غربالگری سلامت روانی و اجتماعی صورت گرفته از بین ۲۶۷ هزار و ۵۴۰ نفر حدود یک چهارم مشکلات سلامت و روان دارند.

مهرام تصریح کرد: شادی مشروع را باید به مردم آموزش دهیم زیرا در شیوه زندگی مردم بسیار تاثیر گذار است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین مطرح کرد: تغذیه سالم، تحرک بدنی ، پرهیز از دخانیات و کاهش فشارهای عصبی و استرس روانی به عنوان عوامل موثر برای پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر است.

وی با بیان اینکه تحرک بدنی موثرترین روش پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر است، گفت: خوشبختانه در این موضوع اتفاقات خوبی در استان رخ داده و بانوان می‌توانند از ظرفیت پارک های بانوان استفاده کنند.

این مسوول افزود: بانوان باید در معرض مستقیم آفتاب قرار گیرند زیرا در سلامت پوست بسیار موثر است.

مهرام ابراز کرد: سازمان های متولی نظیر ورزش و جوانان، شهرداری ها و دستگاه‌های مرتبط باید زمینه لازم را برای تحرک بدنی و در نتیجه سلامت بدنی فراهم آورند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین تصریح کرد: طب سنتی به هیچ وجه با طب نوین مخالفت ندارد اما باید به این نکته توجه کنیم که هر داروی گیاهی بی ضرر نیست.

وی در پایان افزود: بسیاری از تجویزهای سنتی غیرکارشناسی ممکن است منجر به عارضه شود.

انتهای پیام/ ۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار